Aculiecinieki notikušo salīdzina ar pasaules galu, jo salas galvaspilsēta Funšala pēc postošās stihijas atgādinot spoku pilsētu, kuras ielas pazudušas zem biezas melnu dubļu kārtas, bet ainava nosēta ar māju gruvešiem.
Šī ir lielākā vētra Madeirā kopš 1993.gada, un tajā cietusi galvenokārt salas dienvidu daļa, kur atrodas arī Funšala ar tās aptuveni 100 tūkstošiem iedzīvotāju.
Dreb zeme zem kājām
Varas iestādes ziņo, ka dabas katastrofa paņēmusi vismaz 42 cilvēku dzīvību, tomēr amatpersonas paudušas bažas, ka bojāgājušo skaits varētu pieaugt, jo glābēji vēl pirmdien nebija piekļuvuši daudzu ēku gruvešiem un vairākām apdzīvotām vietām, kas plūdu dēļ izolētas no ārpasaules. Iespējams, cilvēki ieskaloti okeānā. Ar dažādām traumām slimnīcā nogādāts 151 cilvēks.
Spēcīgā vētra, kas sev līdzi nesa masīvas lietusgāzes, salu piemeklēja sestdien. Lietus izraisītie zemes nogruvumi sagrāva desmitiem ēku un nolauza kokus, bloķēja vai sagrāva autoceļus, bet daudzviet pārtrauca elektropiegādi un telefonsakarus. Funšalas ielās bijis tik daudz ūdens, ka drenāžas sistēma ar to nav tikusi galā. Vētras dēļ pajumti zaudēja aptuveni 250 cilvēku. Uz laiku tika slēgta Funšalas Starptautiskā lidosta, kur izveidots pagaidu morgs bojāgājušo novietošanai, informē BBC.
Madeira ir populārs tūristu galamērķis, jo sevišķi to iecienījuši pensionāri no Lielbritānijas. Stihija paņēmusi arī kādas 50 gadu vecas Lielbritānijas pilsones dzīvību. «Mēs dzirdējām skaļu troksni, kas atgādināja pērkona ducināšanu. Zeme drebēja, un tad mēs apjēdzām, ka tas ir ūdens, kas veļas lejā no kalniem,» sacīja Saimons Bērbidžs no Anglijas.
Applūst arī otrais stāvs
Salā, kas atrodas aptuveni 900 kilometru no kontinentālās Portugāles, ieradušies glābēji un karavīri. Viņi pat ar kailām rokām strādājuši, lai piekļūtu dubļu apraktajām ēkām. Ugunsdzēsēji izmantojuši pumpi, lai izsūknētu ūdeni no kādas applūdušas pazemes autostāvvietas Funšalas centrā, jo bija bažas, ka tur varētu atrasties mirušie, raksta The Times.
Televīzija demonstrējusi kadrus, kuros redzamas privātmājas, kas applūdušas līdz pat otrajam stāvam. Automašīnas, kas ar dubļiem noskalotas no apkārtnes kalniem, bija izsvaidītas pa pilsētas ielām. «Salas atjaunošana būs smaga,» aģentūrai AP stāsta vietējais iedzīvotājs Migels Eduardu. «Tas mums prasīs vairākus mēnešus.»
Portugāles premjerministrs Žozē Sokratešs, kurš sestdien apmeklēja Madeiras salu, solīja visu nepieciešamo palīdzību. Viņš arī lūdzis Eiropas Savienību (ES) piešķirt līdzekļus atjaunošanas darbiem Madeirā. Palīdzīgu roku sniegusi Spānija. Arī portugāļu slavenākais sportists futbolists Krištianu Ronaldu, kurš uzaudzis Funšalā, gatavs palīdzēt dzimtās vietas atjaunošanā.