«Krāsa izvēlēta pēc vēsturiskā analoga - tas ir dabiski baltais tonis - kā vecos laikos,» Dienai skaidro Rīgas pils rekonstrukcijas un restaurācijas projekta būvuzraugs Bruno Fībigs no SIA Būvalts. Viņš atklāj, ka priekšpils fasāde tiks nokrāsota dzeltenīgā tonī. Arī šo lēmumu arhitekti pieņēmuši, balstoties uz vēsturiskās izpētes materiāliem un atrastajiem krāsojuma paraugiem.
Rīgas pils rekonstrukcijas un restaurācijas darbu veicēji - pilnsabiedrība SBRE, kurā apvienojušās SIA Skonto būve un SIA Re&Re, - kopš iekavējušos darbu atsākšanās ne reizi nav laiduši garām iespēju izplatīt detalizētu pilī paveiktā uzskaitījumu. Tagad SBRE pārstāvji ziņo, ka Svētā Gara tornī atjaunoti elektrotīkli, jumta hidroizolācija un pašlaik vēl tiekot bruģēts jumta laukums. Otra elpa iepūsta arī senā torņa iekštelpās - restaurēti mūri, logi, durvis, kāpnes un grīdas dēļi, rekonstruēts sienu un griestu krāsojums, pārbūvēta parketa grīda.
Tajā pašā laikā pārējā pils daļa vēl nav līdz galam izžāvēta un dezinficēta, arī jumts nav izbūvēts, rindā uz restaurāciju gaida ēkas fasāde un logi. Šiem darbiem būvnieki plānojot pieķerties rudenī. B. Fībigs sola, ka īsts, nevis pagaidu jumts visu ēku segs jau novembrī. Pagaidām gan spēki tiekot veltīti parādes kāpņu telpas, konventa daļas jumta seguma un Svētku zāles jumta konstrukciju atjaunošanai - tieši pēdējā telpa ugunsnelaimē cietusi vissmagāk. Savu krāšņo izskatu drīzumā varētu atgūt arī Baltā zāle - SBRE pārstāvji tās restaurāciju plāno sākt tuvāko divu nedēļu laikā.
Rīgas pils saimnieces - va/s Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) - pārstāve Daiga Laukšteina apgalvo, ka Rīgas pils zāles, kā arī parādes kāpņu un citas telpas savu autentiskumu restaurācijā nezaudēšot un tikšot saglabātas arī vecās vēsturiskā veidojuma daļas un profilētās koka virsmu detaļas. «Darbus uzrauga gan projekta autori, gan būvuzraugs, gan VNĪ, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, Rīgas pilsētas būvvalde un, protams, Rīgas pils atjaunošanas padome,» skaidro D. Laukšteina.
Diena jau ziņoja, ka gadu pēc postošā ugunsgrēka Rīgas pilī sabiedrībai joprojām netiek atklāti nelaimes iemesli, lai gan Valsts policijas teju gadu ilgusī lietas izmeklēšana beigusies. Rīgas tiesas apgabala prokuratūra jūnijā cēla trīs apsūdzības, par ugunsgrēka izcelšanos vainojot divas SBRE amatpersonas, kuras bijušas atbildīgas par ugunsdrošības noteikumu ievērošanu, un kādu apakšuzņēmēja Fritex strādnieku, kurš aizdegšanos varēja būt izraisījis neuzmanības dēļ. Pēc vairāk nekā pusgadu ilgušām nesaskaņām SBRE un VNĪ starpā būvnieki piekāpās, piekrītot ugunsgrēka radītās sekas novērst par saviem līdzekļiem - to apmērs ir teju pieci miljoni eiro.