Nelikumīgi ievestu preču pirkšanas iemesli var būt dažādi. Vieni principa pēc pirks lētākas cigaretes, alkoholu vai degvielu, kaut arī varētu atļauties maksāt cenu, kurā iekļauti nodokļi. Citiem atkarība uzveiks vēlmi būt likumpaklausīgiem pilsoņiem, kad kārtējais cenu kāpums it kā spiestu tik ļoti nebojāt plaušas vai aknas vai braukt mazāk.
Kaut arī atbildības pakāpe likuma priekšā ir dažāda, gan kontrabandisti, gan nelegālo preču patērētāji piedalās valsts apzagšanā, nemaksājot ne akcīzi, ne PVN. Nelikumīgi ievesto cigarešu īpatsvara pieaugums liecina: aizvien vairāk iedzīvotāju pārkāpt likumu neuzskata par lielu ļaunumu.
Neviens nebūs tāds muļķis, lai apzagtu sevi. Taču kā ir ar valsti, kas no citu cilvēku maksātajiem nodokļiem gādā gan par apzadzēju veselības aprūpi, gan bērnu skološanu, gan drošību? Acīmredzot arvien lielāks skaits ļaužu vairs īsti neuzticas un valsts varu neuztver par savējo, jo apzināti ignorē tās likumus.
Budžetam garām ejošie 80 miljoni kontrabandas cigarešu dēļ vien rāda: vai nu valdība īsti nevēlas sevis apzagšanu novērst, vai arī nojauš, ka ieguldītie līdzekļi var neatmaksāties, jo uzticību zaudējušajai varai virsū spļaujošie izgudros jaunu veidu, kā to apzagt.
Kamēr valdība neatgūs uzticību (kā vērojam Ēģiptē vai Lībijā, ar spēku tas nav iespējams), tās un godīgo pilsoņu apzagšana, pērkot kontrabandas preces, turpināsies.