Eiropas Savienības un Baltkrievijas attiecības bijušas diezgan saspīlētas, jo A.Lukašenko tika apsūdzēts opozīcijas apspiešanā un demokrātijas ierobežošanā. Taču pēdējā laikā abas puses spērušas vairākus soļus, kas liecina par vēlmi uzlabot Baltkrievijas un ES attiecības. Piemēram, S.Berluskoni vizītes dienā Baltkrievijas parlaments veica grozījumus vēlēšanu likumā, daļēji izpildot ES prasības.
S.Berluskoni ar A.Lukašenko vairāk runāja nevis par demokrātiju, bet gan par biznesa jautājumiem. Itālijas uzņēmumiem ir ievērojamas biznesa intereses Baltkrievijā, kur jau reģistrēts ap 80 uzņēmumu ar Itālijas kapitālu, bet sadarbību iespējams pastiprināt. Piemēram, S.Berluskoni piedāvāja Baltkrievijas uzņēmumiem pārņemt Itālijas pieredzi mājokļu celtniecības jomā.
A.Lukašenko atzinīgi novērtēja Itālijas ieguldījumu Minskas un ES attiecību uzlabošanā. Baltkrievija nolēmusi spert vairākus soļus, lai izpildītu ES prasības par cilvēktiesību aizsardzību un politisko brīvību garantēšanu. Piemēram, pirmdien atbalstītie grozījumi vēlēšanu likumos atvieglo kandidātu izvirzīšanas un reģistrācijas procedūru. Iecerētās izmaiņas arī veicinās vēlēšanu komisiju neatkarību no varas iestādēm. Paredzams, ka vismaz 30% komisijas locekļu būs politisko partiju pārstāvji, bet valsts amatpersonu īpatsvars komisijā nedrīkstēs pārsniegt trešdaļu, informē ziņu aģentūra BELTA. «Eiropas Savienības un EDSO prasības ir maksimāli ievērotas, par 85-90%,» apgalvo Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Lidija Jermošina.
A.Lukašenko pirms S.Berluskoni vizītes intervijā laikrakstam La Stampa gan uzsvēra, ka Baltkrievija «negrasās rāpot uz ceļiem Eiropas Savienības priekšā». Viņš apgalvo, ka diktatūra Baltkrievijā nav iespējama. A.Lukašenko centieni uzlabot attiecības ar Rietumiem izpelnījušies ES labvēlību, piemēram, Baltkrievija iesaistīta Austrumu partnerības projektā. Šo procesu ar aizdomām vēro Krievija, kas nevēlas zaudēt savu tuvāko sabiedroto.