Pirmdien sadursmēs ar saniknotiem Kosovas serbiem sašauti divi NATO miera uzturēšanas spēku (KFOR) karavīri, bet vairāki desmiti etnisko serbu guvuši ievainojumus.
Aizstāv barikādes
Sadursmes Jagnjenicas ciematā pirmdienas vakarā izcēlās pēc tam, kad NATO miera uzturētāji centās nojaukt ceļu bloķējošas barikādes. Vairāki tūkstoši saniknotu serbu to nevēlējās pieļaut un mēģināja atspiest starptautisko spēku karavīrus. Daļa protestētāju bija uzvilkuši gāzmaskas un bruņojušies ar nūjām.
Miera uzturētāji pret pūli lika lietā ūdensmetēju, gumijas lodes un asaru gāzi. Protestētāji uz to atbildēja ar šaujamieročiem, kā rezultātā tika ievainoti divi vācu karavīri. Vēl deviņi austriešu miera uzturētāji savainoti, iesaistoties cīniņos ar uzbrucējiem, vēsta Reuters.
Kosovas serbi savās apdzīvotajās teritorijās sāka izvietot barikādes pēc tam, kad jūlijā Kosovas valdība nolēma nomainīt Brnjakas un Jarinjes robežkontroles punktos strādājošos vietējos serbu policistus, kas tika turēti aizdomās par Serbijas preču importa aizlieguma ignorēšanu. Kopš tā laika pie abiem robežpunktiem un citviet Kosovas ziemeļos regulāri notikušas sadursmes starp serbu nacionālistiem un KFOR kareivjiem, kuriem bija uzdots aizvākt barikādes.
Otrdien Jagnjenicā ieradās Serbijas Kosovas lietu ministrs Olivers Ivanovičs. Vaicāts, kā nemieri var ietekmēt Belgradas virzību uz ES, viņš vairākkārt sacījis: «Tas ir ļoti slikti.» Savukārt Serbijas prorietumnieciskais prezidents Boriss Tadičs aicināja Kosovā dzīvojošos tautiešus aizvākt uz ceļiem izvietotās barikādes, jo notikumi Kosovas ziemeļos apdraudot Serbijas iestāšanos ES.
Cer uz kompromisu
Pēc pirmdienas notikumiem Eiropas valstu diplomāti brīdinājuši Belgradu, ka 9. decembrī paredzētajā ES samitā var tik iesaldēts Serbijas sapnis oficiāli kļūt par ES dalībvalsti. Zīmīgi, ka šajā sanāksmē Serbijas kaimiņvalsts Horvātija parakstīs iestāšanās līgumu, kas nosaka, ka šī valsts no 2013. gada 1. janvāra kļūs par pilntiesīgu ES dalībvalsti.
Serbijā ietekmīgākā laikraksta Politika komentētājs Boško Jaksičs otrdien rakstīja, ka pēdējā sadursmes vieta var izrādīties «atkritumu kaudze» Serbijas ambīcijām kļūt par ES dalībvalsti.
Otrdien situācija Kosovā tika apspriesta ANO Drošības padomē. Sanāksmes laikā ANO ģenerālsekretārs Bans Ki Muns paziņoja, ka starptautisko sabiedrību satrauc pēdējā laika vardarbība Kosovā. Viņš arī kritizēja Serbijas un Kosovas amatpersonas par nevēlēšanos veidot dialogu.
Tomēr trešdien Briselē paredzēta Belgradas un Prištinas pārstāvju tikšanās, kuras laikā tikšot spriests par strīdīgajiem Brnjakas un Jarinjes robežpunktiem un Kosovas dalību reģionālajās sanāksmēs, ko Serbija ir bloķējusi, jo neatzīst 2008. gadā Kosovas vienpusēji pasludināto neatkarību. «Ja mēs vienā no punktiem panāksim kompromisu, Serbija saņems kandidātvalsts statusu,» Serbijas sarunvedējs Borko Stefanovičs sacījis laikrakstam Danas.