K. Gerhards šādu Rīgas pašvaldības pretimnākšanu novērtējis atzinīgi, aģentūru LETA informēja ministra padomnieks Oskars Vizbulis. Pēc ministra domām, tas ir būtiski, jo daudziem Rīgas iedzīvotājiem tehnisku iemeslu dēļ pagājušā gada beigās un šī gada pirmajās dienās nebija iespējas piedeklarēt savu dzīvesvietu Rīgā.
N. Ušakovs uzsver, ka lēmums par pārejas perioda ieviešanu ir pieņemts sabiedrības interesēs, ministrijai un pašvaldībai kopīgi izvērtējot situāciju, juridiskos un tehniskos aspektus. Viņš arī vērš uzmanību, ka paziņojums par NĪN aprēķinu var tikt izsūtīts ar nelielu novēlošanos, pēc 15. februāra.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija esot saņēmusi vairākas iedzīvotāju sūdzības par nodokļu likmju nesamērīgumu, kā arī par nepietiekamu informācijas sniegšanu no Rīgas pilsētas pašvaldības puses pirms nodokļa piemērošanas. Kā daļa norādījuši vēstulēs ministrijai, par izmaiņām NĪN aprēķināšanā uzzinājuši tikai pēc tam, kad saistošie noteikumi stājušies spēkā - šā gada 1. janvārī.
Jau ziņots, ka Rīgā no šī gada īpašniekiem par mājokļiem bez deklarētiem iedzīvotājiem, nesakoptu zemi un patvaļīgas būvniecības objektiem pieaug NĪN, kā arī stājās spēkā jauni atvieglojumi tā samaksas kārtībā, paredz Rīgas domes saistošie noteikumi par NĪN Rīgā un grozījumi noteikumos par atvieglojumiem NĪN piešķiršanas kārtībā pilsētā. Noteikumi paredz zemei Rīgas administratīvajā teritorijā piemērot likumā Par nekustamā īpašuma nodokli noteikto likmi - 1,5%. Līdz šim, rēķinoties ar ekonomisko krīzi un 25% pieauguma ierobežojumu, kas bija noteikts ar likumu 2008.-2011. gadā, tika piemērota likme 1% apmērā.
Piemērojot NĪN par mājokli, turpmāk tiks ņemts vērā, vai šo īpašumu kāda persona ir deklarējusi kā savu dzīvesvietu.