Dienas rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka nedz iespējamo M. Gruškevica, nedz kāda cita ierēdņa vainu iepirkumā pierādīt nevarēšot, jo tas īstenots ļoti «smalki». Proti, lēmumu pieņemšanā ticis iesaistīts liels skaits vidējā ranga ierēdņu, bet par līguma parakstīšanu, ko veicis M. Gruškevics, pie atbildības saukt neesot iespējams.
Portāla izstrādes ietvaros kopš 2005. gada veikti trīs iepirkumi. Sākotnēji izsludināja konkursu par specifikācijas izstrādi, kura noslēgumā 200 000 latu vērto līgumu ar IZM parakstīja uzņēmums Microsoft Latvia, stāsta R. Tukišs. Nākamajā konkursā - par portāla izstrādi - uzvarēja AS Datorzinību centrs, kas iesniedza uz Microsoft bāzes izstrādātu risinājumu. Šā iepirkuma rezultātā tapa 2008. gadā darbu sākusī portāla pilotversija, kas nav mainīta līdz šim brīdim. 2010. gadā IZM izsludināja vēl vienu konkursu, kā mērķis bija pastāvīgas portāla versijas izstrāde un ieviešana. Arī šajā reizē uzvarēja Datorzinību centrs, šoreiz kopā ar uzņēmumu E-Synergy.
Datorzinību centrs valdes priekšsēdētājs Andris Ķikāns saka, ka viņu neizbrīna kritiskie atzinumi par portālu, jo šobrīd publiski pieejamā versija nav mainīta kopš 2008. gada: «Ko var gribēt no sistēmas, kas nav četrus gadus attīstījusies? Loģiski, ka tā ir novecojusi.» Par neatkarīgās ekspertu grupas kritiskajiem atzinumiem ministrija neesot informējusi, tādēļ uzņēmums turpina jaunā portāla versijas izstrādi, atbilstoši noslēgtajam līgumam. «Tā būs pilnīgi citāda un labāka,» sola A. Ķikāns.
Līdzīgu viedokli pauž bijušais IZM valsts sekretārs M. Gruškevics, kurš pēc disciplinārlietas ierosināšanas saistībā ar viņa iespējamiem pārkāpumiem miljonus latu vērtā datoru iepirkumā atbrīvots no amata. «Šobrīd, kad realizē otro kārtu, tad visi atver skolas.lv portālu, kas ir pilotprojekta izskatā, un saka: «Nu, nē, mīlīši! Tā ir parasta mājaslapa ar nepilnīgu funkcionalitāti, un tādā mēs guldīsim iekšā trīs miljonus, kam tas ir vajadzīgs?» Tajā brīdī visi ir aizmirsuši, ka tas ir nepabeigts projekts,» viņš saka. Šobrīd portāls izskatās tāpat kā 2008. gadā tādēļ, ka tajā brīdī krīzes dēļ trūka līdzekļu, kurus ieguldīt tālākā attīstībā. «Tur nav neviena, ko vainot,» saka atbrīvotais ierēdnis, piebilstot, ka no pašreizējā skatpunkta viņš saprot - toreiz ministrijai labāk būtu bijis pusratā atstāto portālu «izslēgt», lai neviens līdz gala versijas izgatavošanai to nevarētu nepamatoti kritizēt.
Lai gan līdz brīdim, kamēr tiks atrasts labākais portāla glābšanas plāns, neizslēdzot arī tā pilnīgu slēgšanu, ministrija ekspertu atzinumu nolēmusi nepublicēt, grupas vadītājs J. Bičevskis Dienai iezīmē aptuvenu tā saturu. Pirmkārt, grupa ir izvērtējusi un atzinusi par nelietojamu ne tikai publiski šobrīd pieejamo portāla pilotversiju, bet arī plānoto, kas pēc A. Ķikāna un M. Gruškevica teiktā būšot ievērojami labāka. «Par versiju, kuru plāno nodot - tā neko daudz situāciju neuzlabos. Ir ļoti augsts risks, ka to tāpat nelietos. Izmaksas ir tik fantastiski augstas - 10 vai pat 100 reižu augstākas nekā līdzīgiem portāliem, kas Latvijā jau darbojas. Uzņēmums, kurš to darīja kā starpnieks, protams, nav tik daudz vainīgs, kā valsts amatpersonas, šajā gadījumā - valsts sekretārs,» saka J. Bičevskis.
Līdz šim portāla izveidē no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem ieguldīti 1 107 547 lati, pauž R. Tukišs, uzverot, ka tas darīts pirms R. Ķīļa stāšanās amatā. Kopumā tam bija plānots atvēlēt 3,2 miljonus latu. Cik ilgā laikā varētu rast risinājumu tālākai skolas.lv darbībai, IZM pagaidām neprognozē.