Bažas ārstiem ir arī par sankcijām, jo, pārtērējot kvotas, iespējams, ģimenes ārstu prakses varot nonākt naudas grūtībās. VM amatpersonas uzsver: šobrīd darba grupā risks tiek rūpīgi izvērtēts, uzklausot abas ģimenes ārstu organizācijas.
Darba grupa gala ziņojumu par izmaiņām plāno sagatavot līdz 11. oktobrim. «Šis modelis nav draudzīgs pacientam. Esam jau iepriekš to izbaudījuši. Var gadīties, ka mēneša beigās daļa pacientu nedabūs nosūtījumus uz izmeklējumiem, jo kvota jau būs izsmelta,» saka Līga Kozlovska, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja. Iebildumus asociācija jau nosūtījusi VM. Pret ir arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide (Vienotība): «Ministrijas ierēdņiem jājautā - kādēļ tieši tagad grib mainīt modeli?»
Šobrīd ģimenes ārsts pacientu nosūta uz izmeklējumu, viņš dodas, piemēram, uz laboratoriju, kur to saņem. Valsts ir laboratorijām iedalījusi noteiktus naudas apjomus. Ja tās kvotu pārtērē, tā piedāvā pakalpojumu par maksu vai pacients to saņem citur, kur kvota nav pārtērēta, vai arī laboratorija pieprasa valstij atmaksāt pārstrādi. Darba grupas vadītājs VM valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis saka: «Valdība ir ļoti skaidri Veselības ministrijai pateikusi, ka šī prakse, kad gada beigās tiek prasīti papildu līdzekļi, nākamgad netiks turpināta.» Jaunā kārtība varētu palīdzēt nodrošināt efektīvāku un vieglāk izsekojamu saimniekošanu. Pēc J. Bunduļa vārdiem, «ģimenes ārsts darbojas ne tikai kā vārtu vērējs pakalpojuma saņemšanai, bet arī kontrolē zināmā mērā naudas plūsmu. Jo tajā brīdī, kad tu ģenerē izmaksas, ir visvieglāk tās arī kontrolēt un vadīt».
Tiesa, ģimenes ārstiem būs jāplāno, kuriem pacientiem izmeklējumi ir steidzami nepieciešami un kuri var gaidīt. S. Veide gan norāda: «Mēs nevarēsim kontrolēt, kā šī nauda tiks izlietota - vai pacients uzreiz aizies uz izmeklējumu, vai arī, piemēram, pēc divām nedēļām vai nākamajā mēnesī.» Līdz ar to būšot grūti plānot budžetu. Ģimenes ārste Ilze Aizsilniece norāda uz divām galvenajām problēmām: «Pirmkārt, naudas līdzekļi tiek sadrumstaloti - sadalīti pa mazām ģimenes ārstu prakses kabatiņām, un, otrkārt, ģimenes ārstiem jārisina problēmas, kas nesaistās ar ārstniecisko darbu un palīdzību pacientam, bet gan jākļūst par veselības aprūpes budžeta uzraugiem.»