Ierosināja notāri
Tiesās strauji pieaug lietu skaits, bet ir daudzas bezstrīdus lietas, kuras var atrisināt zvērināti notāri, norāda Latvijas Notāru padomes rīkotājdirektore Vija Piziča. Atbrīvojot tiesas no laulības šķiršanas lietām, tām būs vairāk laika izskatīt citas, un pieaugs valsts budžetā ienākošo nodevu apjoms, kā arī izveidotos 70 jaunas darbavietas notāru birojos, liecina notāru aprēķini. Protams, tiesas turpinās šķirt tās laulības, kur laulātie nespēj vienoties par mantas dalīšanu vai par to, kurš turpmāk audzinās bērnus. «Eiropas prakse ir tāda, ka notāri cilvēkus spēj sagatavot, lai viņi vienotos par mantas sadali un bērnu uzturēšanu, līdz tiesai nenonākot. Tas nav tik vienkārši kā tikai uzrakstīt iesniegumu un izšķirties,» uzsver V. Piziča. Viņasprāt, notāri ar to lieliski tiktu galā, bet dzimtsarakstu nodaļas nemaz nebūtu jāiesaista.
Savukārt Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore Ārija Iklāva norāda, ka dzimtsarakstu nodaļas ar laulību šķiršanu bezstrīdus kārtībā kādreiz patiešām ir nodarbojušās un prakse rāda, ka tas notika veiksmīgi. Joprojām šādā veidā laulības šķir Krievijā. «Tā nav jauna velosipēda izgudrošana - ja cilvēki nevar sadzīvot, viņi aiziet uz to vietu, kur laulība reģistrēta, un tas nepalielinās darbinieku slodzi, jo šobrīd arī pēc tiesas lēmuma tiek veikts ieraksts laulību reģistrā, norādot bijušā vīra un bijušās sievas uzvārdu pēc laulības šķiršanas. Laulības šķīrēji ir ieguvēji finansiāli - tiesā jāmaksā 100 latu nodeva, pie notāra - Ls 50 par pakalpojumu un vēl Ls 5 nodeva, savukārt dzimtsarakstu nodaļā no laulības saitēm atbrīvoties var par Ls 25.
Rindas neveidojas
Tiesas Latvijā gan laulības šķiršanu lietas neuzskata par īpašu problēmu, jo tās var izskatīt ļoti ātri, atzīst Tiesu administrācijas sabiedrisko attiecību speciālists Gatis Tauriņš. Izskatīšanas termiņš gandrīz nekad nav ilgāks par diviem mēnešiem, izņemot gadījumus, kad kāda no pusēm neierodas. Daudz lielāka problēma ir administratīvo lietu izskatīšana, uz kurām jāgaida rindā vienu līdz divus gadus. Tiesu administrācijai nav statistikas, cik laulību šogad šķirts tieši bezstrīdus kārtībā, bet kopumā no gada sākuma līdz 14. jūlijam saņemtas 2833 lietas, pabeigto lietu skaits šogad ir nedaudz lielāks - 2991. Nomaksātā nodeva valsts kasē šogad ienesusi jau vairāk nekā 211 tūkstošus latu.