Svētdien, 5. janvārī, dejas un personības kultūras centrā I-Dejas māja plkst. 18 notiks tā piecgades svētki. «Svinību vakarā būs iespēja satikt personības - kultūras centra pasniedzējus. Būs atvērtās nodarbības - īsas kā degustācijas. Būs konkursi, kuros katrs varēs izmēģināt izdevību laimēt dāvanu karti uz kādu nodarbību. Svētkos taps dzīva cilvēku skulptūra, pasākuma apmeklētājiem būs iespēja būt performances dalībniekiem un vienlaikus arī tās autoriem,» par svinībām īsumā stāsta I-Dejas mājas dibinātāja un saimniece Inese Upeniece.
I-Dejas māja kā projekts aizsākās 2009. gada 5. janvārī, kopīgās telpās apvienojoties astoņiem profesionāliem dažādu deju pasniedzējiem. Patlaban I-Dejas māja pulcē jau vairāk nekā 20 profesionālu pasniedzēju, kuri vada aptuveni 30 dejas nodarbību pieaugušajiem, praktiskos seminārus un personības izaugsmes un dzīves līdzsvara nodarbības, kā arī dejas un mūzikas nodarbības bērniem. I-Dejas māja darbojas arī Radošo kvartālu un teritoriju asociācijas ietvaros.
Mājas saimniece Inese Upeniece ir psihoterapeite, kura pārstāv franču psihoterapijas virzienu - psihoorganisko analīzi. Paralēli dejas un personības kultūras centra I-Dejas māja vadībai viņa pasniedz somatiku, kontaktimprovizāciju, terapeitiskās dejas un praktiskos pašizziņas seminārus ķermeņa un prāta integrācijas jomā Latvijā un ārpus tās.
«Es nemācu dejot - pareizus deju soļus, mācu, ja tā var teikt - atbrīvoties dejā, lai cilvēks iemācītos izpaust kustību caur sevi. Lai nonāktu tuvākā kontaktā ar sevi,» stāsta kustību terapeite. Jautāta, kāpēc cilvēki nevar atbrīvoties dejai, viņa atbild, ka liela problēma ir tā, ka cilvēks nepārtraukti domā - ko par mani padomās citi. Cita problēma esot tā, ka «esam saspringuši. Bieži pat neapjaušam, cik ļoti esam saspringti», viņa uzsver un piebilst: «Vēl ļoti daudz dzīvojam savā prātā un aizmirstam par ķermeni un jūtām. Tiek aizmirsts, ka ķermenis un jūtas ir mākslas darbs, ka par to ir jādomā un tajā jāieklausās.»
I. Upeniece stāsta - kustība ir labs veids, kā mēs varam izzināt sevi un saprast, kādi patiesībā esam. «Nodarbībās mācāmies, ka kustība iet roku rokā ar prātu un jūtām. Personību izzinām un attīstām caur to, ka skatāmies uz sevi veselumā,» teic I. Upeniece.
Interesanti, ka I-Dejas mājas piecgades svinībās taps cilvēku skulptūra, kuru veidos svētku apmeklētāji. Jautāta, kā tāda skulptūra top, I. Upeniece nosaka: «Daudz priekšā par svinībām nedrīkst teikt, tad atnācējiem nebūs interesanti! Lai paliek pārsteigums!»