Ekonomiskā pieeja
Ja uzskatām, ka pirms vairākiem gadiem bija ekonomikas ziedu laiki, tad tādas pašas tendences bija manāmas interjera dizainā - tas bija krāšņs, savukārt tagad, remontējot mājokļus, svarīgākais esot ekonomiskais aspekts - lai ir lēti un praktiski, atklāj interjera dizainere Barbara Freiberga. Viņa novērojusi, ka pašreiz, remontējot mājokļus, aktuāla ir 60.-80. gadu mode interjerā. Arvien vairāk tiekot saglabātas vecās mēbeles, un atbilstoši tā laika garam tiek veikts arī telpas remonts.
Pieturēties pie vienota stila mājai vai dzīvoklim iesaka arī dizainere Aija Bāliņa. Būvējot ēkas, arhitekti mēģina tās iesēdināt vidē, šo aspektu varot izmantot, arī iekārtojot telpas. Piemēram, ja māja atrodas pie jūras, ir tikai dabiski izvēlēties smilšu toņus arī mājokļa remontā. Viņa krāsu špikeri mudina meklēt paklājā vai interjera priekšmetos.
Veicot remontu, cilvēki mazāk iedvesmojas no modes tendencēm, vairāk no tā, kas pašiem patīk, atklāj ekspertes, jo, ja tiek iekārtota mājvieta, tad uz ilgu laiku un ar domu, lai tur ir ērti, mājīgi. Recepti, kā dzīvojamo telpu iekārtot mājīgi, interjera dizaineres nesniedz, jo katram esot sava izpratne par to, kas ir omulīgs. Vienam tie būs ceļojumos savāktie atmiņu iespaidi, citiem mājīgums saistās ar klasisko vai vēsturisko interjeru. Savukārt tiem, kas nezina, kā iekārtot savu mitekli, Aija Bāliņa iesaka no žurnāliem izraut tās lapas, kurās stāsta par interjeru. Tā veidosies priekšstats par lietām, kas sirdij tīkamas. Dizainere mudina ieklausīties arī pārējos ģimenes locekļos, it sevišķi bērnos, jo katrs savu telpu grib iekārtot pēc savas gaumes.
Tendences
Jautāta par jaunākajām tendencēm, kas valda, remontējot mājokli, B. Freiberga atklāj, ka interjera izvēlē latviešu klienti esot ieturētāki nekā cittautieši. Latvieši pieturas pie klasiskām vērtībām, cenšas dzīvot neitrālāk, vairāk izvēlas dabiskus materiālus. Citu tautību pārstāvji atļaujas greznākus motīvus savā dzīvesvietā, klasikas un modernā sajaukumu. Daudz drosmīgāki uz eksperimentiem un neierastām tendencēm ir jaunieši. Viņi vēlas dzīvot krāsainā vidē.
A. Bāliņa teic, ka modē ir tapetes un tekstilijās ornamenti, kas var atgādināt 70. gadu elementus. Arī Barbara pamanījusi, ka, ja agrāk cilvēki sienas izvēlējās krāsot, tagad atgriezušās arī tapetes. Viņa to skaidro, pirmkārt, ar tapešu daudzveidību un bagātību. Otrkārt, tapetes rada mīļāku sajūtu telpā nekā krāsotas sienas. Un, veicot remontu, tieši mājīguma jautājums ir būtisks, jo telpās tiek pavadīts gana daudz laika. Iekārtojot mājokli, pieprasīta ir arī asprātība - vēlme, lai interjers ir vienkāršs, bet ar izdomu, novērojusi Bāliņa. Piemēram, dzīvoklī noliktas trepītes, kas var būt kā interjera elements un kalpot arī kā plaukts. Tāpat interjerā esot vēlme izbaudīt pieskārienu vecās lietās un priekšmetos. Cilvēkus pievelkot arī tēli, piemēram, sīkas lietas - ūdenslāse tiek palielināta milzu mērogos un izvietota fotogrāfijās vai kādā citā veidā. Tiekot radīts arī ilūziju moments, piemēram, radot sienas viļņošanās efektu. Tikai pirms tādām pārmaiņām svarīgi sev uzdot jautājumu, vai uz šādu sienu gribas skatīties katru dienu. Ir lietas, kuras labāk likt gaitenī, kur ilgi nav jāuzturas.
Lēti uzfrišināt
Kā telpu atsvaidzināt ar maziem līdzekļiem? Vienmēr var pārbīdīt mēbeles! Tāpat eksperti iesaka, ja ir, tad no grīdas var noritināt paklāju un izbaudīt grīdas segumu. A. Bāliņa mudina eksperimentēt ar tekstilijām - nomainīt aizkarus vai pārvilkt dīvānam drēbi. Interjeru atsvaidzina arī spilveni. Tāpat var izveidot speciālo kolekcijas skapīti sīkajām lietiņām, lai talismani un citi suvenīri kā ierasts plauktos nestāv priekšā grāmatām. Telpu atdzīvina arī skaisti noformētas fotogrāfijas, piemēram, vienādos rāmīšos. Tāpat var pārkrāsot mēbeles, piemēram, baltā vai citā tonī. Drosmīgajiem Barbara Freiberga iesaka sienas krāsot laukumos. Lai būtu akurāti, no papīra var izveidot trafaretus un mālēt ornamentus. Savukārt Aija Bāliņa atgādina telpā eksperimentēt arī ar gaismu. Piemēram, ja telpā ir pelēcīgas mēbeles, nokrāsojot baltas sienas, objekti izskatīsies tumši. Savukārt, ja sienas tiks mālētas zilas, mēbeles izskatīsies gaišākas. Uz tumša fona labi izcelsies priekšmeti, kas sen apnikuši.