Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā 0 °C
Skaidrs
Sestdiena, 21. decembris
Saulcerīte, Tomass, Toms

Vienots digitālais tirgus jeb papildu 260 miljardi eiro

Viena no Latvijas prezidentūras Eiropas Savienībā (ES) prioritātēm ir vienota digitālā tirgus izveide. Tas iekļauj vienotu regulējumu gan autortiesību jomā attiecībā uz audiovizuālajiem materiāliem, piekļuvē dalībvalstu publiskajiem reģistriem un e-komercijā, gan arī viesabonēšanas tarifu atcelšanu. Vienotais digitālais tirgus arī nozīmētu, ka, piemēram, Latvijas uzņēmējs internetā ar pāris klišķiem var reģistrēt savu uzņēmumu jebkurā citā ES dalībvalstī.

Ieguvums 260 miljardi eiro

Tomēr, lai gan Eiropas Komisija (EK) pauž politisko atbalstu vienotā digitālā tirgus izveidei, dalībvalstu starpā joprojām ir vairāki neatrisināti jautājumi. Piemēram, Vācija līdz šim iebildusi pret piekļuvi publiskajiem reģistriem, jo šajā valstī tā ir ļoti strikti regulēta. Tāpat telekomunikāciju uzņēmumi uztraucas par viesabonēšanas tarifu atcelšanu, īpaši tādās valstīs kā Latvija, kur iekšzemes tarifi ir zemāki nekā vidēji ES, jo tas nozīmētu dalībvalstu operatoru savstarpējos norēķinus, kas savukārt ir augstāki nekā Latvijas iekšzemes tarifi, un līdz ar to Latvijā tarifus nāktos paaugstināt.

Tomēr neviens nenoliedz, ka vienotā digitālā tirgus ekonomiskie ieguvumi ir ļoti nozīmīgi. Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta direktore Inga Apsīte kā galveno ieguvumu Latvijas patērētājiem min vienlīdzīgas piekļuves izmaksas digitālajam tirgum, attīstītu patērētāju pārrobežu strīdu risināšanas mehānismu, kā arī drošu un uzticamu iepirkšanos digitālajā vidē.

Tāpat par ieguvumiem var runāt arī skaitļu izteiksmē. Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (NA) norāda, ka potenciālais ieguvums no ES vienotā digitālā tirgus ieviešanas būtu 260 miljardi eiro katru gadu. Savukārt patērētāju ieguvums iespējamo cenu samazināšanās dēļ kopumā Eiropas Savienībā tiek lēsts 60 miljardu eiro apmērā ik gadu. Tāpat vienota digitālā tirgus ieviešanas gadījumā tiktu radītas papildu 3,8 miljoni jaunas darba vietas.

Tiesa, kā uzsver I. Vaidere, lai šos mērķus sasniegtu līdz 2020. gadam, nepieciešamas vērienīgas investīcijas - visā ES 200 miljardi eiro katru gadu. Pašlaik no šīs summas iztrūkst apmēram 60 miljardu eiro gadā.

Neskaidrā viesabonēšana

Tikmēr abu lielo Latvijas telekomunikāciju uzņēmumu LMT un Lattelecom vadītāji Juris Binde un Juris Gulbis, atzīstot uzskaitītās vienotā digitālā tirgus priekšrocības, uzsver, ka telekomunikāciju joma jau pašlaik ir «pārregulēta» un būtu jānodrošina lielākas iespējas brīvai konkurencei, samazinot jau esošos ierobežojumus. Viens no piemēriem - pretstatā telekomunikāciju jomai kabeļoperatori vispār netiek regulēti. Abu uzņēmumu vadītāji arī brīdina, ka cenu regulācija var radīt stagnāciju un atturēt uzņēmumus no investīciju veikšanas.

Sabiedrisko pakalpojumu regulatora komisijas Elektronisko sakaru departamenta direktors Andris Virtmanis arī atzīst risku, ka viesabonēšanas maksas atcelšanas gadījumā iekšzemes operatoriem var nākties paaugstināt vietējos tarifus. «Mēs neesam tūristiem bagātākais reģions, līdz ar to citu valstu operatoru maksa mūsējiem būs noteikti mazāka nekā otrādi. Jāteic, ka par viesabonēšanas tarifu atcelšanu visvairāk nobažījušās ir tieši Baltijas valstis un Ziemeļvalstis, kur ir vieni no lētākajiem iekšzemes tarifiem. Tādas valstis kā Spānija, Itālija vai Vācija īpaši neuztraucas, jo, pirmkārt, to iekšzemes tarifi ir dārgāki, otrkārt, tirgū ir krietni mazāk spēlētāju,» norāda A. Virtmanis. Arī Tele2 valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs jau pagājušā gada jūlijā Dienai atzina: «Ja būtiski mainīsies Eiropas tirgu regulējošie noteikumi, tas noteikti agrāk vai vēlāk atstās iespaidu arī uz iekšzemes tarifiem.»

Latvijas Informāciju un komunikāciju asociācijas prezidente Signe Bāliņa gan norāda, ka par viesabonēšanas tarifu atcelšanu vēl būs garas diskusijas, jo, piemēram, Latvijā ir viena no attīstītākajām telekomunikāciju infrastruktūrām, kas nodrošina viszemākās cenas. Ja noteiks vienotu likmi operatoru savstarpējiem norēķiniem, tad mūsu valsts būs zaudētāja. Viņa arī piekrīt, ka ES telekomunikāciju jomā regulācija ir lielāka nekā ASV, kur ir vairāk brīvās konkurences. Uz to būtu jātiecas arī ES.

Kā patērētāju lielāko ieguvumu S. Bāliņa min labumus no vienotas e-komercijas, kas notiktu pēc vienādiem noteikumiem visā ES, un vienotu patērētāju tiesību aizsardzību. Tāpat pašlaik notiek diskusijas par iespējām ieviest vienotu e-parakstu visā Eiropas Savienībā. Patlaban tāds jau darbojas Baltijas valstīs. Būtisks ieguvums būtu arī vienotie e-veselības pakalpojumi. Tas gan nenozīmē, ka komersantiem uzliktu par pienākumu nodrošināt savu pakalpojumu (piemēram, kādas preces iegādi) visu 28 dalībvalstu iedzīvotājiem, taču, ja tas notiek, spēles noteikumi visiem ir vienādi.

Speciālisti gan arī atzīst, ka tam, lai vienotais digitālais tirgus patiešām funkcionētu patērētāju labā, ir vairāki priekšnoteikumi - digitālo prasmju apgūšana, uzticība šai videi un drošība tajā. Latvijas prezidentūras ietvaros plānotas vairākas sanāksmes un konferences, kas veltītas šim jautājumam. No tām nozīmīgākā būs Digitālā asambleja, kas notiks šā gada jūnijā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Vienota digitālā tirgus lielākie ieguvumi

3,8 miljoni jaunu darba vietu
6% IKP pieaugums līdz 2020. gadam
vienlīdzīga cenu politika visās ES valstīs
droša un uzticama iepirkšanās digitālajā vidē
vienlīdzīgas piekļuves izmaksas digitālajai videi
attīstīti patērētāju pārrobežu strīdu risināšanas mehānismi
iespējama vienota e-paraksta ieviešana visā ES
iespējama viesabonēšanas tarifu atcelšana

Iespējamie šķēršļi

nepietiekamas digitālās prasmes iedzīvotājiem un uzņēmējdarbībai
neuzticēšanas digitālajai videi
grūtības ar drošību digitālajā vidē
risks pieaugt iekšzemes tarifiem viesabonēšanas maksas atcelšanas gadījumā
grūtības saskaņot 28 ES valstu regulējumu digitālajā jomā
problēmas ar telekomunikāciju jomas pārregulāciju

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Sekli meli un kandidātu pazemošana

Pagaidām nezinot, kāds politiskais vai saimnieciskais tirgus novedis pie koalīcijas vienošanās tomēr atteikties no esošajiem kandidātiem un janvārī virzīt kopīgu Latvijas Bankas prezidenta ...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?