Solījumus nepilda
Rīgas dome (RD) tajās vietās, kur cilvēki lec no tiltiem, uzstādīs vai atjaunos aizlieguma zīmes, un tas dos pašvaldības policijai tiesības kontrolēt, vai aizliegums netiek pārkāpts, - šādu solījumu Diena saņēma pagājušajā vasarā, kad pievērsa pastiprinātu Rīgas domes un Rīgas pašvaldības policijas (RPP) uzmanību šai problēmai. Tomēr nekas tāds nav noticis. Diena pārliecinājās, ka pie neoficiālajām pludmalēm Lucavsalā un Zaķusalā nav nevienas norādes, kas varētu brīdināt cilvēkus, ka peldēties te nav ieteicams. Nav arī neviena aizlieguma lēkt no tilta. Lai gan konkrētajā brīdī neviens no tilta nelēca, tomēr cilvēki pludmalē Dienas aizdomas apstiprināja. Triju bērnu māmiņa Silvija, kura tajā brīdī ar bērniem un vīru atpūtās pludmalē, pastāstīja, ka gan pieaugušie, gan bērni no tilta lec katru dienu. Tas jau tur esot ierasts. Par iepriekšējās dienas traģēdiju viņa nebija dzirdējusi. Viņa arī sacīja, ka neviens lēcējiem neaizrāda, tomēr uzmanīgi skatās gan. Oficiālo pludmali, kura ir turpat netālu Lucavsalā, Silvija ar ģimeni neizvēlas, jo neoficiālā ir klusāka. Arī tas, ka te nav glābēju, viņu neuztrauc - pati uzmana savus bērnus. RPP glābēji Lucavsalas otrā pusē Dienai apstiprināja, ka lēcēju ir daudz, tos viņi redz ar tālskati, tomēr neko iesākt nevar, jo neviens likums to neaizliedz. Var tikai aizrādīt.
Mēģinās aizliegt
Lai gan gads ir pagājis un nekas nav izdarīts, Rīgas domē Dienai atkal sola kaut ko darīt lietas labā.
RD Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinators Viktors Daugmalis paskaidroja, ka aizlieguma zīmes nav uzliktas, jo šāds risinājums atzīts par nelietderīgu. Neesot iespējams uzstādīt dažādas aizlieguma zīmes visās potenciāli bīstamajās vietās.
Patlaban galvenais uzsvars tiek likts uz prevencijas darbu. V. Daugmalis gan atzīmēja, ka RD Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas komiteja piedāvās domei veikt grozījumus saistošajos noteikumos, papildinot tos ar aizliegumu lēkt no tiltiem. Taču, kad tas varētu notikt, RD pārstāvis nevarēja pateikt.
Vēls viens risinājums varētu būt novērošanas kameru uzstādīšana. Tādas attiecīgajā vietā būs pēc Salu tilta rekonstrukcijas pabeigšanas. Tas nozīmē, ka tās tur būs tikai 2016. gada vasaras sezonā. V. Daugmalis paskaidroja, ka kameras būs pieslēgtas RPP videonovērošanas centram. Līdz ar to pašvaldības policija varēs izbraukt uz notikuma vietu, ja redzēs pārkāpumus.
Pašvaldības policija konkrēto vietu Lucavsalā un Zaķusalā pārbauda jau tagad, Dienai sacīja RPP preses pārstāve Inese Krieviņa. Viņa gan piebilda, ka nav iespējams šajās vietās visu laiku nodrošināt policijas klātbūtni. Te vairāk ir jārunā par vecāku un pašu jauniešu atbildību.
Statistika šausminoša
Tikai pēdējo divu mēnešu laikā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) slimnīcā ir nogādājis 19 cilvēkus smagā stāvoklī pēc lēcieniem ūdenī, Dienai sacīja NMPD pārstāve Ilze Bukša. Visi bijuši jauni vīrieši vecumā no 20 līdz 30 gadiem.
Traumas bijušas tik smagas, ka, pat ja cilvēks izdzīvojis, tās atstās sekas uz visu mūžu, īpaši, ja cilvēks nonācis ratiņkrēslā. Lai iegūtu šādas traumas, nav pat nepieciešams lēkt no tilta, pietiek ar laipiņu piemājas dīķī. Piemēram, ceturtdien dīķī lēcis 35 gadus vecs vīrietis un ar galvu atsities pret cietu priekšmetu. Lai gan pats spējis tikt ārā no ūdens, tomēr uz slimnīcu aizvests ar vaļējām sistām brūcēm galvā un kakla skriemeļu lūzumu.
Karstais laiks būtiski ietekmē arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbu. Gandrīz katru dienu ūdenī tiek meklēti noslīkušie cilvēki. Šogad no ūdenstilpēm VUGD glābēji izcēluši 83 noslīkušus cilvēkus, tajā skaitā 26 cilvēkus - jūlijā, norādīja VUGD pārstāve Inga Vetere.
Lai izvairītos no šādām situācijām, RPP kārtībnieks, glābējs Raimonds Pavlovs uzsver drošību uz ūdens. Svarīgi ir ūdenstilpēs peldēt paralēli krastam, nevis, piemēram, mēģināt pārpeldēt upi, jāizvairās no vietām, kurās ir liela straume. Visdrošāk ir peldēties oficiālajās peldvietās, kur situāciju uzmana glābēji un drošo teritoriju ierobežo bojas. R. Pavlovs gan minēja, ka ir gadījumi, kad bravūrīgas personas mēģina peldēt tālāk par boju norobežoto teritoriju, tomēr šādā gadījumā var uzlikt administratīvo sodu.
Svarīgi ir vecākiem uzmanīt savus bērnus, jo pat pieaugušie atpūtas laikā kļūst neuzmanīgāki, bet bērns vēl jo vairāk neapzinās, kas var būt bīstami. Peldēties nedrīkst arī alkohola reibumā, ja cilvēks ir sakarsis vai slikti jūtas.