Sākumā tirgos festivālos
Linden & Oak ir viens no tiem biznesiem, kas notiek no pamatdarba brīvajā laikā. Visas trīs meitenes paralēli strādā vēl kur citur. «Liene rūpējas par uzņēmumu Dabas dobe, viņa ir līdzīpašniece, savukārt Ļena darbojas nekustamo īpašumu jomā,» stāsta Zane Ruģēna-Bojāre, kas pati vada projektus Vides izglītības fondā. Viņa ir tiešās pirkšanas kustības aizsācēja Latvijā. Tiešā pirkšana nozīmē pirkt preces pa taisno no to ražotājiem - zemniekiem un amatniekiem - bez starpniekiem, un kustībai ir sava mājaslapa www.tiesapirksana.lv.
Savukārt Linden & Oak biznesa lauciņā - bērnu apģērbu ražošanā no ekoloģiskās kokvilnas - šobrīd jau ir uzšūta pirmā apģērbu testa partija: 500 eksemplāru krekliņu un bikšu dažādos izmēros un krāsās. Puse no tiem jau ir izdāļāti dažādos viltīgos «iebarošanas» un iekārdināšanas nolūkos, atlikušos 250 gabalu meitenes plāno izpārdot vasaras gadatirgos un festivālos. «Mēs neesam vēl sastādījušas konkrētu notikumu plānu, bet no festivāliem noteikti tirgosimies Laba daba, kas norisināsies augusta sākumā Ratniekos,» stāsta Zane.
Krekla filozofija
Tomēr, lai to paveiktu, vēl jāatrisina daži ar mārketingu saistīti jautājumi. «Pirmkārt, mums ir nepieciešams logo, ko drukāt uz apģērbiem birku vietās. Protams, nepieciešama kaut kāda informācija par mums arī internetā - lai cilvēki mūs var atrast,» stāsta Zane. Informāciju par zīmolu ir sagatavojusi kolēģe Liene Brizga-Kalniņa. «Tas ir mūsu zīmola stāsts un filozofija, tas būs konceptuāls skelets informācijai, ko liksim mājaslapā, sociālajos tīklos. Būtībā tā ir arī informācija pircējiem, kurā skaidrojam, kas ir ekoloģiskā kokvilna, kas mēs esam un kāpēc to darām, un kāpēc mūsu brends saucas tieši Liepa un Ozols,» Liene skaidro.
Šūs profesionāļi
Meiteņu uzņēmums ir arī sācis sarunas par apģērbu šūšanu sadarbībā ar uzņēmumu Rita. «Šajā gadījumā mēs vienkāršosim ražošanas procesu, jo šī firma pērk ekoloģiskās kokvilnas diegu, šeit, Latvijā, uzauž no šī diega audumu, atbilstoši mūsu specifikācijai uzšuj drēbītes, bet mēs tās pie sadarbības partneriem apdrukāsim. Vai arī neapdrukāsim - piemēram, Valdorfa izglītības iestādes ir ieinteresējušās par apģērbiem bez attēliem. Tāpat arī vēlamies piedāvāt bērniem pašiem radīt dizainu saviem krekliņiem. Mūsdienās, kad ir pieejami īpaši flomāsteri tekstila apzīmēšanai, šī ir ļoti interesanta iespēja,» stāsta Zane.
Pesticīdi un dzēsēju mašīna
Ekoloģiskā kokvilna nozīmē to, ka tā ir īpaši sertificēta. Sertifikātu šādas kokvilnas ražotājs var saņemt, ja kokvilnas audzēšanā netiek izmantoti pesticīdi un tiek taupīgi izmantoti ūdens resursi. «Kokvilnas audzēšana ir līderis pesticīdu lietošanā. Tādējādi cieš gan vide, gan arī cilvēki, kas šajā nozarē strādā. Lai izgatavotu vienu T kreklu, ir nepieciešama viena glāze pesticīdu un 2700 litru ūdens - faktiski tik, cik saiet vienā ugunsdzēsēju mašīnā. Pēc šo pesticīdu pievienošanas ūdens kļūst indīgs un turpina piesārņot vidi. Tādēļ Rietumos, kas ir aktīvākie kokvilnas noieta tirgi, cenšas pesticīdu izmantošanu ierobežot, un viens veids ir balsot ar maciņu - pirkt tādu kokvilnu, kura ir audzēta bez indes piedevām,» stāsta Liene. Viņa atklāj, ka pesticīdu izmantošana strauji pieaugusi pēc Otrā pasaules kara, kad militāristi mēģinājuši rast kādu pielietojumu lielos daudzumos saražotajiem ķīmiskajiem ieročiem. Lauksaimnieki izrādījies ļoti pateicīgs noieta tirgus.
Ilgtermiņa apģērbs
«Ir radies maldīgs priekšstats, ka ekoloģiskas lietas ir kaut kas ļoti dārgs. Patiesībā cenas starpība ir ļoti minimāla. Protams, jārēķinās, ka šādas preces pircējs būs prasīgāks pret apģērba kvalitāti, līdz ar to galīgus «lētučus» no ekoloģiskās kokvilnas neviens neražos. Arī mēs pieejam ļoti rūpīgi mūsu bērnu apģērbiem. Krekliņi ir tādi, ka bērns tos var valkāt vairākus gadus. Šāds «garā krekla» piegriezums ir ļoti populārs Ziemeļvalstīs,» stāsta Ļena. Īpaša konstrukcija ir arī krekla apkaklei, kas lietojot neizstaipās un ir piemērota dažādu izmēru galvām, savukārt krekla piedurknes laika gaitā, bērnam augot, no garām lēnām pārtop pusgarās. «Šis nav apģērbs, no kura bērns pēc vienas sezonas izaug, un tad jādomā, ko ar to iesākt. Kreklu, piemēram, droši var valkāt vairākus gadus,» saka Ļena.
Rīgas sapņi
Bez mākslinieku zīmētām ilustrācijām un pašu bērnu radītiem ornamentiem viena no idejām Linden & Oak krekliņu apdrukām ir dažādu Rīgas apkaimju zīmējumu iedzīvināšana. «Mēs ticam, ka miegā vai nomodā Rīgas sapnis ir par pilsētu tās iedzīvotājiem. Par ērtu, drošu, mājīgu, varbūt mazliet brīnumainu pilsētu. Tādēļ rīdziniekiem draudzīgi, mazliet pārdroši un neticami ir mūsu sapņi, kurus esam izsapņojuši kopā ar pilsētu, attēlos ar zaļu, paradoksālu, unikālu Rīgu un tās rajoniem,» idejas aprises iezīmē Liene.