Tomēr jaunieši, kuri Latvijā ir ieradušies, nereti vēlas pagarināt savu uzturēšanās laiku vai pat paliek šeit uz dzīvi. Viens no šādiem piemēriem ir Latvijā pazīstamais itāļu dziedātājs Roberto Meloni, kurš šeit ieradās kā tulks, lai mācītu itāļu valodu, stāsta Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) Comenius un Mācību braucienu nodaļas vadītāja Baiba Sermuliņa.
«Motivācija braukt uz Latviju nav liela. [..] Tajā pašā laikā ir vairāki gadījumi, kad pedagogu asistenti lūguši līgumu pagarināt, un, ja vien finanšu līdzekļi to atļauj, mēs šos lūgumus esam izpildījuši,» saka B. Sermuliņa. Gadījumus, kad kāds asistents no Latvijas būtu aizmucis ātrāk neapmierinātības dēļ, VIAA pārstāve neatceras. Tomēr esot daži izņēmumi, kad dalībnieki pirms programmas beigām dodas mājās veselības problēmu dēļ.
Arī mūsu skolas nevarot dēvēt par ļoti aktīvām skolotāju asistentu piesaistē. «Nodarboties ar asistentu ir papildu darbs un slogs skolotājam, bez tam viņam par to neviens nemaksā,» atzīst B. Sermuliņa. Vienlaikus skolas, kuras uzņem šos asistentus, esot tikai ieguvējas. Pirmkārt, atbraukušie ārzemnieki piedāvā iespēju apgūt valodu (pārsvarā savu dzimto) ne vien skolēniem, bet arī pedagogiem. Ja sadarbība asistenta un skolotāju kolektīva starpā izveidojas veiksmīga, viņš skolai var iemācīt arī jaunas mācību metodes.
«Daudzi viesskolotāji piesakās dalībai Fulbraita programmā Latvijā, jo ir ieinteresēti ASV un ES attiecībās un starptautiskajās attiecībās vai arī vēlas veidot starptautisku karjeru,» stāsta ASV vēstniecības pārstāvis Raimonds Andžāns. Lai pretendētu uz dalību šajā pedagogu programmā, pretendentiem ASV ir jāiztur liels konkurss, kur tiek ņemtas vērā arī teicamas komunikācijas prasmes, starptautiskā pieredze un potenciāls būt par līderi.
Fulbraita programmas ietvaros absolventi un jaunie speciālisti angļu valodu māca gan Latvijas vispārizglītojošās skolās, gan augstskolās. Katru nedēļu šie viesskolotāji skolā pavada aptuveni 15-20 stundu. Viņu mērķis esot uzlabot gan skolēnu angļu valodas prasmes, gan viņu zināšanas par ASV. Latvijā šāda programma pastāv tikai otro gadu, un, lemjot par piemērotāku skolu katram no jaunajiem speciālistiem, īpaša vērība tiek pievērsta reģioniem. Divi viesskolotāji angļu valodu māca Rēzeknes un Valmieras mācību iestādēs, bet pērn viens jaunais speciālists esot strādājis Daugavpilī.