Kastrēti dzīvnieki mēdz imitēt dzimumaktu dominances jautājumu risināšanai, vēloties apliecināt savu pārākumu. Turklāt šādu uzvedību var novērot gan vīrišķās, gan sievišķās kārtas dzīvniekiem. Ja šaubu nav, ka dzīvnieks ir kastrēts, tad šos jautājumus risina kinologi un felinologi, ne veterinārārsti.
Masturbējot vīrišķās kārtas dzīvnieks var traumēt vai noberzt dzimumlocekļa maigo gļotādu. Šajā gadījumā ir jānovērtē, vai nav izveidojusies tūska, vai dzīvnieks var ievilkt dzimumlocekli prepūcijā (ādā ap dzimumlocekli). Ja ne - šis ir neatliekamais pacients. Ja trauma nav smaga un dziļa un dzimumloceklis ir ievelkams prepūcijā, veterinārārsts ieteiks ārstēšanas kursu. Bet masturbācijas problēma tik un tā būs jārisina atsevišķi.
Kādas zāles - pulverus, tabletes, kapsulas - ieteicams vienmēr turēt mājās? Ne katru reizi pie gadījuma rakstura vemšanas vai caurejas dosies pie veterinārārsta.
Visiem dzīvnieku saimniekiem mājās ieteicams ieviest arī dzīvnieka aptieciņu - ērtu pārvietošanai, lai varētu paņemt līdzi arī ceļojumos ar dzīvnieku vai izbraukumos ārpus pilsētas.
Aptieciņā var ielikt dezinfekcijas līdzekļus, piemēram, ūdeņraža peroksīdu, pārsiešanas materiālus, plāksteri, pretcaurejas līdzekļus, nagu šķēres, rīku ērču izvilkšanai. Savā tālrunī saglabājiet diennakts veterinārās klīnikas numuru.
No pretcaurejas līdzekļiem var izmantot kaolīnu un pektīnu saturošos preparātus, piemēram, ProPectalin tabletes, ko caurejas gadījumā dod trīs reizes dienā, rēķinot vienu tableti uz mājdzīvnieka deviņiem svara kilogramiem. Ja diennakts laikā stāvoklis neuzlabojas vai pasliktinās, parādās fekālijas ar asinīm, pievienojas vemšana, drudzis, atteikšanās no barības, steidzami jāmeklē veterinārārsta palīdzība. Dzīvniekam vemjot, tabletes vai pulverus dot nedrīkst. Tie tikai veicinās vemšanu. Tādos gadījumos pareizāk ir kādu laiku nedot ne ēst, ne dzert. Ja vemšana turpinās arī bez kairinātāja, ja pievienojas vēl cita simptomātika - apātija, vārgums, sāpes -, tad labāk ir vērsties pie veterinārārsta. Ja bez kairinātāja vemšana nav novērojama, dzīvnieku var mēģināt barot. Ja vemšana atkal parādās, tad tomēr jāvēršas pie veterinārārsta.
Uzmanību! Dzīvniekiem nedrīkst dot cilvēkiem paredzētās pretsāpju zāles, jo daudzas no tām dzīvniekiem izsauc neatgriezeniskus veselības bojājumus. Ja dzīvnieks ir ieguvis traumu, tad brūci var nodezinficēt ar ūdeņraža peroksīdu. Ja novērojama asiņošana, tad uz brūces uzliek pārsēju. Tas nedrīkst būt spiedošs, lai neizraisītu audu nekrozi. Ja brūce ir liela, tad ārstam ir jānovērtē, vai vajag likt šuves. Ja pamanāt, ka dzīvniekam ir piesūkusies ērce, tā jāizvelk pēc iespējas ātrāk. Jo ilgāk ērce paliek piesūkusies, jo augstāka iespējamība iegūt ērču pārnēsājamās slimības.
*LLU Veterinārās klīnikas veterinārārste