Individuāls plāns
Sociālās aprūpes tirgus segmentā sāk ieplūst privātais kapitāls arī no ārvalstu investoriem. Viens no uzskatāmākajiem piemēriem pašlaik ir franču kompāniju Korian un Senior Group nodibinātā SIA Senior Baltic, kas uzsākusi senioru rezidences būvniecību Rīgā, Pārdaugavā.
Kā stāsta Senior Baltic pārstāve Nataļja Baškirova, tā būs mājvieta ar medicīnisku aprūpi tiem senioriem, tai skaitā arī invalīdiem, kuriem nepieciešams atbalsts ikdienas dzīvē. Lēmums par šādas rezidences būvniecību pieņemts, balstoties uz iepriekš veiktu tirgus izpēti, kuras rezultātā secināts, ka Latvijā pēc šāda veida pakalpojumiem pieprasījums ir.
Jautājot, vai mēneša vidējā uzturēšanās maksa rezidencē, kas ir 600 latu vienam cilvēkam, nebūs par augstu, Baškirova norāda, ka tādu bažu nav, jo šī maksa ir tikai nedaudz augstāka par izmaksām pašvaldību pansionātos, turklāt šī summa sevī ietver visu, izņemot medicīnas izdevumus (tai skaitā par medikamentiem un ārstu vizītēm).
«Uzskatām, ka šai mājvietai jākļūst par vietu, kur dzīvot un baudīt vecumdienas, nevis vienkārši eksistēt. Mūsu mērķis ir radīt programmu jeb dzīves projektu katram senioram, kas mitināsies pie mums. Tas ietvers individuāli sastādītu uztura, medicīnas un aktivitāšu plānu,» stāsta N. Baškirova.
Iespēja dzīvot kopienā
Ja sociālās aprūpes iestādes pamatā rūpējas par veciem cilvēkiem, kuriem ikdienā nepieciešama regulāra sociālā un veselības aprūpe, tad topošie senioru ciemati par galveno uzdevumu uzskata dzīves kvalitātes paaugstināšanu aktīviem un darboties gribošiem senioriem. To galvenais uzdevums ir nodrošināt aktīvas socializēšanās iespējas.
Šobrīd viens no lielākajiem projektiem ir topošais senioru ciemats Dalbes Līcis, kas darbosies kā kooperatīvā sabiedrība un kurā varēs iegādāties gan apartamentus, gan individuālās mājas.
Kā norādīja Dalbes Līča idejas autori un attīstītāji Kaspars Krūmiņš un Guntis Grants, topošais senioru ciemats ir domāts ne tikai pensionāriem, bet arī pirmspensijas cilvēkiem: «Ikvienam, kas sasniedzis 50 - 55 gadu vecuma slieksni, izaudzinājis bērnus un vēlas turpināt dzīvot aktīvi, darbīgi, bet ar lielākām ērtībām un pašizpausmes iespējām.» Dalbes Līcis vienlaikus darbosies kā mūžizglītības centrs, kas ļaus apgūt jaunas prasmes un zināšanas, mūža otrajā pusē palīdzot novērst izstumtību no darba tirgus. «Ja mums jautā, ar ko tas atšķirsies no citiem līdzīgiem projektiem, tad kā galveno vienmēr uzsveru, ka mēs savus iemītniekus redzam kā kopienu, kas dzīvo pilnvērtīgu dzīvi un turpina būt cieši integrēta gan darba tirgū, gan citās sabiedrības norisēs un nezaudē saikni ar ģimeni. Es nebaidos teikt, ka Dalbes Līcis būs mājvieta tādiem cilvēkiem, kas nebaidās plānot savu dzīvi gadiem uz priekšu un kuri ir gatavi ne tikai ņemt, bet arī dot,» uzsver K. Krūmiņš. Plānots, ka senioru ciematā būs arī veselības aprūpes centrs, kura pakalpojumus varēs izmantot arī tie, kas nav iegādājušies dzīvokli vai mājiņu Dalbes Līcī.
Jāmaksā pašiem
Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības departamenta direktora vietnieks Aldis Dūdiņš par privātā sektora iesaistīšanos saka: «Tā ir apsveicama, un saistībā ar mūsu demogrāfijas tendencēm tas būs plašs darbības lauks arī nākotnē.»
Tiesa, Dūdiņš atzīst, ka pastāv kāda problēma, proti, likums paredz, ka par šāda veida privātiem pakalpojumiem jāmaksā pašam senioram vai viņa piederīgajiem, un kvalitatīvs sociālās aprūpes pakalpojums maksā pietiekami daudz.
Kā zināms, lielākajai daļai senioru un viņu piederīgajiem finanšu līdzekļi ir ierobežoti, tāpēc ne visiem var būt pieejami maksas aprūpes pakalpojumi, ko piedāvā privātais sektors.
Savukārt senioru ciemata Berķenes muiža, kas atradīsies Jelgavas novada Vilces pagastā, attīstītāji Ilze un Aldis Melgalvji uzskata, ka žēlošanās par līdzekļu trūkumu ne vienmēr atbilst realitātei - daudziem pensionāriem pieder dzīvoklis, māja un zeme, ko vecumdienās var kļūt grūti apkopt un uzturēt. Šos īpašumus iespējams pārdot, pretī gūstot iespēju apmesties senioru ciematā, kur var saglabāt gan individuālo brīvību, gan pavadīt laiku kopā ar sava vecuma cilvēkiem.