Superdatorā Sequoia ir vairāk nekā 1,5 miljoni procesoru, tas sver aptuveni tikpat daudz, cik 30 pieaugušu ziloņu, turklāt sekundas laikā spēj veikt 16,3 kvadriljonus darbību, informēja tehnoloģiju žurnāls Wired. Jaunajam datoram pietiek tikai ar vienu stundu, lai veiktu tādus aprēķinus, ko citādi izdotos atšķetināt 6,7 miljardiem cilvēku, ar kalkulatoru palīdzību nepārtraukti rēķinot 320 gadu garumā.
Dators atrodas Lorensa Livermora Nacionālajā laboratorijā Kalifornijā. Ar tā palīdzību plānots veikt dažādas simulācijas, lai varētu paildzināt kodolieroču lietošanas termiņu, iztiekot bez to izmēģinājumiem pazemes laboratorijās.
«Aprēķinu iespējas, ko mums sniedz Sequoia kā ātrākais dators, veicina mūsu pārliecību par valsts kodolarsenālu,» Valsts kodoldrošības administrācijas (NNSA) pārstāvja Tomasa D'Agostino teikto citēja raidsabiedrība BBC.
Pasaulē ātrāko superdatoru tops tiek pārskatīts reizi pusgadā. Šī ir pirmā reize, kad ASV atguvusi līderpozīcijas pēc tam, kad 2009. gadā to pārspēja Ķīnas superdators Tianhe-1A. ASV kopš tā laika centušās atgūt zaudētās pozīcijas, un, kā uzsvēris IBM pārstāvis Deivids Tureks, pēdējos divus gadus kompānija mērķtiecīgi gatavojusies atgūt pasaulē ātrākā superdatora izstrādātāja slavu. «Lai to sasniegtu, tika veikta būtiska plānošana. Mēs zinājām, ka šī diena pienāks.»
ASV šobrīd pieder trīs no desmit pasaulē ātrākajiem datoriem. Katrai pa diviem datoriem ir Ķīnai un Vācijai, bet Japānai, Francijai un Itālijai - pa vienam.