Tiesības saņemt ikgadēju atlīdzību nosaka šogad pieņemtais likums «Par kompensāciju par saimnieciskās darbības ierobežojumiem aizsargājamās teritorijās», taču apmēru, ierobežojumus lauksaimnieciskai vai mežsaimnieciskai darbībai, par kuriem pienākas kompensācija, un naudas piešķiršanas kārtību noteiks Ministru kabineta (MK) noteikumi, kuri jāpieņem līdz 1. septembrim. Iepriekš bija vienreizējās kompensācijas, bet turpmāk būs ikgadējās. Kompensācijas maksā no ES fondiem, valsts vai pašvaldības budžeta līdzekļiem. Kā Diena jau rakstīja, plānots, ka tie būs 30 līdz 110 Ls/ha. Platības, par kurām jāmaksā kompensācijas no valsts budžeta, veido 5143 ha. Reizinot to ar minimālo summu - 30 latiem, kompensācijām būtu nepieciešami vismaz 154 290 latu, taču DAP pašlaik pieejamā finansējuma apjoms ir Ls 115 960, Dienai pastāstīja DAP Dabas aizsardzības stratēģijas un koordinēšanas departamenta vecākā eksperte Linda Doriņa. Tāpēc nepieciešamo līdzekļu šogad varētu nepietikt. Tas gan atkarīgs no tā, kādas platības īpašnieki pieteiks kompensācijām, pašlaik to izdarījušas vien trīs personas. L. Doriņa gan paskaidroja, ka DAP aicina pieteikties kompensācijām pēc MK noteikumu pieņemšanas, taču līdzšinējā interese par tām jau esot bijusi diezgan liela. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāve Kristīne Barševska norādīja, ka gadījumā, ja līdzekļu pietrūks, kompensācijas tiks izmaksātas nākamajā gadā. Savukārt VARAM ministrs Edmunds Sprūdžs paskaidroja, ka pēc tam, kad sistēma sāks darboties, nepieciešamības gadījumā tiks lemts par vajadzīgo rīcību, tostarp finanšu līdzekļiem. Meža īpašnieks no Kurzemes Edgars Dupužs gan uzskata, ka vispirms ir jādomā par līdzekļiem kompensācijām un tikai tad var noteikt saimnieciskās darbības ierobežojumus.
Arī iepriekš uz kompensāciju izmaksu īpašniekiem ir nācies gaidīt, turklāt gadiem ilgi. Lielākā daļa no šogad piešķirtajiem 462 870 latiem iztērēta, lai izmaksātu iepriekš, vēl 2009. gadā, aprēķinātās summas. Kopā izmaksāti 346 909,82 lati par deviņiem zemes īpašumiem, tāpēc arī atlicis vien 115 960 latu. Vēl būs jāizmaksā kompensācijas par 2010.-2012. gadu, kā arī par zemes atpirkšanu - aptuveni 1 378 149 lati par 61 lēmumu. To darīs nākamgad. Līdz šim kompensācijās par saimnieciskās darbības ierobežojumiem no 2006. gada izmaksāts 6 899 371 lats, aptverot 344 zemes īpašumus.
Kavēšanās ar kompensāciju izmaksu mazina zemes īpašnieku ieinteresētību dabas vērtību saglabāšanā, pārliecināts Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks. Viņš arī neatbalsta MK noteikumu projektā normu, kas liedz īpašniekiem, kuri jau saņēmuši vienreizējās kompensācijas vai līdzekļus no ES fondiem, pieteikties ikgadējai atlīdzībai. Viņš to novērtē kā netaisnību, un par to vēl notikšot sarunas starpministriju sanāksmē.