«Iespējams, pieaugot izmaksām par elektrību, mums būs jāatsakās no elektriskās plīts un virtuvē jāievieto plīts ar gāzes apkuri,» jautāts par iespējām ieekonomēt elektrības patēriņu, atbild valsts bērnu tiesību aizsardzības inspektors Taivo Trams. «Diemžēl neko nevar prognozēt, jo var tikt mainīti arī gāzes tarifi, un tad pieaugtu arī maksa par gāzi.» Kopā ar dzīvesbiedri Aivu un četriem bērniem viņi apdzīvo 200 m2
lielu divstāvu māju. Namā lielāko daļu komunikāciju nodrošina tieši elektrības izmantošana.
Nekādu īpašu iekārtu, kas patērētu lieku elektrību, Tramu ģimenē nav - ūdenssūknis, gāzes apkures katls, kas silda arī ūdeni, elektriskā plīts, siltā grīda vienā no vannasistabām, televizors, veļas mazgājamā mašīna, ledusskapis, elektriskā tējkanna, cepeškrāsns, trīs datori. Ikdienišķs sadzīves elektropreču lietu klāsts, kas nepieciešams plašākai ģimenei. «Jā, viena ekstra mums tomēr ir - apsildāmais akvārijs,» piebilst T. Trams.
Vasarā ģimene izlieto apmēram 600 kW, turpretim ziemā patēriņš ir lielāks - ap 700 kW mēnesī. Vienojušies, ka par elektrību Tramu ģimenē maksā sieva Aiva - vidēji 50 līdz 70 latu robežās (pēc jaunā tarifa, ko sāks aprēķināt no 1. aprīļa, šīs izmaksas pieaugs par aptuveni 10-15 latiem). Ģimenei jāmaksā arī par gāzi, internetu, tālruņiem, hipotekāro kredītu, un Taivo izsakās, ka kādreiz pats brīnoties, ka viss nomaksāts un ģimene dzīvo tālāk līdz nākamā mēneša maksājumiem.
Komentējot nosacījumu, ka 100 kW mēnesī arī pēc 1. aprīļa varēs lietot pēc zemāka tarifa, T. Trams saka: «Tā ir viena cilvēka mājsaimniecība, kur cilvēks uz stundu ieslēdz elektrību, vakarā stundu paskatās televizoru un iet gulēt. Tās noteikti nav daudzbērnu ģimenes.»
Pieaugot elektrības tarifiem, ģimene sākusi domāt, kā tomēr ietaupīt. Piemēram, tika pārskrūvētas spuldzes: «Pārskrūvējām uz elektrību taupošām. Sieva jokojot izteicās, ka visu var negludināt, un palagus pēc noņemšanas no žāvētāja stingri salokām un patiešām vairs negludinām.»
Taivo atzīstas, ka visgrūtākais bijis audzinošais darbs ar bērniem. «Dresējam bērnus, lai viņi izslēdz gaismu, kad iet ārā no savas istabas.» Ziemā, kad ārā paliek tumšs jau agrā pēcpusdienā un bērniem katram savā istabā ir jāmācās, elektrība tik un tā tiek patērēta vairāk, bet pārmetumiem te nav pamata: «Viņiem ir jāpilda mājasdarbi, nepieciešams apgaismojums, galda lampās lieti noder ekonomiskās spuldzes.»
Vienīgais, ko vecāki patiešām strikti nolieguši saviem dēliem (3. un 8. klases skolnieki), - puikas nedrīkst spēlēt spēlītes pie datora. Dēli to respektē, kaut ar dalītām jūtām.
Paradumu palasīt pirms aizmigšanas ģimene turpina, katram pie gultas ir naktslampiņa, bet, kopš Taivo lasīšanai izmanto telefonu, īpašs apgaismojums vairs nav vajadzīgs. Ģimene uzskata, ka drakoniski lēmumi taupības nolūkos pagaidām nav jāpieņem, bet jaunos tarifus dēvē par Latvijas ģimeņu labklājību apdraudošu faktoru.