Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +1 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Bērna dēļ jāpārdod mašīna

Vai, piemēram, simt vai vairāk Latvijā papildu piedzimušu, gaidītu mazuļu būtu pietiekami daudz vai maz, lai viņu radīšanu atbalstītu ar naudu? Par to būs jādomā iestādēm, ja tās, kā sola Labklājības ministrijas (LM) izstrādātās ģimenes valsts politikas pamatnostādnēs 2011.- 2017. gadam, vērtēs - vai valstij apmaksāt mākslīgo apaugļošanu neauglīgiem pāriem. Veselības ministrija (VM) gaida uz nozares budžeta palielināšanu. Diskusija notiks ne ātrāk kā pēc trim gadiem. Igaunija gan jau četrus gadus palīdz nelaimē nonākušajiem apdrošinātajiem iedzīvotājiem, apmaksājot šīs procedūras.

Vairākums Eiropas valstu pilnībā vai daļēji mākslīgās apaugļošanas procedūras un zāles apmaksā, taču Latvijā pāriem jāmaksā pašiem. Tā kā nav nekāda reģistra, Latvijā nav zināms mākslīgās jeb ārpusķermeņa apaugļošanas ceļā radīto bērnu skaits. LM lēš, ka tas varētu būt nedaudz ap 210, 220, klīnikas - ap 300 bērnu gadā jeb aptuveni 1-2% no jaundzimušo skaita. Iedzīvotāju skaita ziņā pusotru reizi mazākā Igaunija Latviju krietni te apsteigusi - mazuļu skaits pēdējos trijos gados svārstījies starp 360 un 480 gadā. Tie ir apmēram 3% no visu jaundzimušo skaita. Igauņi lēš, ka sava ietekme bijusi tam, ka iedzīvotājiem nav jāmaksā. Latvijā kopējais jaundzimušo skaits pēdējos gadus sarucis vidēji par 10% gadā, pērn sasniedzot ap 19 000. Igauņiem veicies labāk, pērn piedzima 15 800 bērnu.

Laimīgākas ģimenes

«Galvenais iemesls bija palīdzēt neauglīgiem pāriem un palielināt jaundzimušo skaitu,» Dienai paskaidro Helēna Nommika, Igaunijas Sociālo lietu ministrijas pārstāve. Šo praksi Veselības apdrošināšanas fonds sāka 2006. gadā, sākumā gan apmaksāja tikai 70% no ārpusķermeņa apaugļošanas procedūrām un zālēm izmantoto naudu iedzīvotājiem līdz 40 gadu vecumam, turklāt kompensāciju varēja dabūt trijiem cikliem. 2008. gada jūlijā igauņi vārtus vēra vaļā krietni plašāk, kompensējot zāles un procedūras simtprocentīgi, neierobežotam procedūru skaitam.

Igauņu demogrāfijas eksperte Lūle Sakeusa Dienai saka: par būtisku mākslīgās apaugļošanas ietekmi uz demogrāfijas rādītājiem noteikti nevar runāt. Tā varētu būt neliela. «Ir arī pārāk īss laiks pagājis, lai to izvērtētu,» viņa piebilst. Turklāt jāņem vērā - tā kā mākslīgās apaugļošanas ceļā diezgan bieži dzimst dvīņi, kuriem ir lielākas veselības problēmas, ir ietekme arī uz mirstības rādītājiem.

LM pārstāve Liene Užule norāda: ģimenes valsts politikas pamatnostādņu kontekstā pasākumi neauglības ārstēšanai skatīti gan plašākā - demogrāfijas - kontekstā, gan individuālo ģimeņu līmenī. Latvijā dzimstības līmenis ir zems, bet mākslīgās apaugļošanas ceļā radīto bērnu skaits ir vairāk nekā 1%. LM prognozē, ka valsts atbalsts radīs pieaugumu, kas varētu palielināt dzimušo bērnu skaitu valstī. Individuālajā līmenī labums būs laimīgākas ģimenes.

Tiesa, agrāk nekā 2016., 2017. gadā valsts finansējums ģimeņu atbalstam neauglības ārstēšanai netikšot sniegts. VM pārstāve Egita Pole saka - jāgaida, kad veselības aprūpes budžets tiks palielināts, tad programmu kā vienu no prioritātēm varētu īstenot.

