Atbildes sniegs janvārī
FK Ventspils tikai pagājušajā nedēļā beidza 2009.gada sezonu, tādēļ atšķirībā no vairākiem citiem LMT virslīgas klubiem vēl nesāk gatavošanos nākamajai sezonai. Kopā sanākšot 18.janvārī.
Pēc gadumijas sāksies spēlētāju pārejas, tāpēc Barkovskis norādīja, ka sastāva aprises kļūs skaidrākas janvāra beigās. Interese par FK Ventspils spēlētājiem esot, taču tas vēl nenozīmē, ka kādu izdosies pārdot.
Parakstīts līgums ar vārtsargu Aleksandru Koliņko. Tiesa, ar atrunu, ka izdevīgāka piedāvājuma gadījumā Latvijas izlases otrajam numuram šķēršļus neliks.
Nav zināms meistarīgo aizsargu itālieša Alesandro Zamperīni un šveicieša Ronija Hodela liktenis. Barkovskis abus uzteica kā pozitīvus piemērus. «Viņu sniegums Eiropas līgā neatšķīrās no tā, kā spēlēja Latvijas čempionātā. Strādāja profesionāli.»
Citu spēlētāju sniegumā Barkovskis pamanījis strauju lejupslīdi uzreiz pēc LMT virslīgas beigām. «Tikai šogad sapratām, ka psiholoģiski futbolistiem sezonas beidzas līdz ar Latvijas čempionātu, bet tas nav pareizi. Jābeidzas pēc pēdējās spēles Eiropas kausos. Neviens negaidīja, ka būs iespēja tikt tālāk, taču tam jābūt gataviem, par to jācīnās līdz galam. Arī mums, vadībai, jāmācās brīdī, kad viss turpinās, ne tikai tad, kad viss beidzies.»
Laba vitrīna, bet...
Barkovski nodarbina vēlme celt kluba un Latvijas futbola prestižu. Piemēram, Vācijā esot daudz informācijas par Eiropas futbolu, taču par tādiem čempionātiem kā Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas - faktiski nemaz. Tātad laba spēle Latvijā negarantē nokļūšanu augstākas raudzes klubā. Piemērs esot aizsargs Ndeki, kurš bija virslīgas labākais aizsargs un labākais spēlētājs Latvijā, labākais arī Sadraudzības kausa izcīņā. «Sanāk, ka klubi un spēlētāji šajos trīs minētajos čempionātos ir riska zonā. Eiropas līga ir laba vitrīna, taču mēs tur spēlējam pārāk maz. Vajadzētu divas Eiropas līmeņa spēles nedēļā,» norādīja Barkovskis.
Arī naudu nesošās translācijas ar Latvijas klubu piedalīšanos esot risks. «Piemēram, vienā spēlē Gauračs iesit trīs vārtus, bet vai var to izdarīt katru nedēļu?» retoriski jautāja Barkovskis. «Tāpēc mērķis atrast formulu, kas sakristu ar kluba budžeta iespējām, spēlētāju motivāciju, lai katru gadu uzlabotu brendu Eiropā. Prioritāte rādīt labu spēli līdzjutējiem, klubam sasniegt labus rezultātus, bet futbolistiem attīstīt karjeru. Jābūt konkurētspējīgiem, citādi līdzjutēju būs vēl mazāk.» Iepriekš sacītais droši vien ir katra sevis cienoša kluba mērķis.
Gads plusos
Ar dalību UEFA Čempionu līgas kvalifikācijā un Eiropas līgas grupu turnīrā FK Ventspils jau nopelnījis 3,5 miljonu eiro (aptuveni 2,4 miljoni latu). Šo naudu maksās Eiropas Futbola federācija (UEFA). Iespējams, janvārī konts vēl tiks papildināts, jo UEFA būs ticis skaidrībā par visiem TV translāciju ienākumiem.
«Esam viena no nedaudzajām kompānijām Latvijā, kas gadu beidz ar plusiem. Ja ekonomikā ir slikti, sportam arī. Ja ekonomikā kļūst labāk, sportam joprojām būs slikti, jo būs atbalsts tikai tad, kad biznesā viss būs kārtībā. Tāpēc divi nākamie gadi sportā nebūs viegli. Esošie finanšu resursi jāsaglabā kā budžeta pamats diviem nākamajiem gadiem. Redzēsim, kā komplektēsimies, kā izdosies sezonas pirmā puse līdz jūlijam. Tad lemsim, vai investēsim vairāk.»
Ieguldīt sastāvā, kas spēlē tikai Latvijā, neesot rentabli. Taču tiks ņemta vērā šīssezonas pieredze, kad pēc uzvaras pār BATE bija nepieciešams pastiprinājums. «Finansiāli un sportiski gads bijis veiksmīgs, taču nav jau tā, ka bijuši tikai ieņēmumi. Bija arī jāizdod.»
FK Ventspils mājas stadions neatbilst nekādiem UEFA standartiem, tāpēc teju visas spēles Latvijas vicečempioni aizvadīja viesos. Skonto stadions bija jāīrē - 10 tūkstoši latu par spēli.
«Kluba prezidents [Bespalovs] ir veiksmīgs uzņēmējs. Viņš grib, lai arī FK Ventspils ekonomiski būtu veiksmīgs projekts. Taču daudz kas var strauji mainīties. Lēmumi ir jāpieņem ātri, taču tikai laiks parāda, cik tie bijuši pareizi,» Barkovskis neizslēdza iespēju nākt klajā ar negaidītiem lēmumiem arī turpmāk.