Diemžēl dažiem cilvēkiem no zemenēm jāuzmanās. Organiskās skābes, ko tās satur, var kairināt kuņģa gļotādu un radīt nepatīkamas sajūtas kuņģa apvidū. Vēl citiem zemenes var izraisīt alerģisku reakciju. Alerģiju rada specifiskas olbaltumvielas, skaidro Laila Meija. Riska grupā ir alerģiski cilvēki, tomēr alerģija no zemenēm var būt arī tiem cilvēkiem, kuriem cita veida alerģijas nekad nav novērotas. Ja no zemenēm metas pumpas vai novērojamas kādas citas alerģiskas izpausmes, ogu ēšana jāpārtrauc, saka L. Meija.
Maska taukainai ādai
Svaigas ogas var izmantot kā labu kosmētikas līdzekli. Tās var saspiest putriņā un likt uz sejas ādas vai pāršķelt uz pusēm un ierīvēt ādā. Organisko skābju dēļ zemeņu maskai ir balinošs efekts, tāpēc āda var iekņudēties. Taču tā kļūs gludāka, tvirtāka, mīkstāka, stāsta Saules salona kosmētiķe Irēna Karmena. Jāņem vērā, ka zemeņu masku drīkst lietot tikai taukainas un normālas ādas īpašnieces, uzsver kosmētiķe. Sievietes, kurām ir jutīga vai kuperoza (asinsvadi tuvu ādai) āda, zemeņu masku lietot nedrīkst - var rasties ādas iekaisums.
Ziemai - tēja
Vitamīnus zemenēs var saglabāt arī ziemai, ogas saldējot. Vislabāk ir saldēt sausas, nemazgātas ogas. Zemenes izklāj uz plāts vienā kārtā, stāsta gardēde Biruta Ozola. Plāti ieliek saldētavā, lai sasalt. Vēlāk sasaldētās ogas saber labi noslēgtā traukā un glabā saldētavā. Jāatceras, ka zemenes atlaidināt un saldēt drīkst tikai vienu reizi, citādi labās vielas zūd.
Tējai ievāc zemeņu kātiņus ar visām lapiņām un augļiem, stāsta fitoterapeits Artūrs Tereško. Tos žāvē, sasietus kūlīšos vai izklātus uz avīzes vēsā, ēnainā vietā. Smaržīgi saldrūgtenā tēja ir labs antioksidantu avots, stiprina sirdi un pastiprina nieru darbību. Ogas var arī kaltēt. Labi žūst meža zemenes.