Latvijas dramatiskie teātri 2009./2010.gada sezonu plāno neskaidra finansējuma apstākļos, tādēļ pārliecības, ka mākslinieciskajās iecerēs nenāksies veikt būtiskas izmaiņas, direktoriem nav. Līdz janvārim teātri strādāšot pēc plāna. Ja dotācija tiks samazināta vēlreiz vai nepildīsies pašu ieņēmumu plāns, būtiskas pārmaiņas skatītāju gaida 2010.gada sākumā. Pretkrīzes recepti teātri redz atšķirīgi - orientēsies uz elitārām izrādēm vai masu produkciju. Savukārt biļešu cenas vismaz pagaidām nemainīšoties.
«Par nākamo sezonu runāju ar piesardzību, jo 2010.gadā zināmi tikai finansējuma principi, pēc kuriem, ņemot vērā pašlaik iedalīto naudu teātriem, var aptuveni lēst finansējuma apjomu,» raksturo A.Līnis. Par to, ka «aptuveni aplēstā» valsts dotācija (pēc šābrīža aprēķiniem - daļā teātru ap 60% no iepriekšējā gada) tiks saņemta, pārliecības nav. Valmieras Drāmas teātra (VDT) direktore Evita Sniedze, kuras vadītais teātris pēc pašreizējās prognozes var cerēt uz 2006.gada finansējuma līmeni, uzsver: «Lielākā problēma - droši nav nekas. Jau sešas reizes esam pārslēguši līgumus par dotācijas sadali.»
Būtiski sarukusi iespēja papildu finansējumu iegūt Valsts kultūrkapitāla fonda projektu konkursos, un teātri bažījas, ka prognozes par skatītāju spēju maksāt izrādīsies pārlieku optimistiskas. Tāpēc tiek pieļauts, ka repertuārs, piemēram, Dailes teātrī, sezonas otrajā pusē kļūs «vieglāks». Kā formulē A.Līnis, «ja dramatiski kritīsies apmeklējums, būs būtiski jāpazemina cenas un vienas skaistas izrādes vietā būs trīs ātri, lēti lubu gabali». Negribīgi iespēju ar «populārāku» repertuāru papildināt ienākumus pieļauj arī Latvijas Nacionālā teātra (NT) direktors Ojārs Rubenis, gan uzsverot, ka teātris vienlaikus centīsies nodrošināt šādu uzvedumu māksliniecisko vērtību. Pavasarī, visticamāk, NT atgriezīsies Žurka Kornēlija.
Uz «populārāku» teātri
Abi lielie Rīgas teātri šogad būs īpaši atkarīgi no skatītāju vēlmēm. Dailes teātrim arī labākos gados grūtības ir sagādājusi milzīgā Lielā zāle, savukārt NT dotācija, uzsver O.Rubenis, šogad nenosedz pat minimālās algas darbiniekiem. Repertuārs gan plānots intriģējošs. NT pirmā pirmizrāde būs Kaspara Dimitera un Zigmara Liepiņa Vadonis, muzikāla drāma par Kārli Ulmani. Aktieru zālē Felikss Deičs iestudē izrādi Uldim Dumpim, Ģirtam Jakovļevam, Astrīdai Kairišai un Lolitai Caukai. Plānota Ģirta Ēča debija režijā, Māra Zālīte teātrim raksta drāmu par Vili Lāci.
Dailes teātris izlēmis atteikties no izsludinātā Jana Villema van den Bosa, M.Makdomas Spilvencilvēka Dailes iestudējuma režisora, projekta, toties turpinās sadarbību ar Rolandu Atkočūnu, kas sezonas otrajā pusē iestudēšot Mihaila Bulgakova Svētuļu jūgā. Dž.Dž.Džilindžers piekritis nomainīt Borisa Vijana Dienu putas ar pazīstamāku nosaukumu - Īstvikas raganām. «Izaicinošāk, provokatīvāk,» rezumē A.Līnis.
Kursu uz «populārāku» teātri ieturēs arī Liepājā, kur sezonas moto būs Dzīve ir mīlestība. «Orientēsimies uz mazajām formām. Bet tas, ka nevaram atļauties dārgus muzikālus iestudējumus, bija skaidrs jau pirms krīzes,» saka Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins.
Latiņu nenolaidīs
VDT un Jaunais Rīgas teātris nolēmuši pret krīzi cīnīties ar elitāru izrāžu palīdzību. «Nekas nemainās. Protams, izmaksas tiek samazinātas, bet šobrīd izstrādājam maksimālo plānu. Ja naudas nebūs, izpildīsim to par 80, 60, 40%,» mierīgi rezumē JRT direktore Gundega Palma. Teātrim jau ir veiksmīga pieredze ar finansiāli lētiem iestudējumiem, piemēram, Alvja Hermaņa Zilākalna Martas skatuves ietērps pagājušajā sezonā izmaksāja dažus simtus latu.
Arī E.Sniedze norāda, ka «nekādā gadījumā nenolaidīs latiņu, drīzāk otrādi». «Būs klasika, oriģināldramaturģija, meklēsim jaunas telpas teātrī.» No plašākiem izbraukumiem gan būšot jāatsakās, jo finansiāli tas nestu zaudējumus.