1.Ja aukli meklējat ar sludinājuma palīdzību, nekad tajā nerakstiet: bērnus bezgalīgi mīloša, brīnišķīga. Šādi eksaltēti apzīmējumi piesaista garīgi nelīdzsvarotus cilvēkus. Sludinājumā esat nopietni, pat nedaudz skarbi. Tāds teksts arī piesaistīs nopietnas pretendentes.
2.Apstaigājiet sava rajona rotaļlaukumus. Parunājieties ar citu bērnu auklēm, pavērojiet, kā viņas aprūpē savus pieskatāmos. Varbūt kādai, kura jums patīk, darbs drīz beigsies. Pierakstiet viņas telefona numuru. Apjautājieties, varbūt savu bērnu bijušo labo auklīti var ieteikt kāda mamma vai tētis, kas tagad palicis bez darba un pats pieskata savu mazuli.
3.Apstaigājiet rajona skolas un medicīnas iestādes - apjautājieties par bez darba palikušajiem pensijas vecuma skolotājiem un mediķiem. Varbūt starp viņiem atrodas laba aukle - un jau uzreiz ar kolēģu rekomendācijām.
4.Jau pirmajā sarunā ar pretendenti izvirziet precīzus noteikumus, ko esat gatavi pieļaut, - aukles draugi, puiši, smēķēšana. Kāda bāriņtiesas inspektore stāstīja, ka viņu uzmanības lokā nonākusi it kā kārtīga ģimene, par kuru kaimiņi sūdzējušies, ka viņu bērni bieži ir nepieskatīti. Izrādījies, ka bērniem ir aukle - jauna, iemīlējusies meitene, kura laiku pavadīja ar savu puisi, nevis bērniem.
5.Precīzi vienojieties par darba stundām, ierašanās laiku un pienākumiem. Uzrakstiet uz papīra. Tas palīdzēs izvairīties no pārpratumiem. Nosakiet pārbaudes laiku - tas dos iespēju abām pusēm pārtraukt attiecības, ja būs tāda vēlme.
6.Jau pirmajā e-pastā vai tikšanās reizē izstāstiet sīki par bērna interesēm un to, kā pavadāt laiku mājās. Tā arī auklei būs vieglāk saprast, vai viņa jūsu ģimenē jutīsies labi. Esiet godīgi. Nestāstiet, ka augu vakaru klausāties klasisko mūziku, bet atlikušajā laikā lasāt filozofijas grāmatas. Gan jau arī jūsu mājās ir Bīstamo mājsaimnieču un UgunsGrēka iekritieni.
7.Izrādot māju, nepārspīlējiet - vai ikdienā bērnu mantas vienmēr jums stāv kārtīgi saliktas kastē, bet avīzes un žurnāli - glīti uz kafijas galdiņa? Auklei ir jāzina jūsu ģimenes īstie ieradumi.
8.Vienus un tos pašus jautājumus uzdodiet visām pretendentēm. Tādā veidā būs vieglāk viņas salīdzināt.
9.Pajautājiet, kāpēc viņas pametušas iepriekšējo darbu. Lai kāds būtu skaidrojums, tas vienmēr sniegs «slepenas ziņas» par kandidāti. Ja skaidrojums ir godīgs, vienkāršs - ģimene pārcēlās, kāds no vecākiem palika bez darba, tad viss kārtībā. Ja skaidrojums izklausās neticams, sadomāts, pētiet tālāk.
10.Prasiet atsauksmes. Ikvienam svešam cilvēkam, kam uzticēsit pieskatīt savus bērnus, ir jābūt spējīgam uzrādīt vismaz divas atsauksmes. Pat ja viņš iepriekš ir strādājis citos darbos, nevis pieskatījis bērnus. Pajautājiet, vai iepriekšējais darba devējs būtu ar mieru ņemt viņu atpakaļ darbā. Pajautājiet arī, ko pati pretendente uzskata par savām vājajām pusēm.
11.Bērnu ārsta Egila Zālīša ieteikums - prasiet auklēm ģimenes ārsta izziņu par veselību. Ar tuberkulozi, starp citu, Latvijā joprojām cilvēki slimo. Pat ja nav infekcijas riska, jums ir jāzina, kāda ir veselība cilvēkam, kas lielu dienas daļu būs viens kopā ar jūsu mazuli.