Informatīvais ziņojums Par Izglītības un zinātnes ministrijas turpmāko rīcību zinātnes un augstākās izglītības reformu jomā tika sagatavots, atsaucoties uz V. Dombrovska novembra beigās izdoto rezolūciju. Ziņojumā ir iekļauts pamatojums pārmaiņu nepieciešamībai, norādīti reformu virzieni un galvenās darbības, lai «nodrošinātu kvalitatīvu, starptautiski konkurētspējīgu un zinātnē balstītu augstāko izglītību, ko īsteno efektīvi pārvaldītas institūcijas ar konsolidētiem resursiem». Lielu daļu no ziņojumā minētajiem plāniem R. Ķīlis jau ir klāstījis arī iepriekš.
Pašreizējās viendabīgās augstskolu struktūras vietā ministrija iecerējusi augstākās izglītības iestādes sadalīt tipoloģiskās grupās, katrai no tām izvirzot savus uzdevumus. Iecerētais dalījums ir - zinātnes, tehnoloģiju, reģionālās un akadēmijas universitātes, kā arī reģionālās augstskolas un koledžas. Šāda tipoloģija izsauca uz valdības sēdi uzaicināto augstskolu pārstāvju iebildumus. Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors Andris Teikmanis Dienai pauž, ka pēc šāda dalījuma iespējama pārklāšanās, jo vienā augstskolā īstenotās studiju programmas katra var atbilst savai tipoloģijai. Viņš pārmet arī ziņojumā atrodamās neprecizitātes, kas esot radušās no pārāk sasteigtas sagatavošanas.
Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Jānis Vētra norāda, ka ziņojumā minētajām lietām viņš nevar nepiekrist, bet problēma esot konkrētības trūkums. Piemēram, tajā iekļautajam plānam līdz 2014. gadam ieviest jaunu studiju finansēšanas modeli, «kas nodrošinātu visiem pieejamu kvalitatīvu augstāko izglītību», J. Vētra, «protams», piekrīt, bet tajā pašā laikā viņam nav skaidrs, kā ministrija to plāno īstenot. AIP priekšsēdis uzskata, ka tā ir «sistēmiska ministrijas problēma» - ieviešanas datuma noteikšana bez paskaidrojumiem, kas īsti tiks ieviests. «Tomēr jāsaka, ka tam nevajadzētu pievērst tik lielu uzmanību, jo tas ir tikai informatīvais ziņojums,» piebilda J. Vētra. Vienlaikus viņš atzina, ka šis ziņojums ir solis uz priekšu un pamats konkrētākai diskusijai ar ministriju. To atzīst arī Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš, kurš vakar arī parakstīja ar IZM sadarbības memorandu par reformu īstenošanu augstākajā izglītībā un zinātnē.
R. Ķīlis pēc valdības sēdes Dienai norādīja, ka ministrijas sagatavotā ziņojuma detaļām izskatīšanas laikā tika pievērsta nepamatoti liela uzmanība, kas šāda veida dokumentiem neesot raksturīga «kā šķirai». Šāda uzmanība esot nākusi gan no Tieslietu un Kultūras ministrijas, gan uzaicināto augstskolu pārstāvju puses. «Mani darīja bažīgu tas, ka daži no pieaicināto [augstskolu pārstāvju] puses ziņojumu centās nonivelēt,» pauž ministrs.
Ziņojumā iekļautā sākotnējā Augstākās izglītības un zinātnes reformu īstenošanas rīcības plāna 2013.-2014. gadam versija tiks nodota sabiedriskajai apspriešanai līdz šā gada aprīlim. Plānots, ka gala versijas izstrādē tiks iesaistīta arī Augstākās izglītības padome, Rektoru padome un citi nozares pārstāvji.