LETA jau ziņoja, ka uz būtiskiem trūkumiem institūcijas darbībā iepriekš norādīja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI). Rīgas bāriņtiesa ir izvērtējusi visus aktā norādītos trūkumus un neprecizitātes, un par to novēršanu ir informēta VBTAI. Kā pastāstīja domes pārstāvis Mārtiņš Vilemsons, lai novērstu VBTAI konstatētās nepilnības, turpmāk plānots pilnveidot bāriņtiesas pārziņā esošo lietvedības informācijas sistēmu - lai uzlabotu institūcijas darbību iekšējo kontroli -, kā arī izveidot bāriņtiesā papildu amata vietas pamatfunkciju pilnvērtīgākai, savlaicīgākai un kvalitatīvākai izpildei un sadarbības ar sabiedrību uzlabošanai.
Tāpat plānots pasūtīt un veikt neatkarīgu un profesionālu bāriņtiesas procesu analīzi un personāla darbības efektivitātes izvērtējumu, iesaistot profesionālus konsultantus vadības un darba procesu organizācijas jautājumos.
Nepilnības, ko dokumentā minējusi VBTAI, patlaban ir izrunātas bāriņtiesas locekļu kopsapulcē, pastāstīja M. Vilemsons. Nākotnē tiekot plānots biežāk veikt iekšējās kontroles pasākumus, lai mazinātu iespēju pieļaut trūkumus, vienlaicīgi pilnveidojot iekšējos normatīvos aktus. Šim nolūkam bāriņtiesā ir izveidota Lietu pārbaudes komisija.
Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs norādīja, ka Rīgas bāriņtiesa ļoti atzinīgi vērtē VBTAI aktivitātes, kas tieši ir saistītas ar bāriņtiesas darba efektivitātes un kvalitātes uzlabošanu.
Maija vidū VBTAI nāca klajā ar paziņojumu, ka Rīgas bāriņtiesā nav iesaistes bērna dzīvē. Inspekcijas vadītāja Laila Rieksta-Riekstiņa norādīja, ka Rīgas bāriņtiesā atklāti nopietni pārkāpumi un no 100 pārbaudītajām lietām tikai dažās tādi netika konstatēti. Kā teikts pārbaudes rezultātos, inspekcija konstatējusi, piemēram, ka ilgstošā laika periodā - līdz pusotram mēnesim - no informācijas par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem saņemšanas brīža bāriņtiesa neveic nekādas darbības, lai pārliecinātos par situāciju ģimenē un iegūtu ziņas, kas nepieciešamas, lai izvērtētu bērna tiesību ievērošanas likumību vai izlemtu bāriņtiesas kompetencē esošos jautājumus.
Konstatēts, ka vairākās lietās jautājums par iespējamo aizgādības tiesību pārtraukšanu risināts nesamērīgi ilgā laika periodā.