Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +4 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 30. septembris
Menarda, Elma, Elna

Cik labi sešgadniekam jāprot lasīt un rakstīt

Dienas pedagogu aptaujā konstatētās atšķirības viņu uzskatos par to, kas jāprot sešus gadus vecam bērnam, rodas no skolotāju nevēlēšanās izmantot viņiem piedāvātos palīgrīkus ar konkrēti definētām prasībām, uzskata Valsts izglītības satura centra (VISC) pirmsskolas un sākumskolas vecākā referente Agrita Miesniece.

Pētījumā atklājies, ka domstarpības par nepieciešamajām prasmēm vērojamas ne tikai sākumskolas un pirmsskolas, bet arī vienā mācību iestādē strādājošu pedagogu starpā. Izglītības eksperte Zane Oliņa norāda, ka tas var radīt «labvēlīgu» augsni bērnu izkrišanai no izglītības sistēmas, jo neatbilstoša sagatavotība vairo iespēju palikt uz otru gadu.

Vajag izmantot programmu

«Katram skolotājam ir atšķirīga kompetence, atšķirīga izglītība un pieredze,» Dienas konstatētās atšķirības komentē VISC pirmsskolas un sākumskolas vecākā referente A. Miesniece. Viņa uzskata, VISC pedagogiem jau ir devuši nepieciešamos instrumentus, ar kuru palīdzību izlīdzināt atšķirīgos uzskatus par prasmēm, kurām jāpiemīt, beidzot pirmsskolu, tomēr pedagogi tās izmantojot nelabprāt. Profesionālam pedagogam pirmklasniekam nepieciešamās prasības un gaidāmie rezultāti būšot skaidri arī pēc ielūkošanās pirmsskolas izglītības vadlīnijās. Savukārt līdz smalkākām detaļām izstrādāta ir sešgadnieku integrētā mācību programma, kuru šobrīd uz brīvprātības principa var izmanot visās pirmsskolas iestādēs sešus gadus vecu bērnu izglītošanai. Tajā pedagogiem tiek piedāvāti «ļoti smalki aprakstīti» nodarbību saraksti. Tāpat programmā ir konkrēta atbilde uz pedagogu dažādi interpretēto jautājumu, vai sešgadniekam ir jāmāk rakstītie burti. «Eksperti ir pārliecināti, ka pirmsskolā ir jāmācās rakstīt ar rakstītajiem burtiem,» saka A. Miesniece, savu izteikumu pamatodama ar to, ka ir bezjēdzīgi 1. klasē «pārmācīt» pirmsskolā apgūtos iespiestos drukātos burtus par rakstītajiem.

«Man ir diezgan daudz sanācis braukāt pa Latviju un tikties ar pedagogiem, un varu teikt, ka pagaidām viņi vēl negrib izmantot sešgadnieku integrēto programmu. Viņi mums saka - tā ir jūsu programma, nevis mūsu,» par aizspriedumiem saka VISC pārstāve. Ja pedagogs uzskata, ka pirmsskolā nav jāmācās rakstītie burti, tas liecina, ka viņš nav ielūkojies integrētajā pirmsskolas programmā sešgadniekiem. Viņasprāt, tos radot atsevišķu skolotāju vēlme neiet līdzi laikam.

Bērns nav skrūvīte

Iespējamās misijas programmas attīstības direktore Zane Oliņa, komentējot Dienas aptauju, norāda, ka skolotājiem klasē vienmēr būs jāsaskaras ar dažādu sagatavotības līmeni, tomēr sešgadniekam nepieciešamo prasību definēšana, savstarpēji sadarbojoties pirmsskolām un sākumskolām, viņu darbu varot atvieglot. Pretējā gadījumā, ja skolotājs, neskatoties uz bērnu sagatavotības līmeni, centīsies mācīt to, kas, viņuprāt, ir vecumam atbilstoši, palielinās iespēja izkrist no izglītības sistēmas vispār. «Skolotājiem vienreiz ir jābeidz teikt - slikti sagatavots skolai vai nav sagatavots mācībām pirmajā klasē. Tāpēc viņš iet skolā pirmo reizi. Bērni vienmēr būs atšķirīgi sagatavoti. Viņš ir bērns, viņš nav skrūvīte,» viņa saka, uzsvērdama, ka diskusijai ir jābūt plašākai. «Ir jārunā, piemēram, par to, kā bērniem strādāt grupā, nevis - es likšu vilkt tādu vai tādu ķeburu,» viņa norāda.

Ģimenes psihoterapeits Sandis Dūšelis norāda, ka sākumskolas un pirmsskolas pedagogi savu darbu un skolēnu izglītošanās procesu var atvieglot, piemēram, vienas pašvaldības ietvaros, definējot nepieciešamās prasības. «Bet, tā kā ne vienmēr tas notiek, tad atbildīgs ir arī vecāks, kuram pašam ir jāiesaistās un jāseko līdzi, ko bērns ir iepriekš apguvis. Vecākiem ir jāattīsta šī iesaistīšanās un līdzdalība,» stāsta psihoterapeits.

Spilgtu rezultātu neatbilstoši sagatavotu bērnu nonākšanai skolas solā, ko var veicināt atšķirīgi pedagogu uzskati par pirmsskolā vajadzīgajām prasmēm, varēja vērot pērn, kad Latvijā uz otru gadu 1. klasē palika par aptuveni 200 skolēniem vairāk nekā citus gadus. «Runa bija par 882 pirmklasniekiem [kas 1. klasē mācās atkārtoti] 2010./2011. mācību gada sākumā. Tā labi četrus gadus skaits samazinājās, bet atkal uzlēca augšā,» stāsta Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāvis Edgars Grīnis. Iepriekšējā mācību gadā pirmajā klasē uz otru gadu palika par 259 bērniem mazāk. Iemesls minētajam otrgadnieku skaita pieaugumam bija 2009. gadā izskanējusī informācija, ka skolas gaitas, iespējams, būs jāsāk no sešu gadu vecuma, kā rezultātā rudenī vecāki savas atvases sūtīja skolā pat no piecu gadu vecuma. Tāpat otrgadnieku skaitu vairojusi tolaik krīzes dēļ atceltā piecgadnieku un sešgadnieku obligātā sagatavošana.

Ministrijas aptaujātie skolotāji tolaik pie iemesliem atstāšanai uz otru gadu galvenokārt minējuši nespēju apgūt vajadzīgo mācību vielu. «Sakarā ar 5, 6-gadīgo obligātās apmācības programmas likvidēšanu pēc vecāku iesnieguma, pamatojoties uz ārsta slēdzienu, tika uzņemta 1. klasē. Uz otru gadu palika mācību vielas atkārtošanai,» E. Grīnis citē piemēru no Ciblas novada. Vai, piemēram, Viļakā «skolēns nespēja apgūt mācību vielu. Vāja sagatavošanās skolas gaitām, nepabeigta pirmsskolas izglītības programmas apgūšana. Vecāku strikta vēlme uzsākt bērna izglītošanu sešos gados».

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Receptes visam rudenim

Vienkārši ēdieni ar svētku garšu – ne tikai svētkiem, bet arī darba dienām.

Stāvoklis starp dzīvību un nāvi

Miruša ķermeņa atdzīvināšana kā romānā par Frankenšteinu varētu būt reālāka, nekā šķiet. Zinātnieki nākuši klajā ar pieņēmumu, ka starp dzīvību un nāvi patiešām ir vēl viens starpposms, kas varētu ...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?