Viens no mākslas un mūzikas cienītāju maršrutiem ved uz Kauņu, kur ir Mikalojus Konstantina Čurļoņa Nacionālais mākslas muzejs. Bet 2014. gads - Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas gads - ļauj piedzīvot neparastas tikšanās. Un viena no tām ir divu spilgtu un savdabīgu XIX un XX gadsimta mijas mākslinieku tikšanās vienā kultūras telpā. Latvieša Rūdolfa Pērles (1875-1917) un lietuvieša Mikaloja Konstantina Čurļoņa (Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, 1875-1911) darbi kopš pagājušās nedēļas un līdz pat 23. martam skatāmi izstādē mākslas muzejā Rīgas birža. Starp citu, zināms, ka Rūdolfs Pērle par vienu no laikmeta nozīmīgākajiem māksliniekiem atzinis Mikaloju Konstantinu Čurļoni. Lai gan laikabiedri, abi mākslinieki tā arī dzīvē netikās. Nu tas notiek pēc simts gadiem Rīgā.
Izstādes kuratore mākslas zinātniece Dace Lamberga ir gandarīta, ka vienlaikus ar izstādes atklāšanu klajā nākusi arī viņas sastādītā un izdevniecības Neputns izdotā monogrāfija Rūdolfs Pērle, kas ir grāmatu sērijas Latvijas mākslas klasika pirmais izdevums.
Kāpēc abu mākslinieku darbi ir vienā izstādē? «Par savai daiļradei nozīmīgu gleznotāju Rūdolfs Pērle atzina simbolistu Mikaloju Konstantinu Čurļoni. Abiem māksliniekiem bija atšķirīga profesionālā izglītība, taču abu gars līdzīgi smaka Pēterburgas lielpilsētas džungļos, abiem tuva bija dzimtenes daba un bezgalīgā ilūziju un fascinējošo sapņu pasaule,» stāsta D. Lamberga. Rūdolfu Pērli ļoti iespaidoja Čurļoņa māksla - romantisms, simbolisms, teiksmainība. Ja līdz tam Pērle bija reālistiski domājošs un redzošs, gleznoja ainavas un puķes, tad, sākoties Pirmajam pasaules karam, viņš pievērsās simbolisma tēmām. Pērles gleznās gan cilvēki neparādās, kā tas ir Čurļoņa mākslā.
Taču uz Kauņu Čurļoni skatīties būs jābrauc šā vai tā, jo uz Rīgu ir atvesta ļoti neliela daļa no tur esošajiem mākslas darbiem. M. K. Čurļoņa gleznas gan arī ļoti bieži izstāda ārzemēs, un nesen izstāde bija Beļģijā. Pašus slavenākos darbus nekur no Kauņas neizved un neizrāda. Rīgas biržā var apskatīt viņa eļļas gleznas, zīmējumus, fotogrāfijas. Tā kā Čurļonis pazīstams arī kā komponists, aplūkojamas arī viņa rakstītās nošu lapas. Izstādes atklāšanā koncertēja Čurļoņa mazmazdēls - Roks Zubovs. Viņš atskaņoja sava vecvectēva mūziku, jo Čurļoņa pirmā un arī nopietnākā izglītība ir mūzika.
Izstādē Rīgā atsevišķi izstādīti Rūdolfa Pērles akvareļi, Latvijas ainavas, studiju laika oforti. Starp citu, arī Rūdolfs Pērle, pirms sāka gleznot, agrā jaunībā bija apguvis citu profesiju un strādāja par daiļdārznieku. Iespējams, tieši tāpēc viņa puķu gleznojumi ir tik iespaidīgi.