Pašreizējais Saeimas sasaukums ir īpašs ar to, ka divas trešdaļas deputātu var droši dēvēt par jaunām sejām. Tas parlamentos Eiropā ir rets gadījums. SestDiena uzrunāja vairākus spilgtākos politiķus, kuri ilgstoši strādājuši šajā jomā un bijuši pat vairākos Saeimas sasaukumos, bet dažādu iemeslu dēļ tagad vairs nav aktīvajā politikā. Tas gan nenozīmē, ka šai nodarbei būtu pārvilkta trekna svītra, taču jāatzīst, ka lielu entuziasmu atgriezties parlamentā viņu teiktajā nevarēja manīt.
Ilmārs Latkovskis, kurš jau gadu pirms vēlēšanām pameta NA Saeimas frakciju, uz norisēm politikā raugās "filozofiski aptverošā līmenī". Jāpiebilst, ka Latkovskis nekad nav bijis nevienas partijas biedrs un arī sarunā ar SestDienu uzsver, ka joprojām ir bezpartejisks.
"Lai ietu politikā, ir jāredz savs pielietojums un jāparādās domubiedriem. Ja tas kādreiz piepildītos, tad atgrieztos aktīvajā politikā, bet šobrīd es to neredzu," pārdomās dalās Latkovskis un piebilst, ka "jaunie [politiskie spēki] brauc vecajās sliedēs".
Viņš pats martā sāks vadīt praktiskas nodarbības Latvijas Kultūras akadēmijā, kurās varēs uzzināt par kontemplācijas (meditācijas) lomu dažādās kultūrās un garīgajās tradīcijās.
"Meditācijā es esmu senāk nekā politikā," piebilst bijušais politiķis. Ik pa brīdim viņš arī "sabiedriskā kārtā" gādājot par klusuma un meditācijas istabas saturu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.
Brīvprātīgo darbu, vienu reizi nedēļā pusotru stundu sieviešu cietumā pasniedzot angļu valodu, veic arī bijusī Vienotības biedre Lolita Čigāne. "Tā ir mana sirdslieta," viņa piebilst.
Maizes darbs, kā viņa pati saka, tagad ir saistīts ar konsultāciju sniegšanu starptautiskām organizācijām, tostarp Eiropas Savienībai un EDSO. Čigāne nekandidēja 13. Saeimas vēlēšanās, jo pēc intensīviem deviņiem gadiem politikā nolēmusi ieturēt pauzi.
Pēc izstāšanās no Vienotības 2017. gadā un vēlāk no dalības Kustībā Par! Čigāne nu sevi ieskaita bezpartejisko rindās. Taču politikai gan svītra neesot pārvilkta, jo tā esot viņas "profesionālā kaislība".
Labāk no malas
Pēc skandāla par iespējamu balsu pirkšanu 12. Saeimas vēlēšanās Vienotību un tās Saeimas frakciju, vienlaikus gan saglabājot deputāta vietu, pameta arī viens no šī politiskā spēka kādreizējiem līderiem Dzintars Zaķis. Viņš pēdējās parlamenta vēlēšanās nekandidēja un SestDienai apliecina, ka nav iestājies kādā citā partijā. Zaķis stāsta, ka 16 gadu aktīvajā politikā viņam esot gana. Uz jautājumu par iespēju atgriezties šajā jomā viņš atbild ar smaidu: "Ja kas tāds notiks, es par to informēšu, ja tas būs nepieciešams."
Pašlaik viņš dara to pašu, ko pirms ienākšanas politikā, proti, nodarbojas ar uzņēmējdarbību. Lūgts vērtēt tagadējo parlamentu, Zaķis vien nosaka, ka mums esot ne visai paveicies, jo jaunie spēki ir "spilgti kā tēli, bet ne kā politiķi". Taču Kariņš esot iesācis ļoti labi.
Nostalģiju pēc Saeimas Zaķis nejūtot, jo šis darbs arī radījis diskomfortu. "Saprotu, ka mani Jēkabpilī uz ielas pazīst, bet Rīgā katrs jau sāka kaut ko prasīt, tas neradīja laimes sajūtu. Tagad daru to, kas man patīk un ko es gribu darīt. Nesūdzos, ka man kaut kā pietrūktu," klāsta Zaķis.
Vairāk par to, kādi ir eksdeputātu jaunie izaicinājumi un darba gaitas, lasiet žurnāla SestDiena 15. - 21. februāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Politiķi
Lasita
Lv-