Tomu satrauc arī tas, ka ielā ar divvirzienu kustību jau ilgāku laiku izbrauktas tikai divas sliedes. Šādu stāstu Rīgā ir tūkstošiem, taču galvaspilsētas vadība norāda - tiek darīts viss, kas iespējams. Izlietotā naudas summa, pēc neoficiāliem datiem, sasniegusi jau trīs miljonus latu, bet sinoptiķi sola, ka turpinās snigt.
Tīra pēc saraksta
Ielu uzturēšanas saraksti tiek veidoti, vadoties pēc vairākiem kritērijiem, primārās ir maģistrālās ielas, pa kurām kursē sabiedriskais transports, stāsta Rīgas domes (RD) Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Ķēdže. Sniegu izved no sabiedriskā transporta pieturvietām, gājēju tuneļiem un krustojumiem, kur ir apgrūtināta redzamība. Šobrīd īpaša uzmanība tiekot pievērsta ielu posmiem pie izglītības un medicīnas iestādēm. Katru dienu departaments publicē sarakstu, no kurām vietām sniegu plānots izvest. Piemēram, naktī no 3. uz 4. janvāri tika notīrīta teritorija 1,9 km2
apjomā, izvesti 18 297 m3 sniega jeb 1829 pašizgāzēja kravas, bet nokaisīti 5,8 km2
ceļu. Naktī no 4. uz 5. janvāri izvest sniegu bija plānots no 20 pieturām, 44 ielām, 31 izglītības iestādes, diviem satiksmes pārvadiem un četrām gājēju pārejām. To ielu saraksts, ko plānots tīrīt, esot pārāk garš, tāpēc to nepublicē. Taču ir acīmredzams fakts, ka nevienā plānā nav iekļautas salīdzinoši mazās ielas, kas atstātas pašplūsmā. Pat tuvu pilsētas centram šādās ielās valda visai neomulīga noskaņa. Piemēram, Palīdzības ielā, gluži blakus Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārvaldes ēkai, iela nav tīrīta ļoti sen, ietves ir iztīrītas, bet diviem cilvēkiem paiet garām grūti, turklāt starp ielu un ietvi sastumts augsts un stāvs sniega valnis, bet virs galvas karājas draudīgas lāstekas. Ielu tīrītāji gan norāda, ka bieži vien automašīnu īpašnieki neievēro aicinājumus pārvietot transportu, lai ielu varētu iztīrīt, daudzas mašīnas ielu malās stāv ilgstoši un ir ieputinātas tik pamatīgi, ka arī Rīgā nav izslēgts tāds gadījums kā Tukumā, kur traktora vadītājs, tīrot sniegu, nepamanīja zem tā esošo automašīnu un apskādēja.
Sniegu no pilsētas šogad ved uz sešām vietām - Getliņu poligonu, kā arī speciāli iekārtotiem laukumiem Kleistu, Pakalniešu, Rītausmas, Ozolciema un Krasta ielā. Uz Getliņiem sniegu ved pirmoreiz, un kopš 10. decembra tur nonākušas jau 3750 kravas jeb 36 000 m3 sniega. Ir dienas, kad atved tikai 40 kravu, bet ir arī tādas reizes, kad tiek pieņemtas 280 automašīnas diennaktī, stāsta SIA Getliņi Eko finanšu direktore Aija Breikša. Firmas, kas apkalpo pilsētu, sniegu Getliņos ber bez maksas, privātajiem būtu jāmaksā, taču viņi uz šejieni nebrauc.
Nespēj izkontrolēt
Tieši privātie namu apsaimniekotāji bieži vien grēko un neizved sniegu no savām teritorijām, vēl vairāk - ja pie mājas pašvaldība aizvāc sniega kaudzi, privātais apsaimniekotājs to uztver kā signālu, ka šīs kaudzes vietā var nogāzt sniegu no jumta vai izvest no pagalma, bet tas ir pārkāpums, par ko īpašnieku var sodīt, stāsta RD izpilddirektora Jura Radzeviča preses sekretārs Uģis Vidauskis. «Esmu sevi pieķēris pie rīcības, ka no darba mēģinu tikt pēc iespējas laicīgāk, lai tikai nenokavētu ieņemt vietu savam auto pie kāpņutelpas. Ir pavisam parasta parādība, ka kāds no rītiem ir jāstumj vai acu priekšā iegrimst. Cits vēl ir gājis tālāk - iztīrījis sev vietu un, kamēr darbā, tikmēr nolicis krēslu ar piestiprinātu savas mašīnas numuru,» stāsta T. Bergs.
Iedzīvotājiem ir iespējas sūdzēties par nenotīrītām ietvēm vai pagalmiem, un vislabāk to darīt izpilddirekcijās, kurās strādā administratīvās inspekcijas. Diena pārliecinājās, ka Pārdaugavas izpilddirekcijā sūdzība tika laipni uzklausīta un solīts pārbaudīt faktu par nenotīrītu ietvi Mūkusalas ielā zem dzelzceļa pārvada, taču pusotras dienas laikā efekta sūdzībai nebija. Rīgas pašvaldības policijas (RPP) pārstāve Inese Tīmane paskaidroja, ka RPP ziemas seku apkarošanā iesaistās tad, ja cilvēkiem nenotīrīto ielu un ietvju vai draudīgu lāsteku dēļ ir apdraudējums dzīvībai un veselībai. Jau drīzumā RD sola informēt par jauniem pasākumiem cīņā ar ziemu, taču vismaz pašlaik reālā situācija liecina, ka spēki ir par vājiem. Līgums par sniega tīrīšanu ar uzņēmumiem noslēgts 2010. gada sākumā uz pieciem gadiem, ņemot par pamatu iepriekšējo gadu vidējo statistiku, bet tad sniega bija daudz mazāk. Līgumos bija paredzēts, ka viena m3 izvešana izmaksās no Ls 6,3 līdz 6,8 bez PVN. Tomēr papildu līdzekļi tikšot atrasti, jo ir skaidrs, ka tādus vajadzēs vēl.