Tirgus man personīgi asociējas ar troksni, pārtiku un lērumu lētu drēbju, kā arī dažādām apšaubāmas izcelsmes precēm, tirgošanos, spēli uz godīgumu un apķērību, labāko cenu medīšanu un tādā garā.
Tas viss pieder pie lietas, taču tirgus kultūrai piemīt atšķirības, un katrā valstī tā ir atšķirīga.
Grieķijā tirgus bija diezgan skaļš… un, jāsaka atklāti, - vienveidīgs. Būtībā galvenais, ko tirgū varēja nopirkt, bija zivis un augļi, kā arī pāris veidu dārzeņi. Iepriecinošā ziņa - drēbes neaizņēma lielāko tirgus daļu, kā tas ir parasti. Lielā cieņā sezonas laikā bija vīnogas, banāni, apelsīni un citi citrusaugļi. Arī rieksti, tomāti, gurķi un pupiņas.
Nīderlandē ir mazliet raibāks piedāvājuma klāsts - pamatojams ar atšķirīgo kultūru, ražu, ģeogrāfisko joslu. Te populāri ir arī tā sauktie krāmu tirgi - fleemarkt -, kuros var nopirkt jebko, sākot no aļņu ragiem un durvju zvaniem līdz lielām lampām un senlaicīgām mēbelēm. Ir tikai jāmeklē. Ļoti kolorīti Nīderlandē ir puķu tirgi, īpaši Amsterdamā, un puķes - trīs eiro, un tev ir klēpis ar 20 skaistām rozēm vai gerberām, vai citām man nepazīstamas šķirnes puķēm. Tāpēc sevišķs brīnums, ka randiņos nīderlandieši ar puķu pasniegšanas mākslu īpaši vai vispār neizceļas un nenopūlas. Tiešām pārsteigums, ka nīderlandiešu sievietes netiek lutinātas ar ziediem katru dienu, jo tas ir gan lēti, gan raisa smaidu un pozitīvas emocijas.
Parastie tirgi - arī šeit ir dažādi izgudrojumi, lai atvieglotu pircējiem iepirkšanos, piemēram, perfekti no cietās mizas atbrīvoti ananasi ar parocīgi ielocītu karotīti. Svaigi spiestas sulas, jauktas sulas jebkurai gaumei, siļķe ar baltmaizi un marinētu gurķīti un sīpolu. Tas holandiešiem uz kārā zoba.
Un, protams, visi sezonas augļi un dārzeņi, sākot no mums tik pierastajām jāņogām līdz eksotiskākiem augļiem. Maize un dažāda lieluma zivis, astoņkāji, kalmāri, dažāda grauzdējuma rieksti, žāvētas plūmes un perfekti notīrīti ananasi.
Tirgus atspoguļo katru nāciju un tās tradīcijas caur ēšanas prizmu. Kaut arī sākumā liekas - nekā īpaša, tomēr, manuprāt, lai labāk iepazītu kādu kultūru, visnotaļ noderīgi aiziet arī uz tirgu, apskatīt, kas piedāvājumā, kā tirgotāji komunicē. Tas rada diezgan labu iespaidu par valstī notiekošo vispār un nerakstītām normām. Latvijas Centrāltirgu tomēr ir grūti pārspēt.