Ietekmē laika apstākļi
Patlaban, pateicoties labvēlīgajiem apstākļiem ziemā un pavasarī, ir savairojies ļoti daudz odu, taču tas, vai arī vasaras otrā pusē to būs tikpat daudz, būs atkarīgs no laika apstākļiem jūnijā, stāsta Latvijas Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis. Ja vasara būs karsta un sausa, arī tad odu būs mazāk, jo tie centīsies no izžūšanas paslēpties mitrās, noēnotās vietās un neriskēs lidot saulē. Savukārt, ja jūnijā laikapstākļi būs vēsāki, odi attīstīsies pakāpeniskāk un to vienlaikus nebūs tik daudz. Lai gan odi dzīvo vien pāris nedēļu, to laikā viņi paspēj sadēt oliņas, kas veido nākamo paaudzi. Rudenī, kad laiks kļūst vēsāks, izdzīvojušie odi paslēpjas dobumos, alās un pagrabos un pārziemo. Ja vasarā laiks būs vēss, odu nākamo paaudžu augšanas apstākļi nebūs tik labvēlīgi un asinssūcēju būs mazāk.
Latvijā pavisam ir 26 dzēlējodu sugas, un to attīstībai nepieciešamie apstākļi atšķiras. Patlaban aktīvi ir odi, kas dzimuši pavasarī, un to savairošanos labvēlīgi ietekmējušas siltās un saulainās pavasara dienas, kas ūdeni ūdenstilpnēs labi uzsildījušas un ļāvušas kukaiņiem strauji attīstīties. Turklāt siltā laika dēļ kukaiņu attīstība noritējusi vienlaikus, nevis kā ierasts - pakāpeniski. Latvijas Universitātes profesors, entomologs Voldemārs Spuņģis atzīst - arī sniegotā ziema un slapjais pavasaris radījuši odiem labvēlīgus vairošanās apstākļus. «Pēc lielajiem pavasara paliem, kad, kūstot sniegam un ledum, applūda pļavas un lauki, tīrumos vēl ilgi saglabājās peļķes, grāvjos un mežmalās uzkrājās palu ūdens, kurā odu kāpuri varēja attīstīties,» norāda kukaiņu pētnieks. Arī aukstie ziemas mēneši un stiprais sals nav kukaiņiem kaitējuši, jo biezā sniega kārta pasargājusi odu oliņas no izsalšanas.
Jāsargā bērni
Ņemot vērā pieaugošo odu aktivitāti, Katastrofu medicīnas centra direktors Mārtiņš Šics aicina nenovērtēt odus par zemu, jo «to pašu, ko var izdarīt viens irsis vai piecas bites, var izdarīt arī 30 odi». Viņš aicina negaidīt uz odu skaita samazinājumu, bet jau laikus nodrošināties pret iespējamajiem kodumiem, jo masveida kodumi sevišķi bērniem un mazkustīgiem cilvēkiem, kas paši nespēj no odiem atgaiņāties, var izraisīt smagas sekas. Iespējamas dažādas tūskas ar sapampušu kaklu vai degunu, kā dēļ var tikt traucēta elpošana. Turklāt alerģiskiem bērniem kodumi var izraisīt ne tikai niezi, bet arī čūlas, to sakasīšanas gadījumā arī infekcijas.