Pērn sacerētā Trešā simfonija _Forgiveness_ piedzīvos pasaules pirmatskaņojumu orķestra _Sinfonietta Rīga_ cikla _Kamersimfonija. Zoom in_ koncertā 25. februārī Lielajā ģildē. Jaunais skaņdarbs veltīts tā pasūtītājam un koncerta diriģentam Normundam Šnē.
Saskaņā ar komponistes vēlmi simfonijas saturs tiek turēts noslēpumā līdz pirmatskaņojumam. Noslēpumam tuvina zīmīgais nosaukums: Forgiveness. Tulkojot no angļu valodas - Piedošana. «Man pasūtīja kamersimfoniju, taču Sinfonietta Rīga sastāvs ir kuplāks - ar pūšamajiem un sitaminstrumentiem. Tas ir jau Bēthovena orķestris. Tad meklēju, kur ir kamersimfonijas atslēga. Saturā - intimitātē un smalkajā niansētībā,» uzskata I. Breģe. Sākot darbu, viņa nejauši uzgājusi kādreiz pašas rakstītu dzejoli - spēles par vārdu «apvainoties». «Apvainoties - tas ir uzņemt sevī cita vainu un sevī raudzēt tikmēr, kamēr kļūsti ap-vainojies (apaudzis ar cita vainu).» Bet varbūt, zinot, ka cilvēks ir darījis tev pāri un vainīgs tavā priekšā, tomēr nevajag tā ap-vainoties? Tad tu vari piedot un pats tāpēc jūties daudz labāk. Bet, lai līdz tam nonāktu, jānoiet garš attīstības ceļš, zina I. Breģe.
«Šajā darbā es runāju par divām galēji polārām lietām: par agresiju un par piedošanu. Agresija, aizvainojums un savstarpējo rēķinu kārtošana mūsdienu pasaulē ir ļoti bieža parādība. Bet tas viss rodas tikai un vienīgi cilvēkos: viņu emocijās, domās un rīcībā. Taču vajadzētu tiekties uz piedošanu, mieru, līdzsvaru, spēju sakārtot sevi un pasauli. Mēģināju paskatīties uz ļoti subjektīvām un intīmām lietām, kuras ir ļoti svarīgas pasaulei,» atklāj komponiste. Tieši jūtīgais, patiesais mūsdienu dzīves vērojums, nevis virtuozā žanra spožums, ir arī viņas vijoļkoncerta spēks, kurš tika novērtēts ar Latvijas Lielo mūzikas balvu.
Komponistes radošajā kontā jau ir arī monumentāls Rekviēms. Viņa atgādina, ka «pirms divsimt gadiem sievietes vispār mūziku nerakstīja». Tagad kompozīciju mācās galvenokārt sievietes, sevišķi Baltijas un ziemeļu valstīs. Mainās tēmas: iekšējā pasaule un niansēti pārdzīvojumi ir pienesums mākslā iepretim vīriešu globālajām tēmām un cīņas motīviem (lai atceramies kaut vai Bēthovenu: 3. Heroiskā simfonija, 5. (Likteņa) simfonija, 9. simfonija. I. Breģes 3. simfonijas pirmatskaņojums izskanēs plašā kontekstā - līdzās Arnolda Šēnberga, mūsdienu somu komponista Tapio Tuomelas un Dobrinkas Tabakovas darbiem. Tabakovas čella koncerta soliste būs Londonas Filharmoniskā orķestra vadošā čelliste Kristīne Blaumane.