B. Bergdāla atbrīvošana notikusi sestdienas vakarā Afganistānas austrumos netālu no robežas ar Pakistānu. Viņam ar vairākiem helikopteriem pakaļ ieradās «daži desmiti» ASV bruņoto spēku speciālo uzdevumu vienības karavīri, kuri esot ievērojuši ļoti nopietnus piesardzības pasākumus.
«Šādās operācijās, kas vienmēr ir saistītas neskaidrību un briesmām, tu gatavojies visiem iespējamiem scenārijiem,» svētdien paziņoja ASV aizsardzības sekretārs Čaks Heigels. «Par laimi, neviena lode netika izšauta. Viss notika pēc mūsu plāna.»
Pēc iekāpšanas vienā no atlidojušajiem helikopteriem B. Bergdāls uz lapiņas esot uzrakstījis jautājumu, vai viņam pakaļ ir ieradušies amerikāņi. Pēc apstiprinošas atbildes vīrietis esot saļimis un izplūdis asarās. Operācijā iesaistītie apgalvo, ka B. Bergdālam esot problēmas sarunāties dzimtajā angļu valodā, jo pēdējos piecus gadus viņš to gandrīz nav izmantojis.
Jau svētdien B. Bergdālu no Afganistānas aizveda uz ASV militāro hospitāli Landštūlas pilsētiņā Vācijā. Tur vīrietim veiks pilnīgu veselības pārbaudi, pēc kuras viņu paredzēts nogādāt dzimtenē.
Amerikāņu amatpersonas apgalvo, ka sarunas ar talibiem sākušās pirms dažām nedēļām, bet nevienā brīdī starp ASV valdību un islāmistu kustību nav noticis tiešs kontakts. Kā starpnieks sarunās iesaistījās Kataras valdība. Sarunas bijušas tik slepenas, ka Afganistānas prezidents Hamīds Karzajī par tām uzzinājis tikai pēc B. Bergdāla atbrīvošanas.
Pieci atbrīvotie augsta ranga talibi sestdien nogādāti Katarā, kur viņiem stingrā uzraudzībā būs jāpavada vismaz gads.
ASV prezidenta Baraka Obamas, kurš sestdien, klātesot B. Bergdāla vecākiem, paziņoja par sagūstītā karavīra atbrīvošanu, administrāciju jau kritizē par to, ka tā esot pārkāpusi principu neiesaistīties nekādās sarunās ar teroristiem. Izskan arī bažas, ka gūstekņu apmaiņa pamudinās teroristus sagrābt vēl kādu amerikāni.
Č. Heigels noraidīja visus pārmetumus, sakot, ka ASV valdības galvenā prioritāte bijusi B. Bergdāla veselība un nogādāšana atpakaļ pie ģimenes.