Lai arī šāda iespēja pastāv un dzimtsarakstu nodaļa to labprāt darītu, pakalpojumu pāriem nedrīkstam sniegt, jo nav zināma tā cena, - Dienai sacīja Rīgas Austrumu izpilddirekcijas Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Mārīte Silniece. Viņa atzina, ka interese cilvēkiem ir ļoti liela, bet pašlaik laulības tiek slēgtas tikai nodaļas telpās. Rīgas pilsētas dzimtsarakstu nodaļas vadītāja vietniece Jadviga Vikse Dienai paskaidroja, ka cenrādis ir iesniegts domē saskaņošanai, bet, tā kā ir sācies atvaļinājuma laiks un notikušas pašvaldību vēlēšanas, process ir apstājies. Pretēji kolēģes teiktajam viņa apgalvo, ka laulības ārpus dzimtsarakstu telpām nav pieprasītas. «Es šo jautājumu vairs necilāju, jo nav pieprasījuma,» sacīja J. Vikse. Tāpat arī nodaļu vadītāji neesot izrādījuši interesi. Tomēr M. Silniece atzīmēja, ka viņa nav tiesīga zvanīt domei un pieprasīt šo dokumentu, tāpēc atliekot vien gaidīt.
Cenrāža neesamība gan nenozīmē, ka likums nav jāpilda, Dienai uzsver Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs. Pakalpojums būtu jāsniedz atbilstoši esošajiem izcenojumiem, piemēram, par tādu pašu cenu kā laulības reģistrēšana nodaļas telpās. Kavēšanos ar dokumenta saskaņošanu J. Radzevičs skaidro ar nodaļu novēlotu iesniegumu. Plānotais cenrādis vairākkārt bijis arī jāpārstrādā, jo izmaksas bijušas necaurspīdīgas un nesaprotamas. «Kad mēs prasījām atšifrējumu, tad tur parādījās tādas izmaksas kā friziera un taksometra pakalpojumi, ko nebūtu korekti rakstīt pašvaldības vai valsts funkciju realizējošas institūcijas izmaksās. Bija bažas, ka to varētu izmantot tik personiski, ka uz korupciju velk,» sacīja izpilddirektors. Dokumentu plānots saskaņot jūnijā.
Citās Latvijas pilsētās problēmas ar laulību reģistrēšanu ārpus dzimtsarakstu nodaļas nav radušās - cenrāži sagatavoti laikus un pakalpojums tiek sniegts. Būtiski gan atšķiras cenas. Piemēram, Siguldā tas maksā pat 175 latus, Rēzeknē 25 latus, savukārt plānotā cena Rīgā ir 60 latu. Siguldas dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inese Praņevska Dienai paskaidroja, ka pakalpojums ir ekskluzīvs un nodrošināt laulību reģistrēšanu ārpus nodaļas telpām ir daudz grūtāk. Viņa arī norādīja, ka šogad pagaidām paredzētas tikai divas laulību ceremonijas ārpus nodaļas, jo grafiks visai vasarai esot izveidots jau gada sākumā. Savukārt Rēzeknē šādu pakalpojumu pagaidām neviens neizvēlas. Tas esot tāpēc, ka pilsētā nav citu skaistu un piemērotu vietu, kur ceremonijas rīkot, sacīja Rēzeknes dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inese Upeniece. Citādi ir Jūrmalā - mēneša laikā tur reģistrētas deviņas laulības pāru izvēlētā vietā. Tās vairākkārt slēgtas arī jūras krastā, norādīja Jūrmalas dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Rita Sproģe. Kūrortpilsētā šāds pakalpojums maksā 126 latus.
Lai arī pāriem ir iespējams izvēlēties sev vēlamu vietu, jāatceras, ka tai jābūt piemērotai. To pirms ceremonijas dodas izvērtēt attiecīgā dzimtsarakstu nodaļa. M. Silniece norādīja, ka vietai jābūt drošai, pieklājīgai un labi apgaismotai. Kā piemēru viņa norādīja, ka laulības uz plosta netiktu atbalstītas, jo tas nav droši.