Vīna sleju rakstīšana ir visai nepateicīga nodarbe - sanāk, ka rakstītājs degustē vīnu lasītāja, tātad potenciālā pircēja vietā. Jebkurš cita produkta vai pakalpojuma apskatnieks riskē krietni mazāk vai nemaz. Pirms šķiršanās no savas naudas auto var notestēt, televizoru var palūkoties, apģērbu var pielaikot un grāmatu pāršķirstīt. Vīna apskati ir līdzīgi teātra izrādes kritikai - produktu nevar novērtēt, pirms neesi samaksājis.
Manas simpātijas paliek mazāk zināmo reģionu vēl mazāk zināmo ražotāju pusē.
Chateau St DIDIER-PARNAC 2007 Cahors AOC
Nereti var atrast ekspertus, kas Cahors vīnus sauc par bordo prasto brāli to robustuma un agresivitātes dēļ. Jāpārbauda. Krāsa - dūmakains ķiršu sulas sarkanums. Tikko glāzē liets vīns baudītāju mēģina nobaidīt ar jaunām autoriepām piemītošo smaršu. Kādam patīk, kādam ne. Ja dzērējs nenobīstas, vīns kļūst pielaidīgāks un pēc stundas ceturkšņa sāk dziedāt citu dziesmu. Aromātā parādās baltās rozīnes, arī zaļas upenes un žāvēti augļi. Pirmajā mirklī pavīd arī mitra pagraba nots, ko drīz vien aizvieto pielijuša meža smarža. Aromāti maldina - liek gaidīt augļainu saldumu, bet vīns uz mēles piedāvā labi sabalansētu tanīnu un skābu ogu kokteili. Vīns atgādina labi skolotu viesmīli - tādu, kuru ne redz, ne dzird, bet viss notiek laikā, pareizi un precīzi. Pēcgarša jādala divās daļās - pirmās sekundes atgādina gatavus skābos ķiršus ar tiem piemītošo svaigumu, vēlāk mutē paliek aroniju patīkamais rūgtums. Labs partneris mājas vai nedārga restorāna vakariņām - veicinās sarunas, bet nepieprasīs pārmēru uzmanību. Gaidām uz paletēm.
Chateau de FEYNES 2005 Saint Chinian AOC
Krāsas ir redzētas izteiksmīgākas, bet arī šī - tumši sarkanā - ir acij tīkama. Viens no tiem retajiem vīniem, kuru aromātā skaidri eksponējās ciedru riekstu smarža. Papildiniet šo bildi ar meža ogām, piparmētrām, kadiķogām un papriku un jūsu acu (deguna) priekšā būs šī vīna portrets. Interesanti vīns uzvedas, mutē liets, - sākums it kā vienkāršs, maigi neinteresants ķiršu kompots, bet pēc īsa mirkļa seko pārsteidzoša metamorfoze un kļūst saprotami neuzbāzīgi tanīni un gatavu sarkano ogu skābums. Ja vīnu patur mutē ilgāk, tanīni kļūst pamanāmāki. Puse pudeles izdzeras nemanot un atstāj jauku sajūtu, ka ir noticis kas vieglam flirtam līdzīgs - abi saprotam, ka turpinājuma nebūs, bet tik un tā patīkami. Pēcgarša atgādina dzērveņu skābumu un ir pietiekami gara.
Verdikts. Ja vēlaties eiropeiskus vīnus, nevēloties maksāt bordo cenu, un esat gatavi kompromisiem - šie un citi Francijas dienvidrietumu apgabali ir lieliska alternatīva slavenajiem. Un vēl, Senšiniāna un Kaora noteikti ir tie reģioni, no kuriem var gaidīt dažādus pārsteigumus.