Tirgus mārketinga un komunikācijas vadītājs Sandris Točs skaidro, ka pirms vairākiem gadiem noteiktais minēto preču tirdzniecības aizliegums tirgum pašlaik sagādā vislielākās problēmas, jo to pārdošana notiek nelegāli. Tirgus vadība apgalvo, ka atgriešanās pie cigarešu un alkohola legālas tirdzniecības ļautu nelikumības izskaust, jo uzņēmēji paši būtu ieinteresēti nepieļaut negodīgu konkurenci.
S.Točs neslēpj, ka aizliegums pārdot alkoholu un tabaku tirgum ir arī ekonomiski neizdevīgs: «Pie mums vērsās kāds cilvēks, kas piedāvāja taisīt alus izstādes, pārdot Latvijā ražotu alu, cits gribēja atvērt alus brūzīti. Tagad nezinām, ko atbildēt.» Tajā pašā laikā tirgum blakus esošajos Spīķeros «katrā mājā ir alkohola vairumtirdzniecība».
Tirgus vadītājs Dainis Liepiņš (LPP/LC) šo jautājumu otrdien apsprieda ar iekšlietu ministri Lindu Mūrnieci (JL), un puses vienojās, ka tirgus sagatavos savus priekšlikumus izmaiņām normatīvajos aktos, lai atceltu ierobežojumus. Pēc tam grozījumi tiks iesniegti Iekšlietu un Ekonomikas ministrijās, lai virzītu tos izskatīšanai valdībā.
Jāatgādina, ka ar iniciatīvu aizliegt tabakas izstrādājumu pārdošanu Latvijas tirgos 2003.gadā nāca klajā partijas Jaunais laiks biedra Māra Gulbja vadītā Iekšlietu ministrija (IeM). Toreiz kā pamatojums tika minēts, ka tādējādi tiks apkarota kontrabandas cigarešu izplatība, jo aptuveni trešdaļa visu tabakas izstrādājumu uzglabāšanas un realizācijas noteikumu pārkāpumu bija konstatēta tieši tirgos. Aizliegums tirgos pārdot alkoholu stājās spēkā 1999.gadā.
«Veselības ministrija apšauba, ka aizlieguma atcelšana izskaudīs nelegālo tirdzniecību,» pauž Veselības ministrijas valsts preses sekretārs Oskars Šneiders un norāda, ka drīzāk tas negatīvi ietekmēs cilvēku veselību. Piemēram, absolūtā alkohola patēriņš pērn jau tāpat sasniedza 10,8 litrus uz vienu iedzīvotāju, kas ir vairāk nekā pirms gada un, pēc Veselības ministrijas domām, augsts rādītājs.
IeM pagaidām atturas komentēt, vai tabakas un alkohola tirdzniecības aizliegums nav sevi attaisnojis, jo tas vēl neesot izvērtēts. Arī tirgus vadības piedāvātajām izmaiņām ministrija pagaidām atbalstu nav paudusi, saka tās Sabiedrisko attiecību un organizatoriskā darba nodaļas vadītāja Sintija Virse.
L.Mūrniece gan solījusi uzlabot policijas operatīvo darbu tirgus teritorijā, lai sekmīgāk cīnītos pret nelegālo tirdzniecību. Tikšanās reizē nolemts, ka policistiem vairāk jārotē, lai potenciālie likumpārkāpēji tirgū tos neatpazītu.