Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +12 °C
Skaidrs
Svētdiena, 20. oktobris
Leonīda, Leonīds

Turki cer atrast izdzīvojušus ogļračus

Trīs dienas ilgas nacionālās sēras izsludinātas Turcijā, kur norisinās plaši glābšanas darbi pēc Manisas provincē notikušā negadījuma ogļraktuvēs, kurā gājuši bojā vairāk nekā 200 cilvēku. Amatpersonas brīdinājušas, ka upuru skaits var krasi pieaugt, tādēļ tā var izvērsties par valsts vēsturē lielāko kalnrūpniecības traģēdiju.

Miruši no tvana gāzes

Raktuvēs otrdien pēcpusdienā izcēlās ugunsgrēks, ko, iespējams, izraisīja transformatora sprādziens, kas nogalināja vismaz 238, bet ievainoja 80 cilvēku, trešdien paziņoja Turcijas premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans, piebilstot, ka pazemē vēl varētu atrasties aptuveni 120 cilvēku.

Nelaimes brīdī raktuvēs atradušies 787 strādnieki, tādēļ ļoti ticams, ka glābēji šahtās uzies vēl vairāk bojāgājušo, medijiem sacīja Turcijas enerģētikas ministrs Taners Jildizs.

Līdz šim traģiskākajā Turcijas kalnrūpniecības negadījumā, kas notika 1992. gadā, gāzes sprādzienā raktuvēs Zonguldakas provincē tika nogalināti 263 strādnieki.

T. Jildizs sacīja, ka vairākiem desmitiem virszemē izcelto bojāgājušajo veikta autopsija, kurā noskaidrojies, ka lielākajai daļai upuru nāves cēlonis esot saindēšanās ar tvana gāzi, tādēļ tiek izslēgts, ka būtu notikusi gāzes eksplozija.

Simtiem cilvēku - pārsvarā pazemē iesprostoto ogļraču tuvinieki un kolēģi - trešdien drūzmējās pie raktuvēm un gaidīja, kad virszemē tiks iznests kāds dzīvi palikušais. Diemžēl biežāk nācās noraudzīties uz mirušajiem. Gaidītāju vidū bija arī Sena Isbilere, kuras dēls atradās raktuves šahtās sprādziena laikā. «Es gaidu ziņas par savu dēlu kopš otrdienas pēcpusdienas, bet vēl neesmu par viņu neko dzirdējusi,» izmisusī, bet cerību pilnā sieviete sacīja aģentūrai AFP.

Saistībā ar traģēdiju Turcijas lielākajās pilsētās Stambulā un Ankarā notikuši protesti, kuru dalībnieki notikušajā vainoja valdības bezatbildību. Tiek ziņots, ka demonstrācijās notikušas protestētāju sadursmes ar policiju.

Kritizē valdību

Raktuvju īpašnieki solījuši veikt izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kas izraisīja negadījumu. Viņi apgalvo, ka nelaime notikusi par spīti «augstākajiem drošības standartiem un regulārajām pārbaudēm». «Mūsu galvenā prioritāte ir izvest ārā iesprostotos darbiniekus, lai viņi varētu atkal apvienoties ar savām ģimenēm,» teikts īpašnieku paziņojumā.

Pēc notikušā Turcijas opozīcijas partijas kritizē R. T. Erdoganu, kura konservatīvā valdība aprīļa beigās noraidīja opozīcijas politiķu ierosinājumu uzsākt parlamentāro izmeklēšanu par regulārajiem letālajiem negadījumiem Manisas ogļraktuvēs, kurās pēdējoreiz drošības pārbaudi veica martā. «Raktuvēs neievēro nekādus drošības pasākumus. Arodbiedrības ir tikai marionetes, bet vadība domā vienīgi par naudu,» kāds no Manisas ogļraktuvju darbiniekiem sacīja portālam National Turk.

Raktuves un akmeņlauztuves uzskatāmas par bīstamākajām darbavietām Turcijā. No pērn reģistrētajiem negadījumiem darbā 10% notikuši kalnrūpniecībā. Kopš 1941. gada Turcijā negadījumos raktuvēs miruši 3000, bet ievainojumus guvuši vairāk nekā 100 tūkstošu cilvēku.

Traģēdija Manisas ogļraktuvēs izgaismojusi Turcijas strādnieku zemo darba drošības stāvokli, ko ir kritizējusi arī ANO paspārnē esošā Starptautiskā Darba organizācija.

Turcijas Statistikas institūta apkopotie dati liecina, ka 2013. gadā negadījumos darbavietā miruši 1253 Turcijas iedzīvotāji jeb vidēji četri strādājošie dienā. Statistikas birojs apgalvo, ka 2011. gadā 2216 strādājošo pēc nelaimes gadījumiem darbavietā uz mūžu palikuši par invalīdiem. Tas bija viens no sliktākajiem rādītājiem pasaulē.

Šī gada pirmajos trīs mēnešos Turcijā reģistrēti 276 negadījumi darbā, tajos bojā gājuši 80 cilvēku, vēsta laikraksts Today's Zaman.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Lielākās traģēdijas raktuvēs

1942. gada 26. aprīlis ir melnākā diena pasaules kalnrūpniecības vēsturē. Todien 1549 strādnieki mira pēc gāzes un ogļu putekļu eksplozijas raktuvēs Beņsji pilsētā Ķīnas ziemeļaustrumos. Šī traģēdija ir visu laiku otrs lielākais industriālais negadījums pasaulē.

Eiropas vēsturē lielākais kalnrūpniecības negadījums notika 1906. gada 10. martā, kad ogļu putekļu sprādzienā ogļraktuvēs Francijas ziemeļu komūnā Kurjerā bojā gāja 1099 cilvēki, tostarp bērni.

Līdz šim traģiskākajā Turcijas kalnrūpniecības negadījumā, kas notika 1992. gadā, gāzes sprādzienā raktuvēs Zonguldakas provincē tika nogalināti 263 strādnieki.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?