Mazāk dzimtu dvīņi

Klīnikas Embrions embriologs Uldis Banders pieļauj - mākslīgās apaugļošanas ceļā radīto bērnu skaits varētu būt ap 300 gadā. Ja valsts apmaksātu mākslīgās apaugļošanas procedūras, tad apmēram par 30% jeb, visticamāk, 100 bērniem šis skaits pieaugtu. 400 bērnu radīšanai gadā būtu jāvelta ap pusotra miljona latu.

U. Banders saka: viens no iemesliem, kāpēc valstis izšķiras apmaksāt mākslīgo apaugļošanu, ir, lai mazinātu sociālo netaisnību pret pāriem, kas cieš no neauglības problēmas: «Tā jau nav plastiskā ķirurģija, tā ir saslimšana. Šie pāri, tāpat kā visi pārējie, maksā nodokļus, taču nesaņem medicīnisko palīdzību, kas tiem vajadzīga.» Apmēram 15% no reproduktīvā vecuma ģimenēm ir neauglīgas. Vidējās mākslīgās apaugļošanas izmaksas ir 1000 līdz 1500 latu, vēsta Embrions un SIA Klīnika EGV dati.

«Man liekas, ka tas ir pietiekami daudz,» atzīst U. Banders. «Citiem vieglāk samaksāt, citi paliek mums uz laiku parādā, citi saka - samaksās nedaudz vēlāk, vēl daži aizgājuši prom nesamaksājuši.» Ir arī gadījumi, ka pārdod pat mašīnu. Klīnikas EGV ārsts Māris Arājs stāsta: ģimenēm būtu atspaids, ja valsts varētu apmaksāt kaut vai pusi.

U. Banders arī teic: ārvalstīs izpētīts, ka valstij iznāk lētāk apmaksāt ārpusķermeņa apaugļošanas procedūras nekā nodarboties ar to komplikāciju ārstēšanu, kuras rodas, ja cenšas sasniegt grūtniecību jau pirmajā procedūru reizē. Par nelabvēlīgu uzskata dvīņu grūtniecību, kas mākslīgās apaugļošanas gadījumos iestājas par 20% biežāk. «Tā mēdz beigties pirms laika vai radīt citas problēmas. Un šīs problēmas jau valsts ārstē par savu naudu, piemēram, ja jātaisa ķeizargrieziens vai bērns piedzimst ar mazāku svaru,» stāsta U. Banders. Ja valsts maksā - cilvēkam nav spiediena, lai pirmajā reizē iestātos grūtniecība, procedūru var veikt vairākas reizes. Proti, tad pacientei ievieto vienu embriju, nevis divus, kas būtu drošāk, lai iestātos grūtniecība.

Ārsts min vēl vienu finansēšanas iemeslu: katrs bērns nodokļu ceļā valstij ienesīs vairāk, nekā viņā ieguldīts.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Dati

Eiropā pilnībā vai daļēji par valsts vai obligātās apdrošināšanas fondu naudu mākslīgās apaugļošanas procedūras veic: Igaunija, Austrija, Beļģija, Dānija, Somija, Norvēģija, Zviedrija, Šveice, Francija, Vācija, Apvienotā Karaliste, Nīderlande, Grieķija, Itālija, Portugāle, Spānija.
Neauglīgi ir apmēram 15% pāru. Sievietēm, piemēram, viens no galvenajiem iemesliem ir olvadu necaurlaidība, ciklu un hormonu traucējumi, vīriešiem galvenā problēma ir nepietiekama spermas kvalitāte.
Četras Latvijas klīnikas veic ap 1000 mākslīgās apaugļošanas procedūru gadā, bērns piedzimst apmēram 30% gadījumu.
Procedūru kurss izmaksā vidēji 1000-1500 latu.
Ik gadu Latvijā dzimst ap 200-300 bērnu, radīti mākslīgās apaugļošanas ceļā.
Pēdējo gadu laikā klienšu vecumam ir tendence nedaudz pieaugt, pašlaik klīnikā Embrions tas ir 33,7 gadi.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima ierobežo alkohola tirdzniecības laiku

Saeimas deputāti šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā, kas cita starpā ierobežo laiku, kurā alkoholiskie dzērieni ir pārdodami.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?