Laimdota Straujuma
Ir jāapzinās, ka šobrīd valsts veselības aprūpei var tērēt tik daudz naudas, cik pieejams tās budžetā, un šogad nebija iespējams palielināt kompensācijas apmēru C hepatīta slimības ārstēšanai, neapcērpot zāļu kompensācijas citiem smagi slimiem pacientiem. Tajā pašā laikā gribu uzsvērt, ka jau tagad C hepatīta ārstēšanai nepieciešamie medikamenti pilnībā tiek kompensēti bērniem līdz 18 gadu vecumam un trūcīgām personām. Runājot par nākamā gada budžetu, tas ir Veselības ministrijas (VM) pienākums izvērtēt un izstrādāt jaunās politikas iniciatīvas. Līdz ar to kā veselības ministra pienākumu izpildītāja uzraudzīšu, lai finansējuma piešķīrums C hepatīta ārstniecībai, tāpat kā pārējais veselības nozarei nepieciešamais finansējums, tiek pilnībā izvērtēts.
Jānis Zvejnieks
VM Farmācijas departamenta direktors
Diskusija par C hepatītu ir nebeidzama diskusija - pacientu organizācija vēršas pie politiķiem, tie atkal vēršas pie saviem diskusijas partneriem. Ar esošo finansējuma apjomu mums jāspēj naudu sadalīt korekti. Manuprāt, līdz šim esam veiksmīgi paveikuši to, lai visām slimībām, kas ir kompensējamo zāļu sarakstā, nodrošinātu maksimumu. Ja finansējumu palielinātu C hepatīta ārstēšanai, tas būtu jāsamazina citām saslimšanām. Mēs nevaram izraut no konteksta tikai C hepatītu, it kā tā būtu vienīgā slimība Latvijā. Ja palielinātu budžetu, šis jautājums tiktu risināts citādi. Galvenajām politiskajām iniciatīvām, tai skaitā C hepatīta ārstēšanai, mēs, VM, naudu prasām.
Aija Barča
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja
Dati par saslimstību ar C hepatītu ir satraucoši. Pēc manā rīcībā esošās informācijas, ap 40% pacientu neārstējas, jo viņiem nav 25% līdzfinansējuma medikamentiem. Veselības ministrijai, Ministru kabinetā piesakot nākamā gada budžetu, skaidri un gaiši jāpasaka - C hepatīts Latvijā ir ļoti nopietna problēma. Acīmredzot veselības aprūpē - nezinu, vai tas ir Nacionālais veselības dienests vai Slimību profilakses un kontroles centrs, vai VM kopumā, - pietiekami labi neizprot šo nopietno situāciju. Plānojot nākamā gada budžetu, tieši ministriju pienākums ir izvērtēt, kam nauda prioritāri ir vajadzīga. Gribu aicināt VM saprast, ka C hepatīts patiešām ir nopietna problēma.
Vitālijs Orlovs
Saeimas Sociālo lietu un darba komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs
Lēmums par 90% kompensāciju medikamentiem C hepatīta slimniekiem tika sagatavots, vienbalsīgi pieņemts komisijā, un pēc tam par to nobalsoja arī Saeima. Maijā Saeima uzdeva valdībai kompensēt C hepatīta ārstēšanu - no 75% uz 90%. Septembrī, pamanot, ka budžetā VM nauda tam nav paredzēta, es uzrakstīju Dombrovska kungam vēstuli, atgādinot Saeimas lēmumu. Dombrovska kungs atbildēja, ka finansējums veselības nozarei tiek palielināts un VM pašai jāpieņem lēmums, kam to virzīs. Manuprāt, tas ir birokrātiskais futbols - Finanšu ministrija pateica, ka palielinājusi finansējumu, VM - ka finansējuma palielinājums domāts nevis C hepatīta slimniekiem, bet kopumā ambulatorajai ārstēšanai un kvotām. Visvairāk mani satrauc, ka deputāti, kuri balsoja, par savu lēmumu necīnās. Situācija jocīga - deputāti balso, Ministru kabinets nepilda lēmumu, un deputāti nedara neko, lai tas būtu izpildīts.
Kārlis Šadurskis
Bijušais Eiropas Parlamenta deputāts
Mani uztrauc tas, ka nedomājam ar galvu. Kompensācijas palielināšana no 75% uz 90% - vienalga, kāds būtu procents, ja nav simtprocentīga, bieži vien ir vējā izmesta nauda, jo cilvēki netiek izārstēti. Paliek liels skaits neizārstētu cilvēku, kuri kļūst par invalīdiem. Sekas - viņi nav darbspējīgi, nav nodokļu maksātāji, turklāt valstij viņiem jāmaksā pabalsti. Rezultātā mēs daudz vairāk naudas iztērējam no labklājības budžeta, jo pietrūcis nelielas summas veselības budžetā. Tā ir milzīga problēma. Diemžēl neesmu atradis dzirdīgas ausis, runājot ar vairākiem Latvijas veselības ministriem. Uzskatu, C hepatīta slimniekiem kompensācijai jābūt simtprocentīgai un tā jānodrošina maksimāli ātrā laikā. Ja pārējās Eiropas valstis sapratušas, ka tas ir ekonomiski daudz izdevīgāk, tad velosipēds nav jāizgudro.