Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Apvērsums Itālijas politikā

Itālijas politiskajā dzīvē jaunu vētru sacēlis harismātiskais un enerģiskais Florences mērs Mateo Renci, kurš padzinis līdzšinējo premjerministru Enriko Letu un nolūkojis viņa krēslu. Ārpus Itālijas līdz šim maz zināmais florencietis savaldzinājis itāļus, solot apvērsumu valsts stagnējošajā ekonomikā.

Itālijā sākusies jauna ēra, pārliecināti pārmaiņas alkstošie itāļi, saskatot uzņēmīgajā M. Renci cilvēku, kurš spējīgs atpestīt valsti no ieilgušajām ekonomiskajām nedienām un politiskajām peripetijām. Tomēr M. Renci netrūkst arī kritiķu, kas ambiciozo censoni vaino «valsts apvērsumā» un pārmet pieredzes trūkumu, jo politiķis nekad nav bijis pat deputāts.

Sola straujus uzlabojumus

Pirmdien prezidents Džordžo Napolitāno, piepildot iepriekš izskanējušās prognozes, aicināja M. Renci formēt jauno valdību. «Šodien sākās M. Renci ēra. Tā būs gara vai īslaicīga, tā mainīs Itāliju vai izrādīsies parasta varas spēlīte - to mēs nevaram zināt,» politologs Stefāno Folli uzsvēra laikrakstā Il Sole 24 Ore.

M. Renci solīja otrdien sākt oficiālās sarunas par valdības izveidi un, domājams, jau nedēļas nogalē varētu tikt apstiprināts valdības vadītāja amatā, ja vien viņa veidotā koalīcija gūs parlamenta atbalstu. «Šajā sarežģītajā situācijā es likšu lietā visu enerģiju un apņēmību, kas vien man ir,» pēc 90 minūšu garās tikšanās ar prezidentu žurnālistiem solīja M. Renci.

Florencietim ir tikai 39 gadi, kas Itālijas politikā, kurā dominē «norūdīti vīri», ir salīdzinoši maz. Viņš kļūs par jaunāko premjerministru valsts pēckara vēsturē. M. Renci kritiķi, kas politiķi dēvē par pārāk ambiciozu un varaskāru, nekautrējas norādīt, ka arī vēlākajam Itālijas diktatoram Benito Musolīni, 1922. gadā stājoties premjera amatā, bija 39 gadi.

M. Renci pagājušā gada aprīlī kļuva par centriski kreisās Demokrātiskās partijas līderi. Pēdējos mēnešos viņš atklāti kritizēja savu partijas biedru un līdzšinējo premjeru E. Letu, pārmetot valdības vadītājam nespēju īstenot solītās reformas.

Pagājušajā nedēļā M. Renci aicināja E. Letu atkāpties un norādīja, ka pats gatavs uzņemties valdības vadības grožus. Lai gan E. Leta sākotnēji noraidīja aicinājumu, M. Renci ierosināja balsojumu Demokrātiskajā partijā. Balsojumā partijas vadība atbalstīja M. Renci aicinājumu steidzami mainīt valdību, un E. Leta piekāpās spiediena priekšā. Viņš pagājušajā piektdienā paziņoja par demisiju, lai gan premjera amatā bija nostrādājis tikai desmit mēnešus.

Visticamāk, valdošā koalīcija darbu turpinās līdzšinējā sastāvā. Tomēr M. Renci, lai nodrošinātu vairākumu, nāksies pārliecināt nelielo partiju Jaunie centriski labējie, kas pieprasa konkrētas reformu programmas, lai lemtu par palikšanu valdošajā koalīcijā.

M. Renci solījis samazināt nodokļus, radīt jaunas darbvietas un mazināt birokrātijas slogu. Viņš jau līdz februāra beigām apņēmies piedāvāt izmaiņas Itālijas vēlēšanu likumā, martā izklāstīt izmaiņas darba jomā, aprīlī ķerties klāt valsts pārvaldes revīzijai, bet maijā sola nodokļu politikas reformas.

Itāļi gaida reformas

«Man patīk tas, cik veikli viņš rīkojas, mums nepieciešams šis ātrums. Viņš grib apkarot birokrātiju,» laikrakstam The Financial Times sacīja uzņēmējs Brunello Kučinelli, kurš nodarbojas ar kašmira tirgošanu. «Šādi jauni politiķi ļauj mums no jauna sapņot un ticēt, ka politikā ir uzlabojumi, ka Itāliju kopumā gaida labāka nākotne.»

Pēdējos piecos gados Itālijas iekšzemes kopprodukts sarucis par aptuveni 7%. Bankrotējuši simtiem tūkstošu uzņēmumu, un bezdarba līmenis sasniedzis gadu desmitiem nepieredzētus apmērus, it sevišķi smagi kaitējot jauniešu izredzēm darba tirgū. Itālijas ārējais parāds sasniedzis jau divus triljonus eiro.

Taču eksperti norādījuši, ka M. Renci nav brīnumdaris un valsts ekonomisko rādītāju uzlabošanās prasīs laiku. «Itālijā aug nepacietība, un visi grib redzēt strauju izaugsmi un jaunas darbvietas, sevišķi gados jaunajiem cilvēkiem,» telekanālam SkyTG24 uzsvēra Itālijas ekonomikas ministra vietas izpildītājs Fabrīcio Sakomanni. «Tas ir nepieciešams, es tam piekrītu un par to iestājos, taču ikvienam jāsaprot, ka Itālijas ekonomika ir kā milzīgas naftas tankkuģis, kas nevar nekavējoties apgriezties uz otru pusi.»

Finanšu tirgi pirmdien signalizēja optimismu par gaidāmajām izmaiņām Itālijas politikā. Valsts aizņemšanās izmaksas sasniedza zemāko līmeni gandrīz astoņos gados. Desmit gadu obligāciju likme nokritās līdz 3,64%.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?