Amsterdama nenoliedzami ir bohēmas un anarhijas dzīvā seja vecajā Eiropā. Un tieši šeit, šķiet, valda absolūta brīvība un visatļautība, ar ko lepojas vietējie un par ko iebraucēji stāsta saviem mazbērniem. Šajā pilsētā ir sanācis viesoties vairākkārt, taču pirmo reizi redzēju, ka šeit ir policija – turklāt ne tikai ir, bet ar ļoti daudzām patruļmašīnām. Ik pēc kvartāla tā sauktajā Centrālajā Amsterdamas daļā biezā slānī bija sastopami likuma sargi. No malas gan izskatījās, ka tie neko nedara – vienkārši ir. Tomēr tas pamatīgi mainīja ierasto skatu uz pilsētu kopumā, pirmajā brīdī nedaudz traucējot un radot sajūtu, ka kaut kas īsti nav kārtībā.
Arī ierastā reģistrēšanās viesnīcā kļuvusi formālāka. Piemēram, lai apmestos brīvdomātāju vidū iecienītajā viesnīcā Krasnapolsky, vispirms jāizpilda pamatīga anketa. Tajā jānorāda gan valsts, no kuras ieceļojis, gan tautība un pat reliģiskā piederība. Tāpat pirms atslēgu saņemšanas jāparaksta līgums un dokuments, kas skar vispārējo drošību. No sērijas "es nevienu neplānoju nogalināt vai uzspridzināt, tāpēc piekrītu, ka manu ID dokumentu kopija glabājas pie viesnīcas administrācijas un var tikt izmantota izmeklēšanas nolūkos". Vēl tikai aptuveni pirms gada šajā viesnīcā, ja bija brīvi numuri, pietika ar spēju pareizi saskaitīt drošības naudu un pa burtiem nosaukt savu uzvārdu.
Viens no šādas pastiprinātas drošības iemesliem tūrisma un industriālajā rajonā bija saistīts ar nedēļas nogalē notiekošajiem kultūras un izklaides pasākumiem. Gaismas festivāls Light, vietējā Ziemassvētku vecīša promo brauciens un, protams, Madonnas ierašanās.
Koncerts – kā cietoksnis
Tie, kuri lidostās kurn par pārspīlētajiem drošības pasākumiem, visticamāk, apmeklējot Madonnas koncertu 5. decembrī Ziggo Dome arēnā, gānītos vismaz nedēļu. Norises vietā uz astoņos vakarā gaidāmo koncertu apmeklētājus sāka laist ap četriem pēcpusdienā. Kad ierados pie halles nedaudz pēc sešiem vakarā, sākumā pārņēma viegls šoks. Rindas no halles ieejām stiepās līdz pat blakus esošajam lielceļam. Ik pēc pieciem metriem bija manāmi policisti.
Mēģinājums iemūžināt rindas ar telefonu uzreiz piesaista likumsargu uzmanību, un tieku lūgts bildi izdzēst. Paklausīgi to izdaru un sāku pētīt, kurā no septiņām rindām man īsti jāstāv. Izrādās, paveicies – ieejā zālē pie skatuves ir vismazākā rinda, un priekšā ir "tikai" pāris simti cilvēku. Jau pēc nepilnas pusstundas esmu pie durvīm un lepni veru vaļā arēnas ieeju. Priekšā divas meitenes ar kodu lasītājiem. Paņem manu biļeti, nolasa svītrkodu un parāda virzienu, kur doties tālāk. Šī ieeja sadalīta trijos dažādos celiņos. Katrs sastāv vēl no trim dažādiem drošības posmiem. Pirmajā posmā apsargs nācēju aptausta un liek visu kabatās esošo turēt rokās, lai var redzēt. Šeit man tiek palūgts speciālā mantu glabātavā atstāt selfie stick. Kaut arī ierasti Madonnas koncertos tie ir atļauti, šoreiz nedrīkst izmantot mobilos priekšmetus, kas darbojas ar atsevišķu pulti. Sērīgi pamāju ar galvu, ieslēdzu savu aizliegto ierīci skapītī un dodos uz nākamo pārbaudes punktu.
Neliek vilties
Stundu garā nīkšana ļauj hallē ieplūst visiem koncerta apmeklētājiem, un plkst. 21.46 šovs sākas pa īstam. No skatuves dzīlēm iznirst Madonnas mīlas reliģijas kareivji, un atskan dziedātājas jaunākā albuma Rebel Heart hits Iconic. Pati Madonna, ieslēgta milzīgā metāla būrī, nolaižas no griestu augstumiem un kopā ar savu armiju metas izklaides cīņā.
To, ka dziedātāja ņirgājas par dažādiem reliģiskajiem simboliem un iesmej par varas elites ļaudīm, zina visi. Šajā ziņā dziedātāja bija uzdevuma augstumos. Britu mediji jau paguvuši nošokēties par dziedātājas atļaušanos provokatīvi izturēties pret dejotāju islāmticīgā izskatā. Taču uz skatuves Madonna neslēpa savu mīlestību pret šejienes publiku. "Es jūs mīlu, motherfuckers! Šī ir zeme, kas iemieso visas demokrātiskās vērtības. Es varu ēst, dzert un pīpēt, visu, ko gribu. Jūs mīlat cits citu, jūs drāžat cits citu un esat laimīgi, uzspļaujot tam, ko par jums domā citur pasaulē!" paziņoja dziedātāja, paņemot alus pudelīti no kāda pie skatuves stāvoša fana rokām. Par mīlestību dziedātāja runāja diezgan daudz un skaļi arī brīdī, kad improvizēti baznīcas vīraka kvēpinātāji dūmoja marihuānas aromātu. Dziesmā True Blue popmūzikas karaliene atzinās, ka šobrīd ir mīlestības meklējumos un cer, ka beidzot kāds izkausēs viņas Metāla sirdi.
Visu Jāņa ogles rakstu Madonnas koncerts kā neieņemams cietoksnis lasiet 11.decembra žurnālā SestDiena!