Palestīniešu draugs
Pēc deviņu turku miera aktīvistu bojāejas Izraēlas karavīru uzbrukumā palīdzības kuģim, kas devās uz Gazu, Turcija asi kritizējusi ASV par tās nevēlēšanos vērsties pret Izraēlu ar bardzību. Ankara vairākkārt pieprasīja Izraēlai atcelt Gazas blokādi, bet Turcijas premjerministrs Redžeps Tajips Erdoans izrādījis vēlmi būt par vidutāju sarunās starp sašķeltajiem palestīniešu politiskajiem līderiem.
«Palestīnas miera labad ir svarīgi, lai tiktu pārvarētas domstarpības starp Fatah (Palestīniešu pašpārvaldes prezidenta Mahmūda Abāsa partija) un Hamas (radikālā kustība, kas valda Gazā),» paziņoja R.T. Erdoans. Tomēr eksperti uzskata, ka Turcijas loma palestīniešu iekšējo lietu kārtošanā ir ļoti ierobežota, jo gan Fatah, gan Hamas jau ir savi sabiedrotie, kas tām ir svarīgāki par Ankaru.
Turcija bija viena no divām ANO Drošības padomes valstīm, kas trešdien nobalsoja pret jaunu sankciju noteikšanu Irānai. Tas nebija pārsteigums, jo R. T. Erdoans jau ilgāku laiku nostiprina attiecības ar Irānu. Viņš pērnajā vasarā bija viens no pirmajiem ārvalstu līderiem, kas apsveica Mahmūdu Ahmadinedžādu ar uzvaru apšaubāmajās Irānas prezidenta vēlēšanās. Turcija ir otra lielākā Irānas dabasgāzes patērētāja, raksta Reuters.
Turcija arī plāno izveidot brīvās tirdzniecības un bezvīzu zonu ar Sīriju, Libānu un Jordāniju.
Geitss kritizē ES
R.T. Erdoans ceturtdien paziņoja, ka izteikumi par Turcijas attālināšanos no Rietumiem ir netīra propaganda. «Kad runa nonāk līdz Turcijas investīcijām arābu valstīs vai otrādi, ar netīras propagandas palīdzību notiek mēģinājumi kavēt šo procesu,» viņš sacīja. «Tie, kuri apgalvo, ka Turcija attālinājusies no Rietumiem, ir starpnieki šajā ar ļauniem nodomiem izplatītajā propagandā. Mēs esam atvērti visām pasaules daļām. Mēs neesam atvērtāki vieniem, bet slēgtāki citiem.»
Bet ASV aizsardzības ministrs Roberts Geitss trešdien paziņoja, ka ES atteikums nodrošināt Turcijai ātru iestāšanās procesu ir daļēji vainojams Ankaras ārpolitikas kursa maiņā. Par to atbildīgas dažas Eiropas valstis, «kuras Turciju uz to spieda, atsakoties sniegt Ankarai organisku saiti ar Rietumiem, ko tā meklēja», uzskata ministrs. Viņam pievienojies arī Itālijas ārlietu ministrs Franko Fratīni, mudinot ES paātrināt Turcijas iestāšanās sarunas.