Lielisks laiks, lai apmeklētu izstādes! Kad uz ielas kļūst auksts, var ieskriet kādā izstāžu zālē un nokļūt pavisam citā pasaulē. Rīgas mākslas telpā tapusi izstāde Grafika-S, kas apskatāma līdz 6. martam. Tik vērienīga pasākuma sen nav bijis. Kā saka izstādes kuratore Inga Šteimane: «Izstāde sakrīt ar zīmīgu simtgadi: 1914. gadā Rīgā notika pirmā latviešu mākslinieku grafisko darbu izstāde, ko sarīkoja Latviešu mākslas veicināšanas biedrība. Līdz tam mākslā dominēja vācu sabiedrības radīti notikumi. Tā bija pirmā nacionālo mākslinieku darbu skate.» 2014. gadā, kad Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta, izstādes Grafika-S mērķis ir pievērst uzmanību tradīcijām bagātajai grafikas skolai Latvijā.
Izstādes nosaukums ir lakonisks, bet to var lasīt divējādi. Vispirms jau kā daudzskaitli. Izstādē piedalīsies sešdesmit Latvijas mākslinieku ar saviem jaunākajiem darbiem (2010-2013), piecdesmit no viņiem piedalās arī konkursā. Darbus ar skatu no malas vērtēs starptautiska žūrija - ievērojamais laikmetīgās grafikas kritiķis Ričards Noiss, Ludviga muzeja Ķelnē grafikas kolekcijas glabātāja Jūlija Frīdriha. Tie desmit, kas konkursā nepiedalās, ir grafikas pasniedzēji. Kā saka Inga Šteimane - lai visi redz un pārliecinās, cik labi un dažādi ir skolotāji, pie kuriem mācās jaunā paaudze. Laikmetīgās mākslas aspekts nozīmē to, ka ir iesaistīti gan citu izglītību, gan citu mākslas veidu pārstāvji. Taču saskaņa ar grafiku ir visos darbos. «Izstādes nosaukums Grafika-S ir arī norāde, ka grafika tiek skatīta laikmetīgās mākslas kopainā,» saka kuratore. «Tas «S» burts nozīmē, ka izstādē nebūs tikai klasiskas grafikas. Laikmetīgā māksla ietekmē klasiskas grafikas tehnikas, to pielietojumu.»
Latvijā bija laiks, kad grafikas izstādes notika ļoti bieži. Vai grafika ir modē arī šodien? «Šobrīd nav modē izcelt atsevišķus žanrus, atsevišķus mākslas veidus un šauras specializācijas. Laikmetīgā māksla sastāv no dažādām tehnikām,» skaidro I. Šteimane. «Agrāk visi zināja, kas ir mecotinta, linogriezums, un šo tehniku estētika iezīmēja konkrēta laika garu. Tagad tā vairs nav. Izstādē ir ļoti daudz grafikas tehnikās darinātu darbu - nospiedumu, izdruku. Tie ir komponenti, kas veido grafikas pamatu.»
Izstādes dalībnieku vidū ir tādi meistari kā Ilmārs Blumbergs, Atis Ieviņš, Harijs Brants, Gunārs Krollis, Māris Bišofs, Māris Subačs, Vilnis Putrāms un daudzi citi, kā arī jaunie talanti Elīna Alka, Ernests Kļaviņš, Liena Bondare, Inga Ģibiete, Līva Blumfelde un Rasa Jansone. 25. janvārī Rīgas mākslas telpā notiks arī konference Grafikas gadsimts Latvijā.