Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +2 °C
Viegls lietus
Trešdiena, 21. februāris
Eleonora, Ariadne

Kultūras mantojums

Dzīvība ir pāri visam

Par to, ko īsti nozīmē mīlestība un tās trūkums, kādēļ bārda nekad nebūs pats svarīgākais un kas īsti ir nemateriālā mantojuma sarakstā iekļautā zīmju dziedāšanas tradīcija, stāsta Pomoras vecticībnieku draudžu padomes priekšsēdētājs Vladimirs Ivanovs un garīdznieks, zīmju dziedāšanas apmācību vadītājs Georgijs Zamarajevs.

Noķert idejas gaisā

Kultūras mantojums ir dzīvs tad, ja nepārtop par muzejvērtību, kas glabājas vien glāžu skapjos vai pūralādēs un ko drīkst aplūkot tikai no atstatuma, teju vai elpu aizturot. Arī tautastērps – vai nu senču mantots, paša darināts, vai komplektēts – pa īstam uzmirdz tik tad, kad tiek uzvilkts un ar to iziets ļaudīs. Dziesmu svētku tautastērpu skate ir viena no tādām īpašām vietām, un arī šogad tajā piedalījās studijas Dzilna dalībnieces, piedāvājot īpašu kolekciju – pilsētnieku tērpus, kuri tapuši, pirms tam smalki izpētot konkrētā laika modi un tradīcijas.

Iztikas minimums novadiem

Latviešu vēsturisko zemju likuma iedzīvināšana tiks uzticēta trim ierēdņiem.

Katrs laiks atstāj pēdas kultūras mantojumā

Par nacionālā kultūras mantojuma saglabāšanu, kompromisu starp mūsdienu un vēsturiskajām vērtībām, konfliktu risinājumiem, valsts atbalstu kultūras pieminekļu īpašniekiem un senlietu atgūšanu Aismas Orupes saruna ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vadītāju Juri Dambi.

Domāt un interpretēt

Lai saprastu, kādi esam šodien, jāieskatās pagātnē. Tur, kur gaišās un tumšās puses, kur kaldināti un malti likteņi. 2018. gadā Cēsīs tapusī ekspozīcija Sirdsapziņas ugunskurs par pretošanos okupāciju varām ciešā mezglā sasien nemateriālo un materiālo mantojumu. Bijušajai čekas izolatoru ēkai noteikts valsts aizsargāta vēstures pieminekļa statuss, un kuratores Elīnas Kalniņas veikums novērtēts gan ar svaigi piešķirtu Triju Zvaigžņu ordeni pašmājās, gan pērn ar Eiropas prestižāko novērtējumu mantojuma jomā – Eiropas Savienības kultūras mantojuma balvas Europa Nostra žūrijas atzinību.

Šķilbēnu pagastā notiks pirmie nemateriālā kultūras mantojuma svētki Gūdi

22. novembrī plkst. 19 Viļakas novada Šķilbēnu pagasta Upītē notiks pirmie nemateriālā kultūras mantojuma svētki Gūdi. Svētku koncertā piedalīsies Jānis Aišpurs, folkloras kopa Upīte, grupa Unknown Artist un Rēzeknes novada un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas pūtēju orķestris, bet koncertu vadīs Māris Susejs, informēja nemateriālās kultūras mantojuma centra Upīte direktors Andris Slišāns.

Pilna Latvijas asinsaina

"Lībiešu mantojumu joprojām var sastapt, dzirdēt, redzēt un piedzīvot," saka par lībiešu virsaiti dēvētais Valts Ernštreits

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide