Situācijas nopietnību neslēpa arī Japānas premjerministrs Naoto Kans. «Situācija Fukušimas AES joprojām ir ļoti draudīga,» sacīja valdības vadītājs. «Mēs neatrodamies pozīcijā, kad varam būt noskaņoti optimistiski.»
Strādnieki apdedzinās
Aizdomas par iepriekš nenojaustiem bojājumu apmēriem radās pēc tam, kad ceturtdien trīs strādnieki, kas mēģināja ievilkt elektrības kabeli pirms divām nedēļām spēcīgajā zemestrīcē un cunami visvairāk cietušajā trešajā atomreaktorā, iebrida ūdenī, kurā radiācijas līmenis bija 10 tūkstošus reižu lielāks nekā normālos apstākļos. Divi strādnieki guva nopietnus pēdu apdegumus, jo toksiskais ūdens iekļuva aizsargtērpa zābakos, vēsta AP.
Fukušimā strādājošie kodoleksperti domā, ka varētu būt bojāts kodoldegvielu ieskaujošais reaktora kodola apvalks. Viņi arī uzsver, ka trešajā atomreaktorā vienīgajā no visiem sešiem Fukušimas AES reaktoriem kodoldegvielas maisījumā ir izmantots plutonijs, kas ir daudz toksiskāks par urānu, kas atrodas pārējos reaktoros, raksta Reuters.
Savukārt kodoleksperti Eiropā šaubās, ka paaugstinātais radiācijas līmenis ir saistīts ar bojājumiem reaktora kodola apvalkā. Viņuprāt, tas ir saistīts ar toksisko tvaiku izlaišanu no reaktora tvertnes, kurā atrodas izlietotā kodoldegviela. Tvaika nolaišana tika sākta, lai mazinātu spiedienu un karstumu, kas draudēja izraisīt jaunu sprādzienu.
Īstenie samuraji
Milzu cieņu Japānā izpelnījušies tie 700 cilvēki, kas, riskējot ar savu veselību, vairākās maiņās 24 stundas diennaktī dara visu iespējamo, lai Fukušima nekļūtu par otru Černobiļu.
«Viņi ir īstenie samuraji,» raksta kāds šo cilvēku pielūdzējs sociālās komunikācijas tīklā Facebook izveidotajā lapā, kas veltīta Fukušimas AES strādājošajiem. «Ļaujiet mums aizlūgt par jūsu veselību un drošu atgriešanos mājās! Lai Dievs palīdz jums visiem ik minūti, kad jūs turpināt izmisīgi cīnīties par savu valsti un tautu! Paldies jums!» vēsta kāds cits ieraksts.
Diemžēl ar viņu pūlēm pagaidām bijis par maz, lai apvaldītu radiācijas nokļūšanu atmosfērā. 30 kilometru plašā zonā ap Fukušimas AES reģistrētais radiācijas līmenis pārsniedz pieļaujamo.
Japānas galvaspilsētā Tokijā, kas atrodas 220 kilometru no Fukušimas, zīdaiņiem nedrīkst dot dzeramo ūdeni, jo tajā konstatēts paaugstināts radioaktīvā joda līmenis. Vairākos dārzeņos radioaktīvā cēzija līmenis 1,8 reizes pārsniedz pieļaujamo normu. Tomēr eksperti aicina iedzīvotājus necelt paniku, jo no bojātās AES izstarotās radiācijas līmenis joprojām esot zemāks nekā starojums, kas tiek saņemts lidojot vai rentgena izmeklējumos.