Daži iedomājas, ka var visu - i mācīt citus, kā pareizi dzīvot, i paši pieļaut tās kļūdas, ko kādam pārmetuši, i turpināt sevi uzdot kā baltus un pūkainus. Viens no tādiem nu nonācis korupcijas uzraugu spīdināto lukturu gaismā. Gints Grūbe. Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētāja vietnieks. Viņš arī Latvijas Filmu padomes priekšsēdētājs ar lielu ietekmi pār valsts finansējuma sadali kino jomai. Viņš arī nodibinājuma Rīga 2014 mākslinieciskās padomes loceklis. Un viņš arī līdzīpašnieks SIA Mistrus Media, kas regulāri bijis viens no atbalsta saņēmējiem pāris augstāk minētajās struktūrās. Tā vismaz ziņo Neatkarīgā.
Pats Grūbe apgalvo, ka interešu konfliktā neesot atradies, joprojām esot nevainīgs. Tam ļoti, ļoti gribētos ticēt. It īpaši tāpēc, ka amati, kurus viņš ieņem, ir cieši saistīti ar medijiem un informatīvo telpu kopumā. Jādomā, ka jau vistuvākajā laikā viņš nāks klajā ar detalizētu skaidrojumu, atspēkojot itin visus pārmetumus. Ja to nespēj, pašam vien būs jāatkāpjas no amatiem, kas paredz mediju pārraudzību vai lemšanu par valsts un pašvaldību piešķirtās naudas izlietojumu. Jo prasta šeftmaņa reputācija un mediju uzrauga amats ir nesavienojamas lietas.
Jā, nevar viennozīmīgi teikt, ka visu savās interesēs viņš vienmēr izlēmis vienpersonīgi - tas paģēr precīzu pierādījumu likšanu galdā -, taču, ja šī amatpersona bija gan starp pasūtītājiem, gan izpildītājiem, tas vien ir vērtējams kā interešu konflikta pieļāvums. Un nav pamata domāt, ka likumu un tikumu pārkāpēja pozīcijās viņš varētu būt atradies nejauši vai aiz muļķības - ir gana pieredzējis, lai prastu atšķirt tik dažādās pircēja un pārdevēja, izpildītājmākslinieka un «činavnieka» lomas.
Labi atceros, ar kādu pompu tika komplektēts pašreizējās NEPLP sastāvs. Tie, kas pozicionējās kā morālās autoritātes, amatos salika sev līdzīgos. Ir! Te nu ir tas rezultāts! Ne velti elektronisko mediju uzrauga krēslu dalītāji nu klusē, kā ūdeni mutē ieņēmuši. Cerams, tas ir kauns par savu izvēli, kas liedz viņiem komentēt notikušo.
Ja kaut daļa no tā, ko ziņo par Ginta Grūbes interešu konfliktiem, ir tiesa, būs pamats aizdomām arī par politiskās aizmugures nodrošinātu piesegu, kas vairo augstus amatus ieņemošu amatpersonu visatļautību. Jādomā, ka KNAB izrādīsies brīvāks no ietekmēm un spēs situāciju izvērtēt pēc būtības. Nevis kādu grupu, bet sabiedrības kopumā interesēs. Cerams, tas tiks darīts daudzmaz saprātīgos termiņos.
Lai vai kā, bet interešu konfliktā, iespējams, nonākušajam Grūbem gribētu novēlēt... krieviem ir ļoti precīzs vārds šādiem gadījumiem - «определись» -, ko varētu tulkot kā «tiec taču reiz skaidrībā pats ar sevi». Ja esi vienā žoga pusē, necenties vienlaikus būt arī otrā. Ja tā vilina vairāk - pamet pašreizējo vietu un ej, kur tīk!