Trešdien notiks partiju pirmā kopīgā konsultatīvā sanāksme par valdības deklarāciju un amatu sadali.
Vienā ministriju grupā ir Ārlietu, Aizsardzības, Iekšlietu un Tieslietu ministrija, bet saimniecisko ministriju blokā - Ekonomikas, Satiksmes, Zemkopības, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kurām ir ietekme arī Eiropas Savienības fondu sadalē. Trešajā grupā ir Izglītības un zinātnes, Kultūras, Veselības un Labklājības ministrija. Finanšu ministru deleģē premjera partija, bet pārējo ministriju sadalē ir domāts ievērot principu, ka katrai valdību veidojošajai partijai ir pa vienam amatam no katras grupas. Tiesa, pēc pirmajām partiju sarunām premjera amata kandidāte Laimdota Straujuma (Vienotība) pieļāva, ka arī no šī principa ir iespējamas atkāpes.
Drošs nav pat Rinkēvičs
Reformu partija pretendē kā uz Ārlietu, tā uz Iekšlietu ministrijas vadību, bet pēc minētā principa tai abas ministrijas nepienāktos. Valsts prezidents Andris Bērziņš ir aicinājis jaunajā valdībā atstāt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski, kas nozīmētu, ka postenis jāatstāj ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam. Tiesa, tad RP paliktu iespēja vadīt Ekonomikas ministriju, bet jau ir izskanējušas partneru rekomendācijas deleģēt amatā nevis tagadējo ministru Danielu Pavļutu, bet ekonomistu Vjačeslavu Dombrovski, kurš, visticamāk, vairs nevadīs Izglītības un zinātnes ministriju, - tā ir gan Visu Latvijai!-TB/LNNK viena no prioritātēm, gan iekļauta Vienotībai paredzēto posteņu paketē.
ZZS savukārt pretendē uz divu saimniecisko ministriju - Zemkopības un VARAM - vadību. Saskaņā ar iecerēto principu no vienas nāktos atteikties. Reformu partijas līderis Edmunds Demiters jau redz, ka no RP atbildību par VARAM varētu uzņemties Visu Latvijai!-TB/LNNK. E. Demiters detalizētāk negribēja izteikties par amatu sadali, jo tikai trešdien sāksies sarunas. Taču viņš bija pārliecināts, ka nevienam nevarētu būt iebildumu ne pret E. Rinkēviču, ne pret R. Kozlovski, kuri, viņaprāt, abi varētu saglabāt amatus. ZZS frakcijas vadītājs A. Brigmanis uzsvēra, ka ZZS prioritāte ir Labklājības ministrija, jo esot jāatjauno sabiedrības uzticība šai nozarei. Ministra amatam ZZS varētu deleģēt savu līderi Uldi Auguli.
Sējējs var aiziet
«Latvijā tagad dzīve ritēs pēc cita laika. Izkaltušā zemē sētie graudi četros gados ir sazaļojuši, ražas novācēju ir saradies daudz. Sējēji var iet,» tā sociālajā vietnē twitter.com svētdien ierakstīja finanšu ministrs Andris Vilks, kura politiskā nākotne arī ir neskaidra. Par šo amatu ir paredzētas sarunas vispirms jau Vienotības iekšienē. Tās vadība, atsaucoties uz A. Vilka agrāko vēlmi mainīt nodarbošanos un izmantot savas zināšanas kādā labāk atalgotā darbā, apsvērusi iespēju finanšu ministra postenim deleģēt Jāni Reiru. Viņš vada Saeimas Budžeta un finanšu komisiju, kuras vadību pēc atgriešanās parlamentā varētu pārņemt premjers Valdis Dombrovskis, ja J. Reirs aizietu uz valdību. J. Reirs uz vaicāto, vai būtu gatavs uzņemties šo darbu, atbildēja diezgan neskaidri, jo partiju sarunas vēl nav sākušās. Jāatgādina, ka viens no galvenajiem jaunā finanšu ministra darbiem būs turpināt sarunas ar Eiropas Komisiju par ES fondu līdzekļu sadalījumu jaunajā septiņu gadu plānošanas periodā, kas prasa ne tikai labas svešvalodu zināšanas, bet arī prasmi būt uzstājīgam.
Finanšu ministra preses sekretārs Aleksis Jarockis Dienai sacīja, ka A. Vilks būtu gatavs strādāt valdībā līdz šīs Saeimas pilnvaru beigām, bet «viņš nelauzīsies aizslēgtās durvīs». Pagaidām A. Vilkam neesot plānu startēt Saeimas vēlēšanās, bet politika ir tāda, ka «situācija var mainīties». A. Vilks 11. Saeimā no Vienotības deputātiem Rīgas vēlēšanu apgabalā ir ievēlēts ar vislielāko balsu skaitu. Ja A. Vilks nebūs valdībā, viņš plāno atjaunot Saeimas deputāta mandātu. Tādā gadījumā mandāts būs jānoliek frakcijas vadītāja vietniecei Lolitai Čigānei, kura ievēlēta uz ministru pilnvaru laiku valdībā. Gan L. Čigāne, gan A. Vilks vēlēšanās startēja no tā dēvētās Lietussargu grupas, kuru vadīja Sarmīte Ēlerte. Pret viņu ZZS sabiedrotais Aivars Lembergs nav bijis pozitīvi noskaņots. ZZS un A. Vilka viedoklis ir atšķīries arī jautājumā par pašvaldību finansēšanas modeli, kas ZZS ir viens no būtiskākajiem jautājumiem. Uz vaicāto, vai L. Straujuma varētu aicināt A. Vilku turpināt šo darbu arī jaunajā valdībā, pēc nominācijas viņa žurnālistiem sacīja, ka par šo jautājumu vēl nav bijušas sarunas ar Vienotību.