Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā +2 °C
Sniega pārslas
Trešdiena, 8. janvāris
Ivanda, Gatis

Aizdevēju bieds krietni vien pārspīlēts

Finanšu, arī fiskālie okupanti - šādu raksturojumu nereti no skeptiskāk noskaņoto politiķu puses izpelnās Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) un citi starptautiskie institucionālie aizdevēji. No politiķu mutes var dzirdēt arī frāzes, ka to vai citu neļauj darīt starptautiskie aizdevēji. Vienīgais striktais nosacījums no SVF puses ir, lai valsts mazina savus tēriņus un ievēro noteikto budžeta deficīta slieksni, Dienai saka sarunām ar starptautiskajiem aizdevējiem tuvu stāvoši cilvēki.

Krīzes pārvarēšanas stratēģijas izvēle galvenokārt ir katras valsts amatpersonu, nevis SVF ziņā, tā eksperti tikai iesaka iespējamos risinājumus. Lielā mērā to apliecina arī fakts, ka Latvijai 2008. gada nogalē izdevās izvairīties no lata devalvācijas.

Divreiz ieteica devalvēt

Bijušais premjers Ivars Godmanis (LPP/LC) Dienai stāstīja, ka 2008. gadā SVF eksperti Latvijā divkārt viesojušies jau pirms Lehman Brothers kraha ASV. 2008. gada septembrī sagatavotajā SVF atzinumā par Latviju bijis pausts, ka daļa ķibeļu, piemēram, straujais algu un cenu kāpums izriet no tā, ka Latvijas lats ir stipri pārvērtēts. Arī 2008. gada novembrī, kad Latvija jau bija meklējusi starptautisko aizdevēju palīdzību, no SVF ekspertu puses atskanējis ieteikums izvēlēties valūtas devalvācijas ceļu.

«Kad SVF komanda ieradās valdībā, viņi bija bijuši Latvijas Bankā. Sarunās patiešām parādījās divi varianti. Pirmais - ātrais risinājums, tas ir, atteikšanās no fiksētā lata kursa, bet tad vairs runa nebūtu ne par kādu valūtas kursa svārstību koridoru, tad devalvācija būtu par 50-60 un vairāk procentiem.» Par lata kursu atbildīgā Latvijas Banka iebilda pret aizdevēju ieteikto, tāpēc jautājums par iespējamo valūtas devalvāciju noņemts no dienaskārtības, noteica I. Godmanis, paužot pārliecību, ka krīzē var iztikt bez devalvācijas, ko pierāda Igaunija. To, ka SVF priekšlikumiem vairāk ir ieteikuma raksturs, apliecina vēl divi faktori, Dienai saka ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis, norādot, ka vienošanās ar aizdevējiem paredzēja, ka valsts sociālās palīdzības spilvenam var tērēt 1% no valsts iekšzemes kopprodukta (IK), bet reāli izlietota vien desmitā daļa. Tāpat vienošanās ar aizdevējiem paredzēja, ka Latvija ieviesīs programmu kredītņēmēju atbalstam. Šī programma, kā zināms, bija izstrādāta, bet atsaukta, jo komercbankas, kam dalība programmā būtu brīvprātīga, neapmierināja nosacījumi. Taču nav arī tā, ka SVF strikti pastāv uz budžeta deficītu. Par to liecina fakts, ka SVF, redzot, ka Latvijas IK 2009. gadā sarūk daudz straujāk, nekā iepriekš prognozēts, pieļāva divreiz lielāku budžeta deficītu nekā sākotnēji.

Rūp stabilitāte

Emeritētais Džordžtaunas universitātes (ASV) profesors Juris Vīksniņš, kurš savulaik kā eksperts piedalījies gan Pasaules Bankas, gan SVF misijās, Dienai pauda: «Misijas analizē un pārrunā situāciju valstī, bet uzspiest taču suverēnai valstij neko nevar. Tomēr bieži vien populistiski politikāņi var blamēt SVF, ja gadījumā ir beidzot drusku ciešāk jāsavelk jostas. Bieži misijas darba lauks ir tehnisks - palīdzēt vietējai valdībai aizņemties vai iemācīties metodes, kā arī ar analīzi par līdzīgām situācijām citās valstīs.»

Galvenais, kas rūp SVF ekspertiem, ir palīdzības saņēmējvalstu makroekonomiskā stabilitāte, saka I. Godmanis. Tāpat uzskata arī Roberts Zīle (TB/LNNK), kurš ieņēma finanšu ministra amatu 90. gadu otrajā pusē - laikā, kad Latvijai ar SVF bija vienošanās par iespējām izmantot kredītlīniju nacionālās valūtas stabilitātes nodrošināšanai: «Man ir labākās atmiņas. SVF eksperti uzrauga tikai makroekonomisko rāmi. Tas ir viņu uzdevums jebkurā vietā, kur ir krīze. Viņiem nav mērķa kādas valsts situāciju padarīt grūtāku.» V. Dombrovskis norāda, ka starptautisko aizdevēju galvenais mērķis ir, lai valsts savus tēriņus tuvinātu ienākumiem, kas tai palīdzētu atjaunot ekonomisko izaugsmi un ticību valstij starptautiskajos finanšu tirgos. Tā nepieciešama, lai pēc aizdevuma programmas beigām valsts spētu pārfinansēt savus parādus.

Kā zināms, Latvija 2008. gadā lūdza SVF aizdot naudu, jo krīzes dēļ ieņēmumi budžetā ievērojami saruka, bet finanšu tirgos tik lielu summu budžeta deficīta segšanai nevarētu piesaistīt. Lietuva, kur krīze ekonomikā nebija tik dziļa, trūkstošos resursus spēja piesaistīt ar vērtspapīru emisiju, kas gan izmaksā ievērojami vairāk nekā tad, ja valsts vērstos pie SVF. Lietuvieši uzskatīja, ka viņiem tādējādi būs brīvākas rokas. Savukārt igauņi ekonomikas izaugsmes gados atšķirībā no Latvijas bija izveidojuši uzkrājumus, kas ļāva pārvarēt krīzi pašu spēkiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kā strādā SVF

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) apvieno 187 dalībvalstis, kam atkarībā no fondā iemaksātā ir noteikta kvota un balsstiesības lēmumu pieņemšanā. Vislielākās balsstiesības ir ASV, kam ir aptuveni trīs reizes lielāka kvota nekā tās sekotājām - lielākajām Eiropas valstīm.
Piemēram, Vācija fondā iemaksājusi 10,7 miljardus latu, kas nodrošina tai 5,9% balsu no kopumā 100%. Salīdzinājumam: Latvijas iemaksa fondā ir ap 100 miljoniem latu un balsis - ap 0,06%. Dalībvalstu iemaksas fondā ir galvenais avots aizdevumu izsniegšanai. Kopumā fondā iemaksāti 178 miljardi latu.
Augusta beigās bija spēkā vienošanās ar 61 valsti par aizdevumiem kopumā 109 miljardu latu apmērā, bet reāli kredītos izsniegti 36 miljardi latu. Fonds strādā ar «sarežģītiem klientiem» - tām valstīm, kuru valdības netālredzīgas politikas, dabas kataklizmu vai citu iemeslu dēļ trūkst naudas savu tēriņu segšanai un citur to nav iespējams dabūt. Pamatā SVF strādā ar jaunattīstības valstīm, taču to klientu vidū nonākušas arī samērā attīstītas valstis, tādas kā Grieķija un Īslande, arī Latvija.
Ja SVF aizdod naudu, tad to dod pa daļām, kas ļauj kontrolēt izvirzīto nosacījumu izpildi. Šie nosacījumi katrai valstij var būt dažādi, jo arī riski un situācijas ir atšķirīgas. Procenti arī svārstās, atkarībā no aizdevuma summas un valsts attīstības pakāpes, taču tie ir zemāki nekā tad, ja valsts naudu aizņemtos finanšu tirgos.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?