Tomēr iespējamais klupšanas akmens varētu būt pašmāju pasniedzēji, kuru svešvalodas zināšanas neizrādītos atbilstošā līmenī. «Varbūt kvalitāte būtu zemāka, un tad mēs iegūtu atgriezenisku efektu,» uz iespējamām problēmām norāda Latvijas Universitātes (LU) rektors Mārcis Auziņš.
Pirmdien izskanējušais Saeimas deputāta Kārļa Šadurska (Vienotība) ierosinājums izmaiņām Augstskolu likumā daļu kursu visās studiju programmās īstenot citās Eiropas Savienības valodās, galvenokārt angļu, vācu un franču, studentu vidū visdrīzāk radīs atbalstu, liecina M. Auziņa teiktais.
«Nesen LU studentu pašpārvalde studentu vidū veica aptauju, lai uzzinātu, vai pašiem studentiem tas šķiet pieņemami. Skaitļi bija diezgan pozitīvi - 50% studentu angļu valodas ieviešanu atbalsta pilnība un būtu gatavi mācīties tūlīt, 40% to gribētu, bet nejūtas tik pārliecināti par savām valodas zināšanām,» stāsta LU rektors. Viņš uzsver, ka studentiem tas radītu pievienoto vērtību, jo «viens ir zināt valodu sarunvalodas līmenī, bet pavisam cits - profesionālos terminus».
Tāpat Rīgas Stradiņa universitātes rektors Jānis Gardovskis uzskata, ka svešvalodas ieviešana katrā studiju programmā studentiem ļautu apgūt profesionālo terminoloģiju citās valodās, integrēties starptautiskajā apritē, kā arī klausīties pasaulē atzītu speciālistu vieslekcijas. Šādas izmaiņas sniegtu ieguldījumu arī Latvijas tautsaimniecībā. «RSU veikusi aptauju, ka katrs ārvalstu students Latvijā ne tikai iegulda finanšu līdzekļus studiju maksā, kas dod atalgojumu pasniedzējiem un iemaksas valsts budžetā, maksājot dažādus nodokļus, bet ik mēnesi papildus Latvijā iztērē vēl vidēji 850 latu,» saka rektors.
Tomēr problēmas varētu sagādāt atsevišķu lektoru nesagatavotība. «Daļai pasniedzēju, kas dzimuši ārpus Latvijas vai ieguvuši doktora grādu ārzemēs, nebūtu problēmu pasniegt lekcijas angliski, bet ir mazākas fakultātes, kur varētu būt problēmas. Jā, pasniedzēji arī tajās var pasniegt lekcijas angliski, bet varbūt kvalitāte nebūtu atbilstoša,» teic M. Auziņš.
Arī izglītības un zinātnes ministrs Rolands Broks (ZZS) pieļauj, ka varētu būt nepieciešama akadēmiskā personāla kvalifikācijas celšana